שתף קטע נבחר

בל"ד פותחת בקמפיין בינלאומי למען בשארה

ח"כ ג'מאל זחאלקה ייצא בימים הקרובים למסע הסברה בארה"ב ובקנדה בדרישה ללחוץ על ישראל לבטל את התיק נגד עזמי בשארה. על הכוונת: מוסדות האו"ם, ממשלות ופרלמנטים: "אנו חושבים שוועדת בדיקה בינלאומית צריכה לבדוק את העניין"

תנועת בל"ד מתכוונת לצאת בימים הקרובים בקמפיין בינלאומי בתביעה לבטל את התיק נגד עזמי בשארה. חבר הכנסת הבכיר של התנועה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, צפוי לצאת ביום רביעי הקרוב לחמישה ימים בארה"ב במהלכם ישתתף בכנסים בלוס אנג'לס ובסאן דייגו. עיקר תביעותיה של בל"ד יהיו מעתה: "לחקור את תפירת התיק נגד בשארה ולבטל את החקירה". במקביל, תקרא בל"ד להקמת ועדת חקירה בינלאומית בעניין זה.  

 

"אנחנו מוכנים לכל ועדת חקירה או בדיקה בינלאומית בעניין הזה", אמר ל-ynet ח"כ זחאלקה. "לאור הצהרת הכוונות של השב"כ וגורמים אחרים, העולם צריך להגדיר את הציבור הערבי בארץ כמיעוט בסכנה". ח"כ זחאלקה כיוון בדבריו למכתב שהעביר ראש השב"כ, יובל דיסקין, ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובו כתב שהשב"כ רשאי לבצע מעקבים והאזנות סתר נגד אלו המנסים לפגוע בביטחון המדינה. "המרצע יצא מן השק והמסכות הוסרו. הצהרות השב"כ והיועץ המשפטי לממשלה מדברות על מניעים פוליטיים ואידיאולוגיים לרדיפה פוליטית של בשארה. אם לא היה התיק הזה, היו ממציאים תיק אחר והאשמות אחרות", קובע זחאלקה.

 

זחאלקה אומר שההחלטה לצאת לקמפיין בינלאומי היא החלטה אסטרטגית: "חשבנו שיהיה כתב אישום שנוכל להתמודד איתו, אבל אין כתב אישום. יש האשמות וחשדות ויש תיק תלוי ועומד. הרבה אנשים בארץ ובחו"ל מבינים היטב שההאשמות הללו מצוצות מהאצבע והן באו מתוך הצורך למצוא שעיר לעזאזל בעקבות הכישלון במלחמת לבנון. התביעה שלנו היא לבטל את התיק. הבעיה היא שיש כאן תפירת תיק פוליטי ואת זה צריך לחקור".

 

זחאלקה מבטיח שיפנה לכל המוסדות הבינלאומיים, ובהם האו"ם, נציבות זכויות האדם בז'נבה, האיחוד האירופי, ממשלות, פרלמנטים, אוניברסיטאות וארגוני זכויות אדם בתביעה ללחוץ על ישראל לסגור את התיק. "אנו חושבים שוועדת בדיקה בינלאומית צריכה לבדוק את העניין".

  

מתברר כי שגרירויות בולטות בישראל, לא רק אירופיות, כבר פנו לבל"ד וגילו עניין בפרשת בשארה. "הן התעניינו בתיק וביקשנו מאיתנו חומר ואנחנו נספק להם אותו", אמר. "מעניין שכל מי שדיבר איתנו שאל על שני דברים וזה אומר דרשני - הם רוצים לדעת מה ההאשמות נגד בשארה ומה המצע של בל"ד. כנראה שההסברים שהם קיבלו נגעו גם לעניין המצע הפוליטי. זו תכלית המאבק שלנו - להביא ללגיטימציה של המצע שלנו. זה יעמיד את המאבק באור אחר".

 

הוא מספר שהתנועה ערכה כנס בחיפה ויהיו שני כנסים בתל-אביב, "נארגן כנסים באירופה, קנדה ובארה"ב. בשלב זה, יהיו כנסים בסן דייגו, בלוס אנג'לס, שבהם תתקיים סדרה של הרצאות ופגישות. זו תוכנית עמוסה של חמישה ימים רצופים. אחריהם ניסע לקנדה אני בטוח שיהיו כנסים גם בפריז, בלונדון ובמקומות אחרים. העמדות הפוליטיות של בשארה מוכרות במערב ויש להן לגיטימציה ותמיכה רחבה בארגוני זכויות אדם, בפרלמנטים ובקרב חוגי ההשכלה".

  

פעילים רבים של בל"ד, משכילים ערבים בארץ ובחו"ל צפויים לקחת חלק בקמפיין, וחלקם השתתפו בכנס שהתקיים בניו יורק לפני כשבועיים בנושא זה. והאם הוא חושב שיש סיכוי לנצח בקרב על דעת הקהל בארץ? "באווירה שנוצרה כאן, אי אפשר לקיים דיון רציונלי בנושא של בשארה, אבל כשיירגעו הרוחות אני חושב שיתברר להרבה אנשים שיש כאן תפירת תיק. השאלה היא אם יצר הנקמנות הפוליטית יגבר וידרשו להעמיד לדין את בשארה על דעותיו. עם זה צריך להתמודד. צריך לשכנע את דעת הקהל שדעותיו של בשארה לגיטימיות וזה האתגר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתכוון לחזור בינתיים. בשארה
צילום: איי אף פי
צילום: עופר עמרם
זחאלקה מציג קמפיין בינלאומי
צילום: עופר עמרם
מומלצים