שתף קטע נבחר

התרופה הפופולרית לסוכרת "אבנדיה" מסוכנת ללב

מחקר שכלל אלפי אנשים מצא כי התרופה לטיפול בסוכרת מבוגרים, הנמכרת גם בישראל, מגבירה משמעותית את הסיכון להתקף לב ולמוות. החוקרים: הממצאים חמורים, על החולים והרופאים לקחת בחשבון את תופעות הלוואי החמורות

התרופה הפופולרית "אבנדיה" לטיפול בסוכרת מבוגרים (סוכרת סוג 2) מגבירה את הסיכון למוות מהתקף לב ואת הסיכון להתקפי לב בכלל בעשרות אחוזים, כך הזהירו היום מומחים בארצות-הברית. התרופה משווקת במספרים גדולים מאוד גם בישראל על-ידי חברת התרופות GSK.

 

סוכרת מבוגרים, הקרוייה גם "סוכרת סוג 2", מופיעה לרוב לאחר גיל 40. סוכרת זו נוצרת עקב רגישות מופחתת של הגוף להורמון אינסולין. במצב זה, מפריש הלבלב כמויות הולכות וגוברות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מחולים אלו נאלצים אף הם להזריק אינסולין. על פי ההערכות כ-400 אלף ישראלים לוקים בסוכרת מבוגרים, וכ-300 אלף נוספים לוקים בה ואינם מאובחנים.

 

התרופה אבנדיה (ובשמה הרפואי רוסיגליתאזון) משמשת לטיפול בחולי סוכרת מבוגרים, אצלם רמת הסוכר אינה מאוזנת באמצעות דיאטה ופעילות גופנית. התרופה ניטלת דרך הפה, והיא מגבירה את רגישות הקולטנים בגוף להורמון אינסולין. כך היא מפחיתה את התנגדות רקמות הגוף לפעולת האינסולין, ומאפשרת את החדרת הסוכר מזרם הדם אל תאי הגוף.

 

הממצאים החדשים שפורסמו בגליון החדש של כתב העת היוקרתי New England מבוססים על ניתוח נתונים מ-42 מחקרים רפואיים שכללו קרוב ל-28 אלף מטופלים. המחקרים השוו את הסיכון להתקפי לב ומוות ממחלות לב בקרב חולי סוכרת שנטלו את התרופה. אלה הושוו לקבוצות בקרה שנטלו תרופות אחרות.

 

ממצאי המחקר הראו כי התרופה אבנדיה מגבירה את הסיכון למוות מהתקף לב בשיעור של 64 אחוז, ואת הסיכון להתקפי לב בכלל בשיעור של 43 אחוז. "לרוע המזל, התרופה מגבירה, במקום להפחית, את הסיבוך המסוכן ביותר של סוכרת", אמר ד"ר ניסן, "ממצאי המחקר מעלים דאגות חמורות על בטיחות התרופה, התוצאות הן בבחינת דגל אדום. על החולים והרופאים לקחת בחשבון את תופעות הלוואי החמורות".

 

חברת GSK העולמית אמרה כי אינה מסכימה עם ממצאי המחקר. "חברת GSK עומדת מוצקה מאחורי בטיחות אבנדיה כשהשימוש בה נעשה באופן תקין" הודיעה החברה, "אנחנו מאמינים כי יתרונות התרופה עולים על הסיכונים הטיפוליים".

 

את תגובתם של משרד הבריאות ו-GSK ישראל לא ניתן היה לקבל עד פרסום הכתבה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבנדיה. סיכון מוגבר להתקפי לב
צילום: liquidlibrary
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים