שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דו"ח: מאבקי סביבה שהובילו אזרחים - מצליחים
  2006 היתה שנה טובה לתנועה הסביבתית בישראל, מסכם דו"ח שפרסם ארגון "חיים וסביבה" לקראת יום הסביבה הבינלאומי. "הנושא החל סוף-סוף לעבור מהשוליים למרכז השיח הציבורי", אומרים בארגון, המציג סדרת הישגים סביבתיים מהשנה האחרונה

  "הסביבה מנצחת - אבל רק כשהאזרחים מתארגנים", פוסק דו"ח "סביבה מנצחת" שמפרסם היום (ב') ארגון-הגג "חיים וסביבה", לקראת טקס חלוקת האותות של התנועה הסביבתית בישראל ויום איכות הסביבה הבינלאומי. הדו"ח, הסוקר עשרות מאבקים שבאו לסיומם בשנה האחרונה, מדגיש כי "התקדמות ושיפור מהותי קיימים רק במקרים בהם הציבור עומד על זכותו לבריאות ולסביבה איכותית. לכן מגזרים שאינם חשופים לפיקוח הציבור, כמו המגזר התעשייתי, ממשיכים להוביל את רשימת הגורמים המזהמים בארץ".

   

   

   

  הדו"ח, המחולק לארבעה פרקים, מציין סדרת הישגים ואת השותפים להם, בתחומי הנדל"ן ומניעת הבנייה בשטחים ירוקים, בריאות הציבור וזיהום האוויר, מיחזור והטמנת פסולת וכן אי צדק ועוני סביבתי. בין המאבקים שהסתיימו בהצלחה: ביטול תוכנית ספדי להרחבת ירושלים לכיוון מערב; פיתוח המרינה בחיפה ללא מימוש הפוטנציאל הנדל"ני המגולם בה, עליו חלמו יזמים; זניחת התוכניות להקמת היישובים רמת ארבל ומיכל בשטחי המועצה האזורית בית שאן; הרחבת חוק הפיקדון על בקבוקים; אישור היטל המחייב רשויות, מפעלים, ותאגידי ביוב לשלם עבור אשפה הנשלחת להטמנה; קידום חוק אוויר נקי; הטלת קנסות בשיעורים הולכים וגדלים ואף עונשי מאסר על מזהמים בידי בתי המשפט ועוד.

   

  "אין ספק שהשנה החולפת היתה שנת מפנה, שבה הנושא הסביבתי עבר מהשוליים למרכז השיח הציבורי", מציינת עו"ד אלונה שפר (קארו), מנכ"לית "חיים וסביבה", בהקדמה לדו"ח. "ההוכחה לכך הם ההישגים חסרי התקדים בהיקפם

  ובחשיבותם, מעורבות הציבור הגדלה והולכת, אך גם ההבנה שאנחנו מתחילים לגלות בקרב מקבלי ההחלטות".

   

  אך למרות יחסי הציבור העולמיים שסיפק סרטו של אל גור "אמת מטרידה" לכאוס הסביבתי הגלובלי המתחולל, לא די בהישגי 2006. לדברי שפר, "ההישגים רק מבליטים את חולשתה של הממשלה באכיפה ובשמירה על איכות הסביבה, בריאות הציבור והשטחים הפתוחים. רק כאשר מופעלת 'אכיפה אזרחית' על-ידי ציבור אכפתי וארגוני סביבה מקומיים וארציים, מושגות התקדמות של ממש".

   

  כ-100 ארגונים כאלה חברים ב"חיים וסביבה" ופעיליהם, שיתארחו מחר (ג') בטקס חלוקת אותות "הגלובוס הירוק" השנתי, חתומים על רשימת ההצלחות. "כוחם של הארגונים הוא קודם כל מחויבותם של הפעילים והיכולת שלנו לפעול תוך כבוד הדדי ושיתוף פעולה", אומרת שפר. "בתקופה האחרונה מצטרפים אלינו גופים ואישים רבים, שרים, חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי עסקים, תקשורת ורוח. כולם לוקחים חלק במהפכה שגרמה לציבור להבין את ההקשר הכלכלי והחברתי של הבעיות הסביבתיות, שלהן יש השפעה ישירה על החיים של כולנו. כיום ברור לכל שלפגיעה החמורה בסביבה יש קשר לשחיתות השלטונית ולמנהל תקין, שמעסיקים הציבור יותר מאי פעם".  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דו"ח: מאבקי סביבה שהובילו אזרחים - מצליחים "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר כהן, מגמה ירוקה
  מפגינים
  צילום: יאיר כהן, מגמה ירוקה
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מוחים
  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: גיל יוחנן
  ומצליחים
  צילום: גיל יוחנן
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים