שתף קטע נבחר

שר בריטי בי-ם: החרם האקדמי חמור ומוטעה

"דרוש דיאלוג, זה מה שיביא את השלום", הצהיר ביל ראמל, השר האמון על ההשכלה הגבוהה בבריטניה. במהלך ביקור באוניברסיטה העברית בירושלים הוא הביע את התנגדות הממשלה בלונדון לחרם האקדמי. שרת החינוך תמיר: "ישראל מוחה בתוקף על כל אקט שנעשה בכלים של חרם לצורך הבעת דעה פוליטית"

קריאת איגוד המרצים הבריטי לשקול הטלת חרם על האקדמיה הישראלית, עוררה התנגדות רבה בקרב הממשלה הבריטית והיום (א') הוזעק לביקור בזק בישראל השר הממונה על ההשכלה הגבוהה בבריטניה, ביל ראמל. 

 

כמו ראש ממשלתו טוני בלייר, הביע השר ראמל צער על ההחלטה בעניין החרם: "זה חמור מאוד, זו טעות לעשות חרם, צריך לקיים דיאלוג. זה מה שחיוני ומה שיביא גם לשלום". ראמל אמר את הדברים באוניברסיטה העברית בירושלים, שם ביקר יחד עם שרת החינוך יולי תמיר. "אני שולח מסר ברור מטעם הממשלה הבריטית, המתנגדת לחרם האקדמי על מדענים במוסדות אקדמיים בישראל", הוסיף האורח הבריטי, שהגיע ארצה לדון בהשלכות איום החרם האקדמי על ישראל על-ידי אירגון המרצים הבריטי.

 

כזכור, לפני כשבוע הכריז ארגון המרצים הבריטי כי הוא ממליץ להחרים מוסדות אקדמיים ומדענים ישראליים בשל "מדיניות הכיבוש של ישראל בשטחי יהודה, שומרון ועזה". בעקבות ההמלצה נשמעו בישראל קולות חריפים שטענו בין היתר כי המרצים הבריטים פעלו מתוך בורות וגם ראש הממשלה בלייר יצא נגד העמדה כי יש להחרים את המוסדות האקדמיים בישראל.

 

"אנחנו מכבדים את החופש האקדמי ומתנגדים לחרם", הדגיש היום ראמל. "יש נושאים שאנחנו מודאגים מהם ואני מאוד מאמין, כידיד של ישראל והפלסטינים, שאנחנו צריכים לעודד את שני הצדדים לתהליך שלום. האקדמיה הבריטית מעודדת פעילות אקדמית של ישראלים ופלסטינאים בבריטניה. אנחנו רוצים למשוך סטודנטים ישראליים לקמפוסים שלנו, רוצים שיתוף פעולה והאקדמיה עצמה אמורה לקדם שיתוף פעולה כזה בכל העולם. זה המסר שבאתי לשלוח".

 

לצד העמדה הנחרצת נגד החרם אמר השר כי בכוונתו לדון עם תמיר על מתן הקלות לסטודנטים פלסטינים המבקשים ללמוד בישראל ואינם יכולים.

 

השרה תמיר ועמיתה הבריטי שוחחו ביניהם על סדרה של שיתופי פעולה אקדמיים בכדי להוכיח את קיומה גם מעבר לרמה ההצהרתית. "הכרזת הממשלה הבריטית על הכוונות לשיתוף פעולה אקדמי עם ישראל עושה דה לגיטימציה לחרם, וסביר להניח שהמוסדות האקדמיים ימשיכו לשתף פעולה עם ישראל", אמרה תמיר היום.

 

"מדינת ישראל מוחה בתוקף על כל אקט שנעשה בכלים של חרם לצורך הבעת דעה פוליטית וליצירת מציאות הסותרת חופש אקדמי ונכונות לחופש אקדמי עם מוסדות מחקר", הוסיפה שרת החינוך. "אני מודה לממשלת אנגליה על העמדה החד משמעית בנושא החרם ואנו נפעל ביחד כדי שאיום החרם יוסר ושיתוף הפעולה יגדל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ראמל. התנגדות ברורה של הממשלה
צילום: גיל יוחנן
השרה תמיר. שיתוף הפעולה האקדמי יימשך
צילום: ירון ברנר
מומלצים