שתף קטע נבחר

"זדורוב למד באינטרנט איך לשסף גרון"

המשטרה חשפה פרטים מהותיים על רצח תאיר ראדה במהלך פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של רומן זדורוב. ראש צוות החקירה המיוחד סיפר כיצד הודה זדורוב בפני מדובב בתאו שלמד לשסף גרון באינטרנט, כפי שעושים אנשי ק.ג.ב. עו"ד של הנאשם: "אחרי החקירה שלי - התמונה תהיה אחרת"

עדות הזוועה: חצי שנה לאחר רצח הנערה תאיר ראדה, החל היום (א') שלב ההוכחות במשפט הרצח. במשך שעות ארוכות העיד ראש צוות החקירה המיוחד, רב-פקד יורם אזולאי. הוא סיפר לראשונה כי זדורוב הודה שלמד באינטרנט כיצד משספים שני עורקים בצוואר, כפי שעשה לתאיר. הוא קרא כתבה אודות לוחמי ק.ג.ב שפועלים בדרך זו כדי להכניע את יריביהם, וכך המוות מהיר ואין דרך לזעוק: "האיש שחקן, מניפולטור. הוא אדם חזק", אמר ראש צוות החקירה.

 

בנוסף, סיפר אזולאי כי זדורוב תיאר בחקירתו מסכת של התעללויות לכאורה שאותם עבר במשך תקופה ארוכה מצד תלמידי בית הספר. הוא תיאר שלב אחר שלב את החקירה, מקבלת ההודעה על היעדרותה של תאיר ועד להודאה ולשחזור של זדורוב: "קיבלנו תיק שאנחנו לא מורגלים אליו. ילדה שנרצחת בבית-ספר זה דבר שלא קורה כל יום במדינת ישראל, ולכן היה חשוב לנו להבין את הלך הרוחות. כל אנשי צוות החקירה המיוחד היו מזועזעים מהרצח, כולם היו חדורי מוטיבציה, כולם עבדו מסביב לשעון, עם המון רצון".

 

הרצח אירע ב-6.12.2006, שלושה ימים לאחר מכן נחקר הנאשם, זדורוב, ויומיים אחר-כך החליטה המשטרה לעוצרו. "השיקולים למעצר היו סתירות שעלו בחקירה לגבי לוח הזמנים שמסר. הגרסאות הסותרות, שאותן מסר בנוגע למכנסיים שעמם עבד, שלא נמצאו עד היום, היו תמוהות. ובנוסף - והחשוב מכל - שהבנו שלאיש היה את מבחן ההזדמנות. אחת הבעיות המרכזיות הייתה איך ניתן לבצע רצח כזה, ולצאת מבית הספר, כשאתה מגואל בדם. לחשוד שלנו, כמו שאמרתי, היה את מבחן ההזדמנות. הוא יכול היה לרדת באין מפריע קומה וחצי מתחת לזירה, להחליף בגדים, ולצאת באופן לא מחשיד מבית הספר".

 

עוד אמר אזולאי כי בשלב הזה הבינו כי הרצח שבוצע, היה רצח אקראי ולא מתוכנן. לתאו של זדורוב הוכנס מדובב, שלמד ממנו כי יחסיו עם תלמידי בית הספר היו מורכבים: "הוא סיפר למדובב שנערים היו מתנכלים לו ומקללים אותו. הוא סבל מהתנהגות פרובוקטיבית של נערות, ניתקו לו את הכבל החשמלי בזמן העבודה, ביקשו ממנו סיגריות, וקיללו אותו כי סירב לתת להם. בנוסף הוא מתאר תחושה של כעס ביום הרצח, וטען שכשהוא עצבני - הוא לא תמיד יכול לשלוט בעצמו".

  

התביעה הביאה לבית המשפט גם קטע וידאו מצולם, שבו נראו זדורוב והמדובב שהיה איתו בתא, כשזדורוב מדגים על המדובב כיצד שיסף את גרונה של תאיר. "השלב הזה היה שלב מאוד חשוב. אמנם היו כמה נקודות לאורך הדרך, שגרמו לי לחשוב שהוא הרוצח, אך הנקודה החשובה ביותר, ההודאה בפני המדובב היא בעלת משקל גבוה מאוד". לאחר שסיפר למדובב על הכתבה אודות שיסוף הגרון, הצליחו החוקרים לאתר את הכתבה במחשב של זדורוב. גם הפתולוג אישר את הממצאים, שאלו העורקים שנפגעו.

 

זדורוב סיפר בלחש איך ביצע את הרצח, ומדי פעם אמר בקול רם, כנראה כי חשד שהוא מוקלט: "אני בטוח שהמשטרה תמצא את הרוצח האמיתי" וגם "אני בטוח שבית המשפט ימצא אותי זכאי". "בשלב הזה", אומר ראש צוות החקירה, "הבנתי שיש לנו את הרוצח ביד". הנאשם סיפר למדובב כי קשה לו לשלוט בכעס שלו. רב-פקד אזולאי סיפר כי זדורוב סיפר למדובב ש"לפני כמה שנים באוקראינה הכעיס אותו אחיו. בתגובה הוא תקף את אחיו וגרם לו נזק גופני ממשי. כשהתעורר זדורוב לא זכר דבר. אחיו אישר את הגירסה למשטרה. 


רומן זדורוב בבית המשפט (צילום: חגי אהרון)

 

רב-פקד אזולאי הביא במהלך המשפט את עדותה של אשתו של זדורוב. "היא שאלה את בעלה על העבודה בביתו של תושב קצרין. זדורוב אמר לי כי נאמר לו לא להגיע לעבודה, כי הבת של חבריו של בעל הבית נרצחה בשירותים. התושב, לעומת זאת, אמר במשטרה כי בזמן ששוחח עם הנאשם הוא לא ידע על הרצח".

 

טענות נגד המשטרה

הוריה של תאיר, שנכחו בדיון, מתחו שוב ביקורת על התנהלות חקירת המשטרה. "זו הפעם הראשונה שאני אומרת להם את מה שאני חושבת. הם לא סגרו את בית הספר מייד אחרי הרצח. היתה פה פאשלה וראש צוות החקירה המיוחד הודה בפני שאני צודקת", אמרה האם אילנה. היא אמרה לראש צוות החקירה שהחזיק תמונות של גופתה של בתה: "אני אתבע אותך".

 

אביה של תאיר אמר כי בני משפחתו שמעו בתחילת המשפט פרטים חדשים שלא ידעו בעבר, אך עד שלא ישמעו את כל העדויות ויראו את הקטעים המצולמים לא ישתכנעו שזדורוב הוא הרוצח.

 

עו"ד שפיגל, המייצג את הנאשם, אמר כי בתחילת המשפט הוצג רק צד אחד של התמונה. לדבריו, כאשר הוא ישאל שאלות את זדורוב במשפט יתבררו פרטים אחרים. "אני אמוסס את הראיות בחקירה הנגדית. הם בחרו להציג את התמונה שלא במלואה. אני שואל אתכם - האם ראיתם מקרה רצח שלא נמצא בו ממצא ביולוגי? חכו לחקירה שלי - אני מבטיח שהתמונה תראה אחרת".

 

זדורוב עצמו אמר במשפט: "אני אופטימי, כי אני חף מפשע. בסוף יהיה בסדר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זדורוב עם עורך דינו, דוד שפיגל
צילום: חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
נרצחה. תאיר ראדה
צילום: רפרודוקציה
מומלצים