שתף קטע נבחר

שתי רקטות נחתו בקריית שמונה

רקטות בקוטר 107 מ"מ נחתו באזור קריית שמונה. אחת פגעה ברכב באזור התעשייה הצפוני של העיר והשנייה בשכונת מגורים בעיר. אשה אחת לקתה בחרדה. בלבנון העריכו שייתכן שארגון פלסטיני ירה את הרקטות במסגרת מאבקו נגד הצבא הלבנוני. בחיזבאללה הכחישו כל קשר לירי

השקט בצפון הופר: שתי רקטות קטיושה בקוטר 107 מ"מ פגעו הערב (יום א') באזור קריית שמונה. סטודנטית בת 24 לקתה בחרדה והועברה לטיפול בחדר המיון הקדמי בעיר. אחת הרקטות פגעה ברכב באזור התעשייה הצפוני של העיר והשנייה בשכונת מגורים. בצה"ל הוחלט בתום הערכת מצב שככל הנראה אין איום נוסף ולכן התושבים רשאיים להמשיך בשיגרת חייהם.

 

סמוך לשעה 17:20 דיווחו תושבים בעיר הצפונית על הדי פיצוצים. כוחות הצלה הוזעקו למקום הנפילות. צוותים של מד"א ערכו סריקות בין המפעלים באזור התעשייה הצפוני כדי לוודא שאין נפגעים באירוע. מנכ"ל מד"א, אלי בין, הורה להעלות את כוננות צוותי הארגון בצפון לרמה ג', שהיא רמת הכוננות הגבוהה ביותר. זאת, עד שיתקבלו הנחיות נוספות ממערכת הביטחון. דובר עיריית קריית שמונה, דורון שנפר, אמר: "אנו נמצאים בקשר עם גורמי הצבא והמשטרה, אך פרט לאירוע זה לא נמסר על אירועים נוספים ולכן אין שינוי בשיגרת החיים בעיר".

 

חבלני משטרה אמרו ל-ynet כי "מדובר ברקטה הפשוטה ביותר. במלחמת לבנון השנייה נורו רק מספר בודד של רקטות שכאלו. טווח הירי שלהן קצר, ולכן הן נורות סמוך לגדר". גורם במחוז הצפוני הוסיף: "מהיכרותנו עם חיזבאללה ועם שיטות הירי שלו, זה לא הוא שירה. גם בעבר כשהיתה מתיחות בעזה, היינו עדים לירי דומה מנקודות סמוך לגדר, וככל הנראה ארגון פלסטיני הוא שירה".

 

בפיקוד הצפון מעריכים כי מאחורי ירי הקטיושות עומד אחד הארגונים הפלסטינים הפועל בדרום לבנון, אם כי לא פוסלים את האפשרות כי מדובר בפעילי חיזבאללה. בפיקוד הצפון ובאוגדת הגליל נערכות הערכות מצב, על מנת ללמוד את נסיבות האירוע.

 

גם עיתונאים לבנוניים העריכו כי ייתכן שארגון פלסטיני ירה את הרקטות במסגרת המאבק של הארגונים הקיצוניים נגד הצבא הלבנוני בנהר אל-בארד באזור טריפולי. הם ציינו כי במהלך העימותים אמר ארגון "פתח אל-איסלאם" שכל מטרתו היא להילחם בציונים.


מפת האזור

 

כלי תקשורת בלבנון דיווחו כי הרקטות נורו מאזור כפר קילא ואל-עדיסה שבמחוז מרג' עיון שבדרום לבנון. אולם על-פי דיווח אחר ברשת הטלוויזיה LBC הירי בוצע מהכפר א-טייבה. רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווחה באופן לקוני מפי כלי התקשורת בישראל על הנפילה, אך נמנעה מלהוסיף פרטים. גורם ביטחוני לבנוני אמר כי ארבע או חמש רקטות נורו על-ידי פלסטינים לעבר ישראל.

 

ראש עיריית קריית שמונה: הופתענו

ראש עיריית קרית שמונה, חיים ברביבאי: "הופתענו מירי הרקטות. עדיין לא ברור מה מקורן. אני נמצא בקשר עם מחלקת הביטחון בעיר ונציגי צה"ל ואנחנו נמלא אחר כל הוראה שייתן הצבא. אני מקווה שהנושא יובא במהירות לידיעתו של ראש הממשלה הנמצא בארצות הברית, על-מנת שיעלה את הנושא בוושינגטון".

 

מירי לוי, תושבת רחוב הנרייטה סולד בקריית שמונה: "ישבתי בבית ופתאום שמענו את הנפילות החזקות. היו שתי נפילות. חזקות, זה נפל באזור התעשייה הצפוני, לא רחוק מהבית. מקלט שלי מוצף במים ואני לא יכולה לשבת שם אז אני הולכת לשבת בחדר המדרגות. אני מאוד מפחדת שזה מתחיל עוד פעם".

 

אלכס קוגן, עובד במפעל באזור התעשייה, סיפר: "היינו במהלך העבודה ופתאום שמענו בום. הרקטה נפלה כמאה מטרים מהמפעל. בהתחלה חשבנו שנפלה חבית ופתאום שמענו דיווח בחדשות על נפילת קטיושה. המשטרה הגיעה למקום והודיעה שאפשר להמשיך כרגיל ושהירי כנראה חד-פעמי ולא קשור לחיזבאללה. אנשים ממשיכים לעבוד כרגיל, אף אחד לא מתרגש יותר מדי. עברה שנה ובאוויר כל הזמן יש תחושה שבקרוב תהיה מלחמה. כרגע אנחנו מתייחסים לזה כאירוע חד פעמי, אבל אי אפשר שלא לחשוב על זה".

 

תושב העיר, אשכול לוי: "שמעתי וראיתי שתי נפילות של קטיושות אחת באזור תעשייה צפוני של קריית שמונה. לא הייתה שום התרעה כרעם ביום בהיר משקיף לכיוון הנפילות ראיתי שתי פטריות אני למוד ניסיון. הילדים נמצאים איתנו בבית נכנסנו לחדרי בטחון".

 

במהלך המלחמה נחתו באזור קריית שמונה כ-1,000 קטיושות. מאז נעשו ניסיונות לשקם את נזקי הפגיעות.

 

צילמתם את מקום הנפילה בסטילס או בווידאו, אנא צרו קשר באימייל האדום

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, שרון רופא-אופיר, אחיה ראב"ד, רועי נחמיאס, עלי ואקד, מיטל יסעור-בית אור, רועי מנדל וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכונית שנפגעה מרסיסי הרקטה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים