שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ נגד מזוז: לבטל את עסקת קצב

התנועה לאיכות השלטון, שדולת הנשים וארגוני נשים נוספים עתרו הבוקר בדרישה לבטל את עסקת הטיעון עם הנשיא היוצא, בטענה שהיא נגועה ב"אי סבירות קיצונית". שופט בג"ץ, סלים ג'ובראן, יצטרך להכריע. היום צפויה העסקה להגיע לבית משפט השלום בירושלים

גל המחאה נגד עסקת הטיעון שנחתמה עם הנשיא משה קצב תופס תאוצה: הבוקר (יום א') מביאים ארגוני הנשים את המחאה להיכל הבג"ץ. זאת, לאחר הפגנת הרבבות שהתקיימה אמש בכיכר רבין בתל אביב, בקריאה לבטל את העסקה.

 

הבוקר עתרו לבג"ץ התנועה לאיכות השלטון, שדולת הנשים בישראל וארגוני נשים נוספים כנגד עיסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר קצב. העותרים ביקשו להוציא צו ביניים שיורה על מניעת קיום הדיון הצפוי בצהריים בבית משפט השלום בירושלים. כן ביקשו משופטי בג"ץ להורות על ביטולה של העיסקה עם קצב, בטיעון לפיו היא נגועה ב"אי סבירות קיצונית".

 

עורך הדין ברק כלב מהתנועה לאיכות השלטון אמר ל-ynet: "התיק הזה הוא סטייה משמעותית ממדיניות מוסדות אכיפת החוק בישראל. מעולם לא היה מצב בו עשר מתלוננות תומכות כולן בטענה שבוצעו עבירות מין קשות וסדרתיות לאורך שנים ארוכות כנגד נאשם - ומוסדות אכיפת החוק דוחים את העמדה ומסתפקים בהרשעה בזוטות. מדובר פה באפליה במובן המובהק ביותר".

 

השופט התורן בבג"ץ, סלים ג'ובראן, הוא שיצטרך להכריע באחת הסוגיות הרגישות שהונחו לפתחו של בית המשפט בשנים האחרונות. משפטנים בכירים התבלטו הבוקר בסוגייה, והעריכו בשיחה ל-ynet כי ייתכן מאוד שבג"ץ יבחר להיות קשוב לרחשי העם ולא יתעלם מהרבבות שהפגינו בכיכר. עם

 זאת, הסיכוי לכך איננו גבוה. יש לציין כי גם בסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הופתעו מאירועי הימים החולפים ומעוצמת הביקורת הציבורית.

 

התפטרותו של קצב תיכנס לתוקף ב-11:02 בבוקר, ועד לכניסת שמעון פרס לתפקיד (ב-15 ביולי), תכהן יושבת ראש הכנסת, דליה איציק, כנשיאת המדינה. בצהריים יגיע שליח ובידיו עסקת הטיעון השנויה במחלוקת לבית משפט השלום בירושלים. אז יוחלט מתי ייאלץ קצב להופיע בפני בית המשפט על ספסל הנאשמים ולהודות שביצע את המעשים המיוחסים לו. ייתכן שהדיון יתקיים למחרת.

 

"מזוז, אתה שפן"

בעצרת שנערכה אמש בתל אביב נישאו שלטים שבהם נכתב: "קצב לכלא", "בוז למזוז, תתפטר ותזוז", "אין אונס לייט" וגם "מזוז, אל תיתן לקצב לגמור בחוץ". שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה ל-ynet: "אני חושבת שזו חוצפה. מה שקרה כאן זה חמור. אנחנו קוראות לשימוע בבית המשפט, כדי שבית המשפט יחליט". ח"כ זהבה גלאון (מרצ) קראה מעל הבמה: "מני מזוז אתה שפן, נבהלת מפרקליטי צמרת".

 

המתלוננות נגד קצב התראיינו בסוף השבוע לערוצי הטלוייזיה וטענו כי "קצב אנס את מזוז, בדיוק כמו שהוא אנס אותנו".  המתלוננת נ' התראיינה בערוץ 2 וסיפרה על הפחד הגדול מפני קצב: "אתם לא נותנים לבן האדם הזה קרדיט מספיק. הוא הבן אדם המניפולטיבי, האפל והפיקח ביותר שאני מכירה... היה לי פחד אדיר ממשה קצב. כל אחת, בשלב שהיא שקלה להתלונן או לומר מילה, כבר נחשפה לצדדים האפלים שלו. הוא גם הקיף את עצמו באנשים שעוררו תחושה שראוי ורצוי שלא תוציאי מילה. ואם כן, חבל עליך. הייתה תחושה של עולם תחתון סביבו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. העסקה חתומה
צילום: גדי קבלו
מזוז. יתגונן בבג"ץ?
צילום: גיל יוחנן
צילום: בוצ'צ'ו
שופט בג"ץ, סלים ג'ובראן
צילום: בוצ'צ'ו
מומלצים