שתף קטע נבחר

קצב לא נשיא; האם גם את המזכירות יקחו לו?

התפטרותו נכנסה לתוקף לפני הצהריים. הנשיא היוצא, למרות הנסיבות, זכאי לשורת הטבות מהמדינה, ובהן משכורת קבועה, דירת שרד, רכב צמוד עם נהג - וגם מזכירות. "לממן לו מזכירות? זה ממש חטא על פשע", אומרת ח"כ גלאון. בכנסת החלו לבדוק האם ניתן לשלול ממשה קצב חלק מההטבות הנדיבות האלו

לקחת לו את המזכירות? ב-11:02 לפני הצהריים (יום א') נכנסה לתוקף התפטרותו של נשיא המדינה משה קצב. מעתה, ח"כ דליה איציק היא נשיאת המדינה בפועל - עד להשבעתו של הנשיא התשיעי שמעון פרס בעוד כשבועיים.

 

במקביל, החלו בכנסת - ובעיקר בוועדת הכספים, לגבש חוות דעת משפטית שתקבע האם בסמכות הוועדה לאשר שלילת זכויות מהנשיא לשעבר, זאת על רקע הרשעתו הצפויה, במסגרת עסקת טיעון, בעבירות מין.

 

אחד הדברים שעוררו את חמתם של חלק מחברי הכנסת היא העובדה שקצב יהיה זכאי גם למימון של מזכירות על חשבון המדינה. "לממן לקצב מזכירות? זה להוסיף חטא על פשע", אומרת יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון.

 


קצב בסוף השבוע בקריית מלאכי. צילום: AP

 

מה בעצם מגיע לקצב מהמדינה? לכל נשיא לשעבר, ובכלל זה גם לקצב, מגיעות שלל הטבות: קצבה חודשית קבועה לכל ימי חייו, שירותים רפואים

ואישפוז, שירותי טלפון ודירת שרד. נשיא לשעבר זכאי גם לרכב צמוד עם נהג, למזכיר פרטי, ללשכה ולשירותי מזכירות.

 

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ סטס מיסז'נקוב אמר היום ל-ynet כי "מבלי להידרש בשלב זה לסוגיה האם ראוי או לא ראוי לשלול את זכויותיו של קצב, הוריתי ליועצת המשפטית של הוועדה להכין חוות דעת בנושא סמכות הוועדה בעניין".

 

ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) אומרת: "אדגיש כי אני לא מתייחסת לעניין הפנסיוני, ובאופן גורף אני חושבת שגם מעבריינים לא צריך לשלול פנסיה, בין היתר כיוון שמדובר בהטבה לשארים שלהם שלעיתים קרובות הם קורבנות בעצמם. עם זאת, מדינת ישראל מתכוונת לממן לקצב לשכה, מזכירות, רכב צמוד ודירה וכל זאת כדי שהוא יוכל להמשיך לשמור על קשר עם הציבור... הקשר הזה עם הציבור בעייתי ומסוכן בעיני, ואסור לאפשר שהוא יקרה, בוודאי לא על חשבוננו".

 

למה לתת פרס לעבריין מין סדרתי?

יחימוביץ' מוסיפה: "לי אין עניין לממן לו מזכירות בלשכה או קשר עם הציבור, כי מתברר שהקשר הזה הוא מאוד בעייתי בלשון המעטה. על פי החלטת ועדת הכספים מפברואר 2006, נפסקו ההטבות המיוחדות לראשי ממשלות ולנשיאים. פרס לא יהנה מההטבות שמהן אמור להנות קצב. המינימום שבמינימום הוא לשלול את ההטבות המיוחדות האלה, ומחר אני מתכוונת להעלות זאת בוועדת הכספים ומקווה שכל חברי הוועדה ישתפו איתי פעולה".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון מוסיפה: "לדעתי יש לשלול מהנשיא את כל הזכויות המגיעות לו מתוקף תפקידו כנשיא לשעבר. לא הייתי נוגעת בפנסיה שלו, אבל לא ייתכן שהוא יעשה שימוש בדירה, לשכה, מזכירות ורכב אחרי הפרשה הזו. המדינה לא צריכה לתת פרס לעבריין מין סידרתי".

 

מנגד, ח"כ ניסים זאב מש"ס מתנגד לשלילת הזכויות: "הגיע הזמן שיפסיקו להתעלל בקצב. יש גבול לכל דבר. זה נראה כבר כרדיפה. מדוע לתת לו עונש על עונש? ועוד אחרי כל מה שנעשה לו שנה שלמה? צריך לזכור שמדובר באזרח מספר אחד שהורידו אותו לשפל המדרגה. לא צריך להכות בו עוד ועוד".

 

כך או כך, גם אם ייקבע כי לוועדת הכספים אין סמכות לשלול את זכויותיו של קצב, יכולה חקיקה ראשית בכנסת לשלול מהנשיא המתפטר חלק מהזכויות. הצעת חוק הנמצאת כעת בתהליכי חקיקה עשויה לשלול מקצב את זכויותיו. ההצעה, של ח"כ גלעד ארדן מהליכוד, הוגשה אמנם בשל פרשת בשארה אבל ייתכן שדווקא קצב ייפגע ממנה. ההצעה מציעה לשלול תשלומים של נשיא, שר או ח"כ שהורשע בעבירה פלילית שיש עמה קלון, זאת למעט זכויותיו הפנסיוניות. ההצעה אושרה בקריאה טרומית בכנסת.

 

עם זאת, במידה והצעות החוק תתקבל בקריאה שנייה ושלישית לאחר הרשעתו של קצב - עלול הדבר לגרום לכך שהחוק לא יחול על קצב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיסז'ניקוב. מריצים בדיקה
צילום: עטא עוויסאת
גלאון. לא לתת פרס
צילום: גיל יוחנן
איציק. נשיאה לרגע
צילום: גיל יוחנן
צילום: אמיר כהן
יחימוביץ'. פנסיה כן, הטבות לא
צילום: אמיר כהן
מומלצים