שתף קטע נבחר

פרקליטי קצב: דמו הותר כאילו הועלה למוקד

פרקליטי הנשיא לשעבר כותבים לבג"ץ כי העתירות נגד עסקת הטיעון מכילות טענות עובדתיות מופרכות: "כל שהעותרים ראו ושמעו הוא משפט השדה שנערך בשנה האחרונה". עוד הם מאשימים: "התקשורת עושה יד אחת לפגוע בכבודו ובזהותו האנושית, כאילו היה אחרון הנבלים השפלים"

פרקליטיו של נשיא המדינה לשעבר, עו"ד אביגדור פלדמן, ציון אמיר ואבי לביא, החליטו להשיב לעתירות נגד עסקת הטיעון בשפה חריפה וציורית במיוחד: "החזתה עין בישראל מסע הכפשה ושיסוי כזה הנערך עתה לנשיא לשעבר? דמו הותר בסצנות רחוב המזכירות העלאה למוקד בימי הביניים של מכשפות שדינן נגזר על ידי ההמון".

 

עוד הם כותבים: "כאילו אין דין ואין משפט ואין שופט, בכיכר הראשית של העיר ובכיכר התקשורת מעלים היום על המוקד את קצב וסורקים את בשרו במסרקות ברזל, והאבנים נוחתות על כל פיסת גוף והפרשנים המשפטיים, שנפשם מזדעזעת לכל עיוות דין, במקרה הזה מלקקים בשפתיהם בהנאה ומצקצקים בלשונם כך יאה וכך נאה".

 

במסגרת העסקה, יורשע קצב בעבירות של מעשים מגונים, לא יישב בכלא, וישלם פיצוי למתלוננות: "העתירות מחזיקות עמודים הרבה ומקפלות בחובן טענות ממישורים שונים, רובן טענות עובדתיות מופרכות שאין ההליך שכאן המקום לבררן". בתשובתם כותבים עורכי הדין כי "עסקאות טיעון הן חלק בלתי נפרד מן ההוויה המשפטית בישראל. עסקאות טיעון משקפות צדק יחסי, צדק פרגמאטי והן מונחות על ידי השקפת הצדדים ביחס לסיכויי ההרשעה או הזיכוי במשפט".

 

לדבריהם, "על אף שסברו סנגורי הנשיא לשעבר כי על יסוד חומר הראיות כי טובים ביותר סיכויי קצב לסיים את משפטו בזיכוי מלא, הוחלט מטעמים שונים להביא לסיומה מסכת של ייסורים פומביים, הבשה, הכפשה, פגיעה נוראה בצנעת הפרט, משפט שדה, הוקעה בכיכרות העיר בדרך של עסקת הטיעון".

 

"כאילו היה אחרון הנבלים והשפלים" 

"כל שהעותרים ראו ושמעו הוא משפט השדה שנערך בשנה האחרונה לנשיא לשעבר... והכול בטרם הוגש כתב-אישום", המשיכו פרקליטיו של קצב. "מסע השיסוי הפומבי נמשך ביתר שאת בימים אלה וכל בר בי רב מטיל אבן, זוהמה ורפש בנשיא לשעבר. התקשורת כולה עושה יד אחת לפגוע בכבודו ובזהותו האנושית, כאילו היה אחרון הנבלים השפלים, והכל כאמור בטרם הוכרע הדין ואף לאחר שקבע היועץ המשפטי לממשלה כי אין ראיות מספיקות להגשת כתב אישום באישומים החמורים. המילים 'אנס, סוטה מין, עבריין-מין סידרתי', מרחפות באוויר כזבובי פגרים זוהרים וכבדי כנפיים".

 

גם סנגורי הנשיא לשעבר לא נמלטו מהגדרות דומות כאילו עצם ההגנה על קצב היא חטא שלא יכופר ומן הראוי להפקירו להמון, בבחינת אנשי סדום המקיפים את ביתו של לוט וקוראים לו 'איה האנשים אשר באו אליך הלילה הוציאם אלינו ונדעה אותם".

 

"כאשר נתונים אנו במרכזו של הקרנבל הימי-ביניימי הזה שאורגן בימי הקיץ הלוהטים, האם יש סיכוי כלשהו למשפט הוגן למשיב ואפילו יוחלט מה שלא מתקבל על הדעת להשיב הכל לקדמותו, לנהל כל אישום ואישום כנגד המשיב, וזאת לאחר שבחרו המתלוננות ללא יוצא מן הכלל לעלות על במת העיר ולרטש במו ידיהן את כבודו וזהותו של קצב, לקול צהלת ההמונים והדהוד תופי התקשורת".

 

עוד הם מתפייטים: "אחרון הנבלים, רוצחי המונים, פושעים כנגד האנושות, רוצחים שפלים של ילדים, אנסים סדרתיים, סוחרי סמים המרעילים נפשותיהם של אוכלוסיות שלמות, ראויים וקיבלו משפט הוגן, ואילו קצב נזרק אל הכלבים שילקקו את דמו כפי שעשו לאחאב המלך".

 

הבוקר פנתה פרקליטות המדינה לבג"ץ וביקשה אורכה של 48 שעות בהגשת תשובתה לעתירות נגד עסקת הטיעון עם נשיא המדינה לשעבר, משה קצב. אתמול הורה לפרקליטות שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, להגיש את תשובתה עד השעה 15:00 היום. כעת מבקשת הפרקליטות זמן נוסף, כיוון שלא תספיק להשלים את התשובה במועד. לצד הבקשה, ציינה הפרקליטות כי אין בכוונתה להגיש את כתב האישום המתוקן לבית המשפט השלום בירושלים עד לקיום דיון בעתירות. 

 

אתמול המליץ שופט בית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, על כך שהגשת כתב האישום נגד הנשיא לשעבר משה קצב בבית משפט השלום בירושלים תתעכב עד השעה 15:00 אחר הצהריים היום, לכל הפחות. זאת, עד להגשת תשובות המדינה לעתירות שהוגשו בידי התנועה לאיכות השלטון, שדולת הנשים בישראל וארגונים נוספים, נגד עסקת הטיעון. השופט קבע שיש להביא את העתירות לדיון בפני הרכב שופטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. הגיש תשובה לבג"ץ
צילום: איי פי
פרקליט הנשיא לשעבר, פלדמן
צילום: גיל יוחנן
היועץ מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים