שתף קטע נבחר

הפליטים נזרקו מבאר שבע ויועברו לשדרות

אחרי שנסעו מבאר שבע לירושלים וחזרה וכמעט ובילו את הלילה ברחובות, נמצא סוף סוף לפליטים הסודנים מקום לינה - ליד שדרות. אולם אז הגיעה המשטרה למקום וחסמה את האוטובוסים עד לקבל אישור ממשטרת ההגירה. רק לאחר עיכוב ממושך יצאו הפליטים, יחד עם 15 נוספים שננטשו בעיר הלילה, לכיוון שדרות

גם לאחר שהוסעו מבאר שבע לירושלים ואז בחזרה מירושלים לבאר שבע, ולאחר שסוף סוף נמצא להם מקום מגורים לזמן הקרוב,לא זכו הפליטים מסודן למנוחה. ניידות משטרה מנעו מהפליטים במשך כשעה מלהגיע לאכסניה בה הם אמורים לשהות בלילה, עד לקבלת אישור ממשטרת ההגירה במקביל, נמצאו עוד 15 פליטים חדשים שננטשו במקום אחר בעיר, וצורפו לחבורה שעושה כעת את דרכה לאכסניה בשדרות.

 

כזכור, אתמול בבוקר קיימה עיריית באר שבע את איומיה, והסירה את אחריותה מהפליטים על ידי העברתם לגן הוורדים, מול הכנסת. כדי שבירושלים לא ימצאו את עצמם מבולבלים מול כמות הפליטים, הוסעו בתחילה רק 80 מהם אל מחוץ לבאר שבע, כשהיום היו אמורים להצטרף אליהם 120 הפליטים הנוספים שנמצאים באכסניות בעיר.

 

אולם, גם בירושלים לא נמצא פתרון לכל הפליטים. 30 מהם הופנו לכנסיה הנוצרית בעיר שהסכימה לארחם לזמן מוגבל. 25 אחרים היו אמורים להתארח באחת הקהילות הדתיות בעיר, אולם בסופו של דבר לא נמצא להם מקום.

 

וכך, 50 פליטים סודנים שעזבו אמש את בירת הנגב לטובת בירת ישראל, עשו הלילה את אותה הדרך חזרה לבאר שבע לאחר שהועברו ממקומם בגן הוורדים. לטענת משרד ראש הממשלה, ההעברה נעשתה "מתוך ניסיון למצוא להם פיתרון ומקום לינה". אולם מבדיקת ynet התברר כי שום מקום לינה שכזה לא חיכה לפליטים במקום אליו נסעו. 


הפליטים בבאר שבע. מטלטלים כל היום בדרך (צילום: הרצל יוסף) 

 

סטודנטים ספורים יצאו לקבל בחזרה את הסודנים בבאר שבע, כשהם ממתינים לאיזושהי ישועה בדמות מקום לינה לעשרות הפליטים שממתינים להתייחסות אנושית כלשהי. בסופו של דבר, יועצת ראש הממשלה לענייני רווה, ורד סוויד, בשיתוף עם הסטודנטים והסוכנות היהודית, הצליחו למצוא לפליטים מקום לינה לעשרת הימים הקרובים בפנימיית "איבים" שליד שדרות.

 

אולם, כשעלו הפליטים חזרה לאוטובוסים בסוף היום הארוך, הגיעו למקום ניידות משטרה שסרבו לתת להם לצאת לדרך, מאחר וקיבלו הוראה לעכב אותם במקום עד להגעת נציגי מנהלת ההגירה. אנשי המנהלת בדקו את העניין והודיעו כי מאחר ואין להם מקום לכלוא את כל הפליטים, ומאחר ומדובר גם בנשים וילדים, הם מאשרים לאוטובוסים להמשיך בדרכם.

 

במקביל לעשרות הפליטים שנותרו תקועים בבאר שבע, נמצאו אמש עוד 15 פליטים סודנים חדשים שננטשו בעיר. הסטונדטים שמטפלים בפליטים דאגו לחבר בין הקבוצות, וכעת עושים כל עשרות הפליטים את דרכם לפנימיה בשדרות, בתקווה שעד שיסיימו את שהותם שם יימצא להם פיתרון קבע.  

 

איתן שוורץ, דובר הוועד למען פליטי דארפור אמר ל-ynet: "מה שקרה היום בירושלים הוא ביזיון קולוסאלי. לא ייתכן שבמדינת ישראל אף גורם ממשלתי לא מנסה לפתור את בעיות הפליטים. חשבנו ששיטת הטילטולים עברה מן העולם, אך מתברר שכשמדובר בפליטים סודנים, אפשר לטלטל אותם ממקום למקום כאילו היו חפצים".  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפליטים בירושלים.
צילום: חיים צח
סולקו מב"ש, ויישנו ברחוב
צילום: הרצל יוסף
מומלצים