שתף קטע נבחר

"צוואת הים" של שחר הצוללן תקוים בעזרתכם

שחר בצלאל היה חובב ים מושבע. בחודש דצמבר האחרון הגיע לחוף חברת החשמל באשדוד כהרגלו, אך מאז נעלמו עקבותיו. בטרם נעלם פרסם מעין "צוואת ים", בה קרא לנקות את החוף המזוהם. מחר ישובו חבריו לחוף לקיים את משאלתו, אך לדבריהם "מדובר בכמויות זבל אדירות, נצטרך הרבה עזרה". לא תבואו?

"אני רואה בחיבור שלי אל הים משהו מיסטי ממש, לא ניתן לתאר במילים את האהבה שאני חש לאלמנט הזה. אני לא זוכר איזה חוף באשדוד זה היה אבל חיוך לא עלה על פרצופי. בהתחלה התקשינו למצוא מקום לשבת בשל ערימות הזבל. לא הרגשתי בנוח לשבת בין בטון או ברזל, ליד ארובות מוציאות עשן...אנשים! אם לא נתעורר לא יישאר. הים התיכון הוא בריכה קטנה. יום אחד כל המערכת העדינה הזאת פשוט תקרוס. אני אולי כבר לא אשאר להרבה מדי זמן אבל לכם יש עוד סיכוי".

 

המילים הללו נכתבו על-ידי שחר בצלאל (30), כארבעה חודשים לפני שיצא אל צלילתו האחרונה בחוף חברת החשמל באשדוד. במשך שבועות סרקו עשרות מתנדבים וצוללנים את האזור בו נעלם, אך פרט לרובה הצלילה שלו והקיאק שעימו הגיע לחוף, לא מצאו דבר. מחר (ג') ישובו חבריו אל החוף שבו נראה לאחרונה וינסו להגשים את צוואתו, בסיוע פעילי מפלגת הירוקים. ועמותת "קלין-אפ ישראל".

 


"תתעוררו, הים התיכון הוא בריכה קטנה" המחשה (צילום: אביעד שיינין) 

 

"הזבל רב, אנו זקוקים לעזרה"

חבריו מספרים כי נהג לקרוא לים "אבא ים". "בכל פעם שיצא מהמים, דאג להודות לים על שאירח אותו בחיקו ונתן לו מפירותיו. הוא לקח מהים במתינות, לא בחמדנות. רק מה שצריך. התרחק והרחיק אחרים ממקומות הרבייה של הדגים בכדי לתת להם אפשרות להתרבות ולגדול. הכול מתוך מחשבה על העתיד שלנו כאן על כדור הארץ. זרע האקולוגיה היה טמון עמוק בנשמתו", הם אומרים. לדבריהם, "כשיצא לדוג בצלילה, לא עשה זאת באמצעות בלוני חמצן, אלא בצלילה חופשית. דיג עם בלונים נראה לו 'משחק לא הוגן' נגד הדגים ולכן העדיף להשתמש בקיאק שאינו מזהם".

 

בחודש אוגוסט שטח בצלאל את משנתו האקולוגית בפורום הדיג הישראלי, בו עבד כמנהל, וקרא לגולשים לפעול למענה. "מרוב זבל במים לא יכולתי לראות אותם כמעט", הוא התקומם. "קשה לתאר את המחזה המחריד הזה, כמויות א-ד-י-ר-ו-ת של שקיות, פלסטיקים, אריזות, ניירות, וכל מה שעולה על דעתכם היה במים האלה. הכול זבל, ארץ יפה ממש לתפארת הכחול לבן". לטענת מארגני המבצע, מאז פרסם בצלאל את קריאתו, הידרדר מצבו של החוף עוד יותר. "מדובר על כמויות זבל מאוד גדולות ונצטרך לעזרה נוספת מן הציבור כדי להשלים את המשימה", הם אומרים.

 

 "כל מבצע לניקוי חופי הים בארץ הוא חשוב, אך המבצע הזה הוא מבצע חשוב ומרגש", מסר יושב ראש מפלגת הירוקים, פאר ויסנר. לדבריו, "חופי הים בארץ הם מקומות מפלט מוגבלים שאנחנו חייבים לשמור עליהם. מדינת ישראל זקוקה לאנשים רבים כמו שחר אשר דואגים לסביבה ולעתיד שלנו כאן על פני כדור הארץ. במבצע הזה אנחנו מצדיעים לשחר על פעילותו למען הסביבה".  

 

  • מבצע "תפילה ירוקה" יתקיים מחר, ה-10 ביולי 2007, ב-16:00, בחוף חברת חשמל באשדוד. ליצירת קשר, ניתן לכתוב למייל: volunteergreenparty@gmail.com

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חיבור מיסטי לים". בצלאל
באדיבות משפחת בצלאל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים