שתף קטע נבחר

"חייבים להטיל קנסות על רכב מזהם"

במפלגת הירוקים מרוצים מאד מתכנית המיסוי הירוק, שעשויה לשפר את איכות החיים שלנו. ויש להם עוד כמה הצעות נוספות

אם לא ידעו את זה עד עכשיו, אחרי פסטיבל איכות הסביבה בסוף השבוע האחרון, זה כבר ברור לכולם. הגורם המרכזי לזיהום האוויר בארץ הוא התחבורה הפרטית והציבורית. וזה ממש לא מפתיע. במשך שנים ארוכות, המדינה עודדה אותנו לקנות עוד ועוד מכוניות חדשות ומזהמות. המשמעות לאיכות הסביבה שלנו ברורה: האוויר שנשמנו בשנים האחרונות, וזה שאנחנו נושמים היום, מלוכלך יותר ויותר.

 

לכן, מבחינת מפלגת הירוקים, רעיון ה"מיסוי הירוק" הוא בהחלט פתרון טוב, ורצוי שיופעל כמה שיותר מהר. כדי שאזרחי ישראל יכנסו לפעולה רצויה, נדרש בכל מקרה תגמול כזה או אחר. לחלופין, נדרשת הטלת מס. במילים אחרות ומובנות יותר: שיטת מקל או גזר.

 

מכיוון שהגענו כבר למסקנה כי המכונית היא המזהמת העיקרית, כדאי לתת את הדעת על הדרך שבה מטפלים בה. וכמו בהרבה תחומי חיים, גם כאן הגודל משחק תפקיד מכריע. כל שצריך מבחינתנו, הוא לקבוע את הגודל, משקל ונפח מנוע של רכב ישראלי ממוצע. אם מר ישראלי ירכוש רכב שנמצא מתחת לממוצע, יזכה בהנחה מטעם המדינה. אם יעבור את הממוצע, ישלם קנס. ואתם יודעים הרי שזה תופס לא רק לגבי זיהום, אלא גם לגבי בטיחות.

 

קחו למשל את רכבי השטח, שזוכים לפופולריות גוברת. בכל העולם מכירים בעובדה שמדובר בכלי רכב בזבזנים במשאבי טבע, שפוגעים בשטח עליו הם נוסעים ומסוכנים לשאר משתמשי הדרך. גם כאן צריך פתרון מערכתי כולל, שיכלול בין השאר שינוי מיסים ואגרות. למשל, כל כלי רכב שמאפשר נסיעה בשטח, צריך להיות מוגדר ככזה ברישיון הרכב. בעת הקניה למשל, יידרש בעל הרכב לשלם 25% משווי הרכב כתוספת מס קניה, ואגרת הרישוי ראוי לה שתוכפל, כשחצי ממנה עובר לקרן מיוחדת שתממן פעולות למניעת נזקי רכבי שטח, ושיקום כאלה שנגרמו כבר.

 

יש עוד הצעות שרצוי לאמץ. כמו עידוד חברות ועובדים לשימוש חסכוני בתחבורה, על-ידי קביעת "סל תחבורה" פטור ממס. מטרת הרעיון היא לעודד שימוש חסכוני בתחבורה לעבודה, הן על-ידי מגורים בקרבת מקום העבודה, או עבודה מהבית. ובכל מקרה, עידוד העובד לזנוח שימוש יומיומי ברכב פרטי-צמוד, על-ידי עידוד והנחת מס לשימוש בתחבורה ציבורית.

 

האפשרויות להקטנת זיהום האוויר באמצעים העומדים לרשותנו כחברה, על-ידי עידוד פיננסי או לחילופין קנסות, כמעט בלתי מוגבלות. הגיע הזמן שנעשה בהן שימוש, ויפה שעה אחת קודם.

 

הכותב חבר במפלגת הירוקים. לנייר העמדה של מפלגת הירוקים, לחץ כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים