שתף קטע נבחר

העו"ד שסטר לח"כ: משפחתי נספתה בשואה

בשיחה עם ynet סיפר עורך הדין אמנון דה-הרטוך ממשרד המשפטים שסטר לחבר הכנסת כהן כי 20 מבני משפחתו נרצחו באושוויץ, ולכן הגיב כך כאשר נאמר לו שהוא גרוע מהגרמנים: "זו אמירה בלתי מתקבלת על הדעת בעולם, ובוודאי שלא בישראל", אמר בבכי. עם זאת הוא מתנצל על שנהג כך. בשיחה עם מזוז הוא הודיע על יציאה חופשה

עורך הדין אמנון דה-הרטוך ממשרד המשפטים מתנצל הערב (יום ג') על שסטר לחבר הכנסת יעקב כהן מיהדות התורה. בשיחה עם ynet, הוא מספר בדמעות מדוע נהג כך כאשר אמר לו ח"כ כהן שהוא גרוע מהגרמנים: "אבי נולד בהולנד. הוא עבר עם כל בני משפחתו את השואה. אבי נפגע שם. הוא איבד את בני משפחתו והוא בא ובנה את ביתו במדינת ישראל". בתום פגישה עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע דה-הרטוך כי הוא יוצא לחופשה עד תום החקירה נגדו. 

 

ח"כ יעקב כהן פונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שחש ברע. מצבו יציב. הוא פונה לבית חולים בעקבות המלצת רופא הכנסת והוא עתיד לעבור בדיקות נוירולוגיות.  

 

דה-הרטוך מספר על הנסיבות האישיות שהובילו אותו לפעול כפי שפעל: "אני החלטתי להיות פקיד ציבור שנלחם לשוויון לכל המגזרים בארץ. לא האמנתי שעליי יאמרו את הדברים האלה. הקריאה הזו לאדם בישראל, ובכל העולם בעצם, שהוא יותר גרוע מהגרמנים. זו אמירה בלתי מתקבלת על הדעת בעולם, ובוודאי שלא בישראל. ועוד ככה קוראים לי בפרלמנט של ישראל". 

 

הוא מצר על מה שקרה בעקבות אותה אמירה: "אני מאוד מצטער על האירוע הזה. מעולם לא הרמתי יד על בן-אדם. בהחלט היה אובדן שליטה ואני מאוד מתנצל על הפגיעה בכבודו של חבר הכנסת כהן וגם של בית הנבחרים".  

 

על משפחתו שניספתה בשואה הוא מספר בכאב. "20 מבני משפחתי נרצחו באושוויץ. יש דברים שאסור להגיד בישראל וח"כ אמר לי. מעולם לא עלה בדעתי שבפרלמנט של ישראל יגידו לי את זה. אבי נפטר לפני חצי שנה מסרטן. היום בא אליי ח"כ וקורא לי רשע בתוך הכנסת ואני אומר לו לא לדבר ככה. בהחלט מצער אותי שפגעתי בו ואני מצר על כך. אני פשוט תוהה שבנסיבות המקצועיות והאישיות שלי - האם אובדן השליטה היה כל כך בלתי מובן?"

 

לאחר המקרה החליטה נשיאות הכנסת לאסור לצמיתות את כניסתו של דה-הרטוך למשכן. דה-הרטוך נחקר במשטרה ושוחרר בתנאים מגבילים. בתום חקירתו קבעה המשטרה כי דה-הרטוך יורחק למשך שבועיים ממשכן הכנסת וייאסר עליו ליצור קשר עם חבר הכנסת כהן.

 

בכנסת התקשו להאמין כי דה-הרטוך סטר לחבר כנסת. חבר הכנסת צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר בתגובה לאירוע: "אמנון דה-הרטוך הוא אדם רציני, ישר דרך ואידיאולוג המהווה דוגמה וסמל של חתירה לממשל נקי כפיים. מעטים האנשים שהיו מסוגלים להתאפק ולא לתת סטירה אם אכן אמנון בחר 'להעניק' אותה לח"כ כהן", אמר הנדל, "אני מציע לכולנו לנשום עמוק ולא להתלהם".

 

יושב ראש מרצ, ח"כ יוסי ביילין, אמר בעקבות תקרית הסטירה כי "סימונו של דה-הרטוך כאויב מספר אחת של הציבור החרדי הוא על גבול האלימות". ביילין הוסיף כי בשנים האחרונות "הפך דה-הרטוך לאויב מספר אחד בעיני הפוליטיקאים החרדים וההתנהגות כלפיו כעובד ציבור היא בלתי נסבלת". לדבריו, אם יפוטר עורך הדין, יהיה בכך משום "התגשמות חלומם של החרדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמנון דה-הרטוך. מצטער
צילום: עטא עוויסאת
יעקב כהן מתאושש מהסטירה
צילום: אמנון מרנדה
מומלצים