שתף קטע נבחר

צה"ל פורס חסימות לקראת ניסיון העלייה לחומש

תחת הכותרת "זוכרים, חוזרים ובונים" ינסו מחר פעילי ימין ומתנחלים שוב לעלות להתנחלות שפונתה בצפון השומרון. במערכת הביטחון נערכים לכך ומבהירים: "כנגד אלימות נגלה אפס סבלנות". ויש גם היערכות לתביעות במיליונים

צה"ל החל לפרוס אמש (יום א') חסימות עפר ובטון ביהודה ושומרון כדי למנוע הגעת פעילי ימין ומתנחלים להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון ביום שלישי. מקור במערכת הביטחון אמר ל-ynet: "כנגד אלימות נגלה אפס סבלנות".

 

מקורות במערכת הביטחון הודיעו שאם אכן יעלו הפעילים לחומש, יגישו צה"ל והמשטרה תביעות כספיות נגד מארגני האירוע, בגין הוצאות אבטחתם של המשתתפים בו. על פי ההערכות, התביעות שיוגשו יהיו בהיקף של מיליוני שקלים.

 

בשבועיים האחרונים קיימו במערכת הביטחון שורה של דיונים לקראת ניסיון העלייה, והודיעו כי אין אישור לצעד זה. עוד הודיעו, כי מי שיעלה לחומש יעבור על חוק יישום תוכנית ההתנתקות, וייפתחו נגדו הליכים פליליים. בימים האחרונים נחקרו באזהרה כמה פעילים מרכזיים, ששוחררו בתום חקירתם. 

 

מדובר במבחן ראשון מול המתנחלים למפקדים הבכירים החדשים ביהודה ושומרון. באחרונה נכנסו לתפקידיהם אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף נעם תיבון. כמו כן מונה מפקד חדש למחוז ש"י במשטרה, ניצב שלמה קעטבי.

 

בד בבד נערכים הפעילים והמתנחלים תחת הכותרת "זוכרים, חוזרים ובונים". עם המארגנים את העלייה נמנה ארגון "חומש תחילה". לקראת המבצע הוכנה תוכנית עבודה, והמארגנים הציגו את מטרותיו: "להציב קריאת כיוון ולעבור מקרב הגנה למאבק אקטיבי על עתיד העם היהודי בארץ-שראל. נגיע לחורבות היישוב חומש ונתחיל לבנותו עם אלפי הלבנים שנקנו, במטרה להקים במקום בית כנסת".

 

לדברי המארגנים, הם יעלו לחומש על מנת להישאר בה. הם הוסיפו ואמרו כי אם לא יצליחו להגיע ברגל, יקימו מאחז במקום שבו ייעצרו. לדבריהם, אם יהיה צורך בכך, יעברו גם דרך כפרים פלסטינים.

 

מארגני המבצע מכינים מזון, מים ובגדים ל-48 שעות, וקראו לפעילים לומר במקרה שייעצרו: "זהו מעצר פוליטי, אין לי מה להוסיף", מבלי למסור פרטים על חברים ומארגנים. לפני כחודש הגיעו אלפי פעילי ימין ומתנחלים לחומש וקיימו בה עצרת. העלייה למקום נעשתה אז באישור הצבא ובאבטחתו.


פורסם לראשונה 15/07/2007 23:59

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנחלים עולים לחומש ביום העצמאות השנה
צילום: רויטרס
מומלצים