שתף קטע נבחר

"נפתח תיק פלילי למי שיעלה לחומש"

אלפי אנשי ימין ומתנחלים צפויים לעלות בשבוע הבא להתנחלות המפונה חומש ולנסות להקים אותה מחדש. במערכת הביטחון הביעו זעם על היוזמה, שתאלצם להזעיק אלפי שוטרים וחיילים. בכיר במערכת הביטחון: "נפתח תיקים פליליים לכל מי שיבקש לעלות לחומש"

גורמים במערכת הביטחון הביעו זעם רב על כוונת אנשי ימין ומתנחלים לעלות בשבוע הבא להתנחלות המפונה חומש שבצפון השומרון, ללא אישור. קצין בכיר במערכת הביטחון אמר הערב (יום ד') ל-ynet: "נפתח תיקי משטרה, ואם מדובר בנוער לפני גיוס, הדבר יפגע בהם בגיוס לצה"ל".

 

בשבועות האחרונים קראו ארגונים רבים בימין קריאה לעלות ביום שלישי להתנחלות המפונה - בפעם השישית - ולהקים אותה מחדש. אותם ארגונים גם קראו לציבור לקנות לבנה ב-18 שקלים, ולבוא עימה לחומש על מנת לפתוח במאמצי הבנייה. במערכת הביטחון הודיעו בתגובה כי לא יאפשרו את העלייה לחומש מאחר שהכניסה לאזור אסורה מאז יישום תוכנית ההתנתקות. בימים האחרונים הודיעו כי יינקטו בהליכים פלילים נגד כל מי שינסה להיכנס לחומש ונגד כל מי שיארגן יוזמה כזו.

 

גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי להערכתו, אלפי בני אדם צפויים לנסות להיכנס להריסות ההתנחלות. עד כה, נחקרו באזהרה שלושה ממארגני היוזמה בחשד לעבירות של שידול והסתה לעבירה. השלושה שוחררו בתום חקירתם. הבכיר ציין כי בימים הקרובים יזומנו מארגנים נוספים לחקירה במשטרה.

 

גורמים במערכת הביטחון התייחסו למידע מודיעיני שיש בידיהם וסיפרו כי עד כה, נקנו מאות לבנים שעימן מתכוונים פעילי הימים לעלות לחומש. הגורמים הוסיפו כי אותם פעילי ימין אינם מתכוונים להיכנס להתנחלות המפונה ולעזוב אותה לאחר זמן קצר, כפי שנעשה בעבר, אלא להמשיך ולשהות במקום.

 

לקראת יום שלישי יוצבו מחסומים רבים, בעיקר באזור השומרון. גורמים שונים במערכת הביטחון התרעמו על היוזמה בימין, מפני שפעולה כזו תדרוש הזעקת אלפי חיילים ושוטרים כדי למנוע את העלייה לחומש. לדבריהם, הדבר ייפגע בפעילות השוטפת של צה"ל והמשטרה ובאימונים שנערכים כיום בצבא על רקע יישום מסקנות מלחמת לבנון השנייה.

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "מול אלימות המתנחלים ופעילי הימין נגלה אפס סובלנות. מי שיבקש לעלות לחומש אנחנו נפתח נגדו צעדים פליליים ונגיש נגדו כתבי אישום. השירות בצה"ל של אותו נוער, שנמצא לפני גיוס, ייפגע".

 

במטה "חומש תחילה" אמרו בתגובה: "העלייה לחומש תתקיים כמתוכנן. הספין של פגיעה באימונים הוא החלטה פוליטית פגומה של ממשלה אטומה שמעדיפה לפגוע באינטרסים הביטחוניים של המדינה כדי לנסות מטעמים פוליטיים קטנוניים למנוע את תיקון הטעות של הגירוש. לא זכור לנו ששיקולי כשירותו של צה"ל עמדו לנגד אהוד אולמרט והממשלה שרתמו כלפיה את הצבא במשך שנה וחצי תוך כדי הפסקת כל האימונים והכשירויות על-מנת לגרשנו מבתינו. צה"ל זקוק לנוער שיעלה לחומש, לא פחות משהם זקוקים לו. אם לא יגייסו את הנוער שעולה לחומש, אולי יגייסו במקומם את ילדיו המשתמטים של ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתנחלות המפונה. הכניסה אסורה
צילום: ישי הולנדר
עלייה לחומש. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים