שתף קטע נבחר

בייניש: כתב האישום של רמון חמור מזה של קצב

נשיאת בית המשפט העליון יצאה בהתבטאות חריגה במהלך הדיון בעתירות נגד עיסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר: "מעשים המתוארים בכתב האישום של קצב אינם נחשבים כעבירות מין". הרמז העבה: מזוז בחר להקל עם קצב, למרות שהחמיר עם רמון. במהלך הדיון הטיחה בייניש בנציג הפרקליטות: "הטיעון שלך מגוחך". ההכרעה בעיסקת הטיעון לא צפויה היום

רמז לכך שהקלו עם קצב? נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, אמרה בדיון בבג"ץ בעניין העתירות נגד עיסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר משה קצב, כי "כתב האישום נגד השר חיים רמון חמור יותר מכתב האישום נגד קצב". בהתבטאות חריגה, הוסיפה בייניש כי "המעשים המתוארים בכתב האישום של קצב אינם נחשבים כעבירות מין", כאשר התייחסה למקרה שבו ליטף הנשיא את אחת מהעובדות הכפופות לו. בייניש הסבירה שמדובר בעוולה אזרחית ולא בעבירת מין.

 

דבריה של נשיאת העליון נאמרו לאחר שעו"ד אורנה לין, המייצגת את אחת המתלוננות נגד קצב, השוותה את עניין העונש בין תיק רמון לתיק הנשיא לשעבר. לין אמרה כי ייתכן ואי אפשר להשוות בין המקרים אבל לגבי מרכיב העונש יש בהחלט מקום לקיים השוואה. ההערכה היא כי בייניש התכוונה להדגיש כי כתב האישום נגד קצב "חלבי", בניגוד לזה שהוגש נגד רמון. כלומר, שהיועץ המשפטי לממשלה בחר להקל במידה רבה בפרשת קצב. זאת, למרות דבריו של היועץ מזוז, לפיהם קצב "התנהג כעבריין מין סדרתי".

  

קודם להתבטאות הזו - ביקשה השופטת בייניש מהפרקליטות לקבל לידיה את טיוטת כתב האישום נגד קצב: "איפה טיוטת כתב האישום? לא קיבלנו? אתם מתכחשים להגיש אותה?" נציג הפרקליטות, עו"ד שי ניצן, השיב: "הטיוטה היא נייר פנימי, נשמח למסור אותו אבל לא היינו רוצים שהיא תתפרסם". בייניש הבהירה: "אני מבקשת לקבל את הטיוטה, אלא אם כן מישהו מתנגד".

 

עו"ד ניצן אמר עוד כי "טיוטת כתב האישום לא היתה סופית והכל היה פתוח, כי אחרת אין טעם לשימוע. בתיק הזה הייתה חקירה מתגלגלת, גם בינואר החקירה לא סגרה את כל הקצוות, קיבלנו ראיות נוספות מסנוגרי קצב".

 

הנשיאה בייניש השיבה: "יש לכם טרמינולגיה בתשובה שהיא מוזרה ביותר בכל מה שקשור לטיוטת כתב האישום".  

 

עו"ד ניצן הסביר שהיתה מחלוקת בצוות הפרקליטים אודות הטיפול בתיק. "פרקליטים שונים ראו בעיניים שונות את התיק. אני לא חושב שראוי מפאת כבודה של א' מבית הנשיא שאני אפרוש כאן את הראיות לגביה". על ההבדלים בין כתב האישום שהוצג לקראת השימוע בינואר לבין הפרטים שהובאו כעת בכתב האישום אמרה בייניש, "באמת קשה להבין מה קרה".

 

"יש פרשנות? שבית המשפט יכריע"

במהלך הדיון התפתחו חילופי דברים בית השופטים בהרכב לנציג הפרקליטות, שמעידים מעט על התמיהות שהעלתה התנהלות הפרקליטות בפרשה.

המשנה לנשיאת העליון, אליעזר ריבלין: "אולי יש צורך ביותר ענווה בשלב הראשון אם יש קשיים כאלה במציאות".  

הנשיאה בייניש: "הרושם היה שיש ראיות, ולכן זה שינוי דרמטי".

עו"ד ניצן: "ודאי שזה שינוי דרמטי. הערכנו שיש סיכוי סביר להרשעה".

בייניש: "יש מתלוננת שיש לה גרסה, או שמאמינים לה או שלא, איך אתם מגדירים סיכוי סביר להרשעה?"

ניצן: "יש עוד ראיות אובייקטיביות".

בייניש: "האם הייתה הנחה שהיא מעלילה עלילה?"

ניצן: "אני לא רוצה להכנס לשאלה הזו. יש מדרג שלם של עבירות ויש קו דק שכשאתה עובר אותו אתה נכנס או לא".

בייניש: "אם יש גרסא של אישה שדחפו אותה, זה מספיק כוח?"

ניצן: "זה מספיק כוח. השאלה של לחץ היא שאלה".

בייניש: "אין שם לחץ".

ניצן: "המונח לחץ הוא לא פשוט בכלל, זה טעון פרשנות".

בייניש: "לא בית המשפט צריך להחליט?"

ניצן: "התובע צריך להחליט מראש אם הוא סבור שיש סיכוי להרשעה או לא". 

 

בהמשך הדיון, כאשר הציג עו"ד ניצן את הקושי הראייתי בהוכחת עבירת האונס לכאורה שבוצעה במתלוננת א' בבית מלון בירושלים, הטיחה בו נשיאת העליון, בייניש: "הטיעון שלך מגוחך".

 

הדיון המכריע בעתירות נגד עסקת הטיעון של המדינה עם הנשיא לשעבר, משה קצב מתקיים בפני הרכב מורחב של חמישה שופטים בראשות הנשיאה בייניש, כשלצידה יושבים המשנה אליעזר ריבלין, והשופטים אילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי ואשר גרוניס. 

 

הנשיאה בייניש פתחה בהקראת שמם של כל הפרקליטים, העותרים והמשיבים, בשש העתירות השונות, רשימה ארוכה מאוד של לא פחות מ-20 עורכי דין, רובם מהשורה הראשונה. בייניש אמרה בסוף הקראת השמות: "זו סוללה ארוכה מאוד". בקהל נכחו גם ליאור קצב וישראל קצב, אחיו ובנו של הנשיא לשעבר.

  

עו"ד יהודה רסלר, אשר הגיש את העתירה יחד עם עו"ד כנרת בראשי בשמה של א' מבית הנשיא, פתח ואמר: "אנחנו ננסה לשכנע אתכם שההחלטה לסגור את התיק של א' מבית הנשיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני ואני עדיין לא נתקלתי בהחלטה כל כך בלתי סבירה".

 

גם עו"ד רסלר ביקש לערוך השוואה עם תיק רמון, ואמר "אי אפשר להשוות את האישומים בתיק רמון", אך הנשיאה בייניש קטעה אותו מייד ואמרה: "אם אי אפשר להשוות לתיק רמון, ידבר אדוני על התיק הזה".

 

עורך הדין אליעד שרגא מהתנועה איכות השלטון אמר כי טיוטת כתב האישום המתוקנת היא ממש "אנורקסית", ביחס לטיוטה המקורית שהוגשה בינואר. השופטת בייניש הינהנה בחיוב לשמע ההערה.

 

כזכור, טיוטת כתב האישום התפרסמה לראשונה ב"ידיעות אחרונות". הצדדים דנו בנושא, ועו"ד ניצן הבהיר כי "מה שפורסם בידיעות זה באחריותם", אולם הוסיף כי יוכנו עותקים לשופטים ויוגשו. חילופי הדברים מהווים איתות ראשון לכך שנשיאת העליון מתכוונת, ככל הנראה, לבדוק לעומקם את שיקוליו של היועץ המשפטי לממשלה בפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הדיון בבג"ץ, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
בייניש. משווה תיקים
צילום: חיים צח
מומלצים