שתף קטע נבחר

הפרקליטים עדכנו את מזוז: בייניש זלזלה בנו

אווירה קשה וטעונה במשרד המשפטים, נוכח ה"זובור" שספגו שליחיו של היועץ המשפטי לממשלה מבג"ץ. בפרקליטות יש מי שמכה על חטא הסדר הטיעון: "אולי מוטב היה ללכת על כתב אישום שהעבירות בו הן ממשיות יותר - עם אמירה ברורה יותר מאשר חיבוק וליטוף מצד הנשיא"

ביום שאחרי ה"מקלחת הקרה" בבג"ץ, בלשכת היועץ המשפטי ובפרקליטות המדינה שוררת אווירה קשה. אמש (יום ג') כינס היועץ מזוז את בכירי הפרקליטים ואת הצוות שייצג אותו בדיון הדרמטי - עוזרו הבכיר רז ניזרי, המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן וכן סגנית הפרקליט דינה זילבר - כדי לשקול את המשך הטיפול בתיק קצב, ולבחון לאן הולכת עסקת הטיעון עם הנשיא הקודם.   

 

הפרקליטים עדכנו את מזוז על הלך הרוח בבג"ץ. הנשיאה דורית בייניש, כך

 סיפרו, לא התרשמה מאף טיעון שהציגו - ובחלק מהם ממש זלזלה. במשרד המשפטים חוששים שאם בכל זאת יגיע תיק קצב למשפט רגיל - לאור התערבות חסרת תקדים של בג"ץ - יתקשו הפרקליטים, לאור התמורות המפתיעות בפרשה, להוביל את טיעוני התביעה. בנימוק זה מסבירים בין השאר את הגמגום המסוים, שהופגן אתמול מול ה"זובור" של השופטים.

 

כעת, נוכח האווירה העכורה - והאפשרות הממשית שבג"ץ יתערב בעסקת

הטיעון, אולי דרך צו על תנאי נגד מימושה - כבר יש בפרקליטות מי שמציע לנסות ולשקול נוסחה שונה במעט להסדר הטיעון. ויש גם קולות של הכאה על חטא. "אולי מוטב היה ללכת על כתב אישום שהעבירות בו הן ממשיות יותר, עם אמירה ברורה יותר מאשר חיבוק וליטוף מצד הנשיא", אמר גורם בפרקליטות, שאינו נמנה עם הצוות העוסק בתיק. "גם אם לא היו כוללים בכך מרכיב של מאסר בפועל, אפשר היה אולי לשלב מאסר על-תנאי עם עבודות שירות".

 

אמירותיה של השופטת בייניש, לפיהן כתב האישום קל יותר אפילו מזה

 שהוצג נגד חיים רמון, והמדינה כשלה בהסבר ה"מהפך" בתיק - גרמו לרבים בסביבתו של מני מזוז לערוך חשבון נפש. עם זאת, בצוות הפרקליטים שליווה את התיק מראשיתו מגבים באופן מלא את היועץ, אם לא כולם מסכימים עם מהלכיו. "די עם אווירת ההתלהמות נגד היועץ", הם אומרים, "הביקורת יכולה להיות לגיטימית - אבל אסור שתהיה אישית".

 

בינתיים, גם בסביבתו של משה קצב חוששים מתפניות דרמטיות בתיק - לאחר שכבר נשמו לרווחה: "יש חשש גדול אצלנו, שעל בית-המשפט יופעל לחץ דומה לזה שהופעל על מזוז לפני טיוטת כתב האישום הראשונה. למדנו שלחץ כזה עלול לעוות את הצדק, והמבחן הגדול שעומד בפני הנשיאה בייניש הוא ההבדלה בין הכרעות שיפוטיות להכרעות של לחץ תקשורתי או אינטרסנטי", אמרו ל-ynet מקורבי הנשיא השמיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אף טיעון לא שכנע. בייניש
צילום: חיים צח
ביקורת עניינית וגם אישית. מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים