שתף קטע נבחר

כשאולמרט כבש את מעוז השמאל בעמק

עם אחוזי תמיכה בודדים בעם, ואפילו פחות במעוזי השמאל בעמק יזרעאל, הגיע אתמול ראש הממשלה לביקור ב"פרלמנט" של קיבוצי העמק. ספק אם חברי הפורום הקשישים, אנשי העבודה ומרצ, יצביעו לקדימה בסיבוב הבא - אך לחיצות ידיים הם חילקו לו בחינם. ככה זה כשחתנך הוא הבן של רוח'לה מגבת. כתב ynet ליווה את הביקור - ומדווח

ותיקי הקיבוצים בעמק יזרעאל עוד זוכרים אותו כבן למורשת ז'בוטינסקי, איש הליכוד, ומייצג הימין, אך אהוד אולמרט שהגיח אתמול (יום ו') לגוב האריות של מפלגת העבודה ומרצ, יצא משם עם חיבוק גדול. הקיבוצניקים הקשישים והקשישים-פחות נתנו לאולמרט כמה רגעי חסד, בחיבוק ציבורי שספק אם הוא זוכר מהשנה האחרונה. "תהיה חזק", ביקשו ממנו.


אולמרט והפרלמנט (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

החברים, כאלה שאדמות העמק המחובר היטב לשמאל חרוצות היטב בכל קמט בפניהם, עמדו ומחאו לאולמרט כפיים. צהרי שישי בעמק יזרעאל, החום בשמיים. אולמרט מגיע בג'יפ המשוריין שלו לקיבוץ יפעת הסמוך למגדל העמק. הוא נענה להזמנת חברי הפרלמנט של ישובי האזור וקיבוצי העמק, שנוהגים מדי פעם להזמין אישים בכירים בממסד הישראלי. עד היום עוד מתגאים ביפעת שיצחק רבין הכריז ב-1991 אצלם, באותה אורווה ממש בה נמצא מועדון הפרלמנט, שירוץ לראשות ממשלת ישראל. אבל אפילו הם הופתעו שראש הממשלה, איש נחלת ז'בוטינסקי הימנית מבנימינה, נענה ובא.

 

"אני לא רוצה אי הבנות", אומר להם יו"ר פרלמנט העמק שייקה שריג, כשהשיירה של אולמרט מתקרבת לשערי הקיבוץ, "כולם עומדים ומוחאים לו כפיים". שריג הנוהג מנהג מפקד בפלמ"ח, חושש שחבריו שנלחמו שנים רבות בכל סממן ימין ורצו בשביל מפא"י ומפ"ם ההיסטוריות עד קצווי ארץ, יביכו את אולמרט. אבל בסוף הביקור הראשון של ראש ממשלה מכהן בישראל בפרלמנט הוא מקריא לו דברים ששרבט על פתק בצידה האחורי של רשימת הקניות לשבת מהכל-בו בקיבוץ: "אנחנו, אנשי הפרלמנט, מאחלים לך שעד סוף הקדנציה תעשה עוד הרבה מהלכים טובים".

 

בפתק כתוב: "דופק ליבו של הפרלמנט, תואם את דופק המדינה. איננו חסרי ביקורת, איננו נטולי אכזבות, ויש לנו מחלוקת. האווירה היום בעם ישראל (היא) שבעבר תלינו תקוות, כיום מקווים לתלות. אנחנו איננו מצטרפים לצביעות, לפאניקה, ולעליהום. אנחנו, אנשי הפרלמנט, מאחלים לך שעד סוף הקדנציה תעשה עוד מהלכים טובים. אנחנו איתך", אמר והעמיד את כל עשרות חבריו בלב האורווה של מועדון פרלמנט העמק מוחאים כפיים. הגדיל ועשה חבר הפרלמנט מנהלל, השר לשעבר של מפלגת העבודה, אריק נחמקין, שאמר: "אין במפלגת העבודה ולא בליכוד מישהו טוב ממך להיות ראש ממשלת ישראל".

 

סבא חיים קנה את לבם

אולמרט, מי שאך לפני חודשים אחדים נחשב בעיני מארחיו כמוקצה מחמת מיאוס, עמד נפעם מול אנשי העמק. האיש, חשוב לזכור, הוא נצר למשפחה שאביה היה רוויזיוניסט ממחנה ז'בוטינסקי. כבר כילד היה חשוף לשנאה התהומית של אותם אנשי שמאל. מספרים שהשנאה שם הייתה עד כדי כך חמורה, שטדי קולק, איש מפא"י ההיסטורית, הוא שדיווח על אימוני המחתרת של אנשי האצ"ל לבריטים בחורבות שוני. מידע זה הביא למעצרם של רבים וטובים מחבריו של אביו של ראש הממשלה, מרדכי אולמרט, שהיה חבר הכנסות השלישית והרביעית מטעם רשימת חרות של מנחם בגין.

 

אבל אהוד אולמרט הוא אדם מתפשר במגע ישיר עם יריבים. כשהתיישב מול חברי פרלמנט, כשברקע נוחרים סביב סוסי העמק שבאורווה, אם מפאת החום הכבד ואם מפאת המולת המאבטחים הממלאים כל פינה, הוא מחייך אליהם, מסביר פנים. הוא מספר להם שהוא בדיוק בדרכו מכאן לסבא חיים בעין-חרוד איחוד. סבא חיים, בן 96, הוא סבו של חתנו של אולמרט. ראש הממשלה משתמש בביקור הצפוי כדי להראות לקיבוצניקים אצלם הוא מתארח, עד כמה כולנו בני עם אחד, ואפילו משפחה אחת. "החתן שלי הוא הבן של רוח'לה מגבת השכנה", משתף אותם אולמרט וקונה את ליבם. מרגע זה הוא אחד משלהם - גם אם דרכו הארוכה עברה בחרות ובליכוד.

 

בתוך הקהל המקשיב לאולמרט במשך כמעט שעתיים, יושבים שניים-שלושה חברי משק מהסביבה שהצביעו לקדימה. אחד מהם, חנוך בארי מקיבוץ הזורע, הוא הרכז של קדימה בתנועה הקיבוצית. הוא מייצג כ-20 אחוזים מחברי הקיבוצים אשר הצביעו בבחירות האחרונות עבור אהוד אולמרט לראשות הממשלה. "הזהירו אותי שהקדנציה שלי תהיה קצרה...", הוא אומר נרגש מבקש לברר מה צופן העתיד לקדימה. "שלך, או שלי?" משתעשע איתו אולמרט בסרקזם הידוע שלו.

 

"אל תדאג חנוך", הוא אומר לו רגע אחרי ברצינות רבה. "אני מתכוון להיות ראש ממשלה עד תום הקדנציה. אני מציע לכל אלה שתופרים לעצמם כבר היום חליפות ומכתירים לעצמם כתרים, להירגע. אני אהיה שם בבחירות הבאות וגם קדימה תהיה", אמר לקיבוצניקים מפרלמנט העמק, שספק אם רובם יצביעו אז לקדימה, אבל אין ספק: אתמול אהוד אולמרט קנה את ליבם, עד שליוו אותו בלחיצות ידיים עד לג'יפ המשוריין, בדרך לסבא חיים בעין חרוד, האבא של רוח'לה מגבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי העליהום. אולמרט בביקור
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: שירלי קיזל
מעוז השמאל. שדות עמק יזרעאל
צילום: שירלי קיזל
מומלצים