שתף קטע נבחר

קצין בכיר: יש תחושה שבגדוד 51 הכל מותר

בעקבות חשיפת ynet על המקרה בו נשכח חייל צה"ל ברצועת עזה בתום פעילות המבצעית, אמר גורם צבאי בכיר כי בגדוד של גולני "יש משהו חמור שחייבים לתקן". לגבי נוהל "מספרי ברזל" אמר: "לא עושים את זה בשביל הכיף. כשחיילים לא מבינים את חשיבותו, סביר להניח שאירוע כזה יקרה"

"שנה שלמה של פעילות אינטנסיבית ושורה של פעולות עד רמת החייל כדי למנוע חטיפה, עשויות לרדת לטימיון בגלל נורמות התנהגות לקויות". כך אמר אתמול (א') ל-ynet גורם בכיר בצה"ל, על רקע המקרה בו נשכח חייל ברצועת עזה, לאחר פעילות מבצעית. 

 

ב-ynet נחשף כי חייל גולני מגדוד 51 נשכח בסוף השבוע בתוך רצועת עזה בתום פעילות מבצעית של הגדוד. רק שעה קלה לאחר ששבו הכוחות לתוך השטח הישראלי, גילו כי אחד מחבריהם חסר. החיילים החלו בסריקות ורק לאחר דקות ארוכות נמצא החייל סמוך לגדר המערכת תשוש ועייף. מתחקיר שנערך בצה"ל עלה כי חבריו של החייל ענו בשמו במהלך ספירת "מספרי ברזל" ורק לאחר שעה קלה אותר החייל תשוש ומבוהל במרחק של קילומטר מגדר המערכת.

 

הגורם הבכיר בצה"ל אמר כי זה לא מפתיע שמקרה כזה מתרחש דווקא בחטיבת גולני. "קשה להגיד שזה יכול לקרות בכל מקום, אבל דווקא מאחר וזה קרה בגדוד 51 של גולני זה לא כל כך מפתיע. אי אפשר להתעלם ממה שקרה שם בתקופה האחרונה. זה נכון שיש שם חיילים טובים שיודעים להילחם, חיילים בעלי אומץ-לב, אבל בכל מה שקשור להתנהגות שלהם ולדרך בה הם רואים את המפקדים שלהם, יש שם משהו חמור שחייבים לתקן".

 

הגורם הצבאי הסביר כי לא ייתכן שלאחר סיום פעילות מבצעית ברצועת עזה, יתייחסו החיילים לנוהל ההתפקדות ב"מספרי ברזל" בצורה מזלזלת. "לא עושים את זה בשביל הכיף. יש לנוהל הזה חשיבות מאוד גדולה, בדיוק על רקע מה שקרה שם, כי בחושך ולאחר פעילות מתישה יכול לקרות שחייל ינמנם או ייפצע ויישאר מאחור. כשחיילים לא מבינים את החשיבות של הנוהל הזה ומתייחסים בזלזול למפקדים שלהם, סביר להניח שאירוע כזה יקרה".

 

לדברי הגורם הצבאי, לא ניתן להפריד בין ההתנהגות של החיילים בסוף השבוע ברצועת עזה לאירועי המרד באותה החטיבה. "יש תחושה דווקא בגדוד הזה שמותר לעשות הכל. חייל שעוזב מוצב ברצועת עזה יכול אחרי זה לזלזל בנוהל ההתפקדות. זה נכון שמפקד הגדוד החדש מנסה לחנך את הלוחמים, אבל כנראה שהוא לא מצליח. אסור לחכות שיקרה אסון וצריך כבר עכשיו לעשות בדק בית ולבדוק איך מחזירים את החיילים האלה למסלול תקין".

 

גם בפיקוד הדרום מודים כי האירוע בסוף השבוע ברצועה הוא חריג בחומרתו. בתוך כמה ימים אמור להגיע התחקיר המלא לאלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט. ההערכה היא כי לא יהיה מנוס מלנקוט בצעדים פיקודיים חמורים נגד קצינים בגדוד, כמו גם נגד גורמים פיקודיים שונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל נשכח מאחור. ארכיון
צילום: איי פי
"לעשות בדק בית". גולני
מומלצים