שתף קטע נבחר

מחדל בצה"ל: חייל נרדם, ונשכח מאחור בעזה

איך קורה שחייל צה"ל נותר מאחור במהלך פעילות מבצעית בעזה, חשוף לגחמות של ארגוני הטרור? חשיפת ynet: כוח מגדוד 51 של גולני הגיע לשטח ישראל לאחר פעילות ברצועה וגילה לפתע שאחד החיילים חסר. חבריו ענו בשמו במהלך ספירת "מספרי ברזל" ורק לאחר שעה קלה אותר החייל תשוש ומבוהל במרחק של קילומטר מגדר המערכת. גורם צבאי בכיר: "יש כאן שרשרת טעויות בלתי נסבלת"

399 ימים אחרי חטיפת גלעד שליט, ו-382 ימים אחרי חטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר - יש מי שלא ממש הפנים את הלקח. חייל גולני נשכח בסוף השבוע בתוך רצועת עזה בתום פעילות מבצעית של הגדוד. רק שעה קלה לאחר ששבו הכוחות לתוך השטח הישראלי, גילו כי אחד מחבריהם חסר. החיילים החלו בסריקות ורק לאחר דקות ארוכות נמצא החייל סמוך לגדר המערכת תשוש ועייף. "האירוע עלול היה להיגמר בחטיפה. יש כאן שרשרת טעויות בלתי נסבלת", אמר גורם צבאי ל-ynet.

 

מאז נחטף גלעד שליט בדרום הרצועה, לפני למעלה משנה, מבצעים בפיקוד הדרום פעולות רבות כדי למנוע הישנות אירוע דומה. למרות המאמצים הללו, עמד צה"ל בסוף השבוע האחרון בפני סכנה אמיתית כי פעם נוספת יצליחו ארגוני הטרור לחטוף חייל ישראלי. אלא שהפעם אירעה התקלה החמורה בגלל מחדל של צה"ל, אשר פרטיו מתפרסמים כאן היום (א') לראשונה.


נרדם בשטח ונשכח לבדו (צילום אילוסטרציה: יעל ברנובסקי)

 

בלילה שבין חמישי לשישי סיים כוח מגדוד 51 של גולני פעילות מבצעית בדרום הרצועה, באזור מעבר סופה, במסגרת מבצע "ליקוי חמה" שבמהלכו נהרגו כחמישה מחבלים ונחשפו אמצעי לחימה. רק לאחר שחצו החיילים את גדר המערכת ושבו לשטח הישראלי, גילו כי אחד מחבריהם לא שב. תחילה החלו לחפש אותו סמוך לגדר, אולם כעבור דקות ארוכות ולאחר שהחיפושים לא העלו דבר - התעורר חשד שהחייל נותר בתוך השטח הפלסטיני לבדו.

 

אותר תשוש ומבוהל

החשש היה שבמהלך התנועה לתוך ישראל, לקראת סוף הפעילות, נרדם החייל במקום מוסתר - ובגלל חשכת הלילה, איש לא שם לב שהוא נותר מאחור. בפיקוד הדרום חששו מאוד כי החייל יזוהה על ידי תצפיות צה"ל כמחבל שמתקרב לגדר, ויפתחו לעברו באש. רק לאחר זמן מה נוסף, כשהסריקות היו כבר בעיצומן גם בתוך השטח הפלסטיני, הוא נמצא על ידי חפ"ק מפקד הגדוד במרחק של כ-700 מטרים מגדר המערכת. החייל, שסימן עצמו בסטיקלייט על מנת שהכוחות יבחינו בו, אותר ללא כל מכשיר קשר, סמוך לגדר המערכת. חבריו סיפרו כי היה תשוש ומבוהל.

 

לאחר האירוע ערך מפקד אוגדת עזה, תא"ל משה (צ'יקו) תמיר, תחקיר ראשוני. התחקיר הוצג לאלוף הפיקוד - ולאור חומרת האירוע, גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי עודכן בעניין. מהתחקיר עולה כי החייל נרדם וכאשר נערכה ספירה של "מספרי ברזל", חלה ככל הנראה טעות שגרמה לכוח לחשוב שכל החיילים נעים לעבר ישראל. ככל הנראה ענו החיילים בשמו של החייל כדי לסיים במהרה את הפעילות ולשוב לבסיס. כשנכנסו החיילים לשטח ישראל, נערכה ספירה נוספת. בינתיים ירה החייל נותבים מנשקו כדי לסמן את מקום הימצאו - וכך אותר.

 

הפרשה אמנם נגמרה בשלום, אולם בצה"ל רואים את העניין בחומרה רבה, בעיקר בגלל ההשלכות החמורות שעשויות היו להתרחש. הדבר חמור עוד יותר בעיקר על רקע הנחת העבודה לפיה ארגוני הטרור הפלסטינים ערוכים לחטוף חייל בעזה. גורם בכיר בפיקוד הדרום אמר כי מדובר "רק בעניין של זמן".

  

קצינים בכירים ציינו כי בעקבות האירוע ינקטו צעדים משמעתיים חמורים נגד מפקדים בגדוד. קצין בכיר בצה"ל אמר הבוקר ל-ynet: "אסור בתכלית האיסור שיקרה כזה אירוע. במקום כמו עזה אין מקום לשאננות, לא בתוך שטח ישראלי, ובטח לא בתוך השטח הפלסטיני ששורץ מחבלים".

 

גורמים בצה"ל ציינו כי יש לבחון היטב את פעילות גדוד 51 של גולני. הגדוד הגיע לרצועת עזה לפני כשבועיים כחלק מהחלפת כוחות גבעתי, ומאז כבר נרשם בגדוד מרד על רקע תלונות של חיילים על תנאים בבסיס. בעקבות המרד מרצים כעת כמה מחיילי הגדוד עונשי מחבוש בכלא 4. "כנראה שהם לא הבינו שהם נמצאים ברצועת עזה ופה אין מקום לטעויות", אמר הקצין הבכיר.

 

בצה"ל אישרו עקרונית את הפרטים, ציינו כי הנושא מצוי בתחקיר - ולאחר שיסתיים ימסרו את התייחסותם.

 

הדיווח הראשון התקבל באי-מייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"בלתי נסבל". אילוסטרציה
צילום: איי פי
החייל אותר תשוש ומבוהל
צילום: איי פי
מומלצים