שתף קטע נבחר

מקור הזיהום במפרץ: שריפת פסולת ומפעל מזהם

המשרד להגנת הסביבה גילה הלילה את מקור הריחות הרעים שהתפשטו אמש באזור חיפה והקריות: מדובר בתוצאה של שריפה פיראטית של פסולת בשילוב עם פליטה חריגה ממפעל "פרוטארום". הירוקים: "מפעלי המפרץ הם פצצה מתקתקת. התושבים חיים בפחד יום-יומי"

המשרד להגנת הסביבה זימן היום (ה') לשימוע את מנהלי מפעל "פרוטארום" במפרץ חיפה. זאת, לאחר שמחקירה ובדיקות שערך התברר כי פליטה חריגה של ריחות מהמפעל גרמה לחלק מזיהום האוויר החריג שהתפשט אמש מאזור התעשייה במפרץ חיפה ומזרחה.

 

תושבים ביישובים המזרחיים לאזור התלוננו אתמול על ריחות קשים של כימיקלים, צריבות וקשיי נשימה. בדיקת המשרד העלתה את מעורבות "פרוטארום" וכי מרכיב נוסף בזיהום החריג הייתה שריפה פיראטית של פסולת מתכת וצמיגים, בבניין נטוש באזור צומת קריית אתא, בידי סוחרי מתכות.

 

הקביעה ש"פרוטארום" הוא המפעל המזהם, התקבלה לאחר מדידות שנערכו עד השעה 4:00 לפנות בוקר באזורים שסבלו מהמטרד. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי התלונה האחרונה בנושא התקבלה סמוך לשעה 3:00 לפנות בוקר מתושב קריית אתא, שאישר כי רמת המטרד נחלשה.

 

מנהל מחוז חיפה במשרד לאיכות הסביבה, רוברט ראובן, מסר כי הריאקציה בין שני המקרים, בשילוב רוחות מערביות, גרמו למטרד להתפשט לאזורים נרחבים. הוא הוסיף כי זימן את מנהלי המפעל לשימוע, ובכוונתו להתחיל בהליכי אכיפה נגד החברה ומנהליה.

 

בארגונים הירוקים בצפון ציינו הבוקר כי העובדה שהמכשיר הקובע את מקור הפליטה הובא רק באמצע הלילה ממרכז הארץ היא שערורייתית. לדבריהם, מכשיר זה מחויב להיות מוצב דרך קבע במפרץ חיפה. כמו כן קראו נציגי הארגונים - אזרחים למען סביבה בגליל (אל"ס), והקואליציה לבריאות הציבור - לבדוק מדוע תחנות הניטור המחוברות "און ליין" לאתרים של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד הערים לאיכות הסביבה במפרץ, המשיכו להצביע על ערכים תקינים ועל איכות אוויר טובה כל משך האירוע.

 

מנכ"ל אל"ס, ליאורה אהרון, אמרה כי תפנה למשרד להגנת הסביבה בדרישה לערוך בירור בנושא תחנות הניטור. "אמש נרשמו באפיהם המכוונים היטב של תושבי המפרץ, ערכים חזקים במיוחד של זיהום אוויר. לעומת זאת, בתחנות הניטור -כרגיל - היה הכל תקין ואין שום ספק שמשהו מאוד מסריח כאן. אני קוראת לבירור יסודי את העניין. זו לא הפעם הראשונה, ואם זה הניטור, אז אין ניטור, וחבל שאתם מסתמכים עליו".

 

בעיריית קריית אתא, שתושביה סבלו מהזיהום, טענו כי המפעלים מסתירים מידע מהציבור. ראש העירייה, יעקב פרץ, קרא לבירור מעמיק. לדבריו, "מאחורי זיהום האוויר שהיה באזור מסתתר אירוע שהמפעלים טורחים למנוע את פרסומו. לא ייתכן שאוכלוסיה בת 400 אלף נפש תתגורר בסמיכות בלתי הגיונית לריכוזי מפעלים מסוכנים. על הממשלה לתת את הדעת על העתקת המפעלים".

 

יו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר, קרא למשרד להגנת הסביבה לנקוט ביד קשה נגד מפעלים מזהמים, ואף להעמיד את מנהליהם לדין. "אזרחי מפרץ חיפה חיים בפחד יומיומי מפיח המפעלים הסמוכים לבתיהם שהם פצצה מתקתקת. חייבים להפסיק את המצב שמפרץ חיפה משמש פח הזבל של מדינת ישראל", אמר וייסנר.

 

בחברת פרוטארום מכחישים כי המפעל במפרץ חיפה הוא שגרם אתמול למפגע ולזיהום האוויר. הנהלת המפעל מסרה: "במסגרת בדיקת האירוע, נערך אתמול בערב ביקור של נציג המשרד להגנת הסביבה במפעלנו במפרץ חיפה. בביקור לא נתגלה מקור ריח חריג ממתקני המפעל". עוד נמסר כי החברה "פועלת בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה וממלאת את הוראותיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
מפרץ חיפה. הריח התפשט
צילום: אחיה ראב"ד
ויסנר. הפח של המדינה
מומלצים