שתף קטע נבחר

חוליות פתח פועלות נגד חמאס בעזה

כמה חוליות של הפתח החלו לפעול בעיר עזה ובדרום הרצועה. אנשיהן הפעילו מטענים ליד המפקדה הראשית של הכוח הביטחוני המיוחד של החמאס וביצעו כמה פיגועי ירי על מוצבי התנועה. ברצועה מעריכים כי הפעילות תגבר אם תימשך המתיחות בין אבו-מאזן לחמאס

הפיכה נוספת ברצועה? בשבועות האחרונים החלו בתנועת הפתח, במיוחד במחנה המזוהה עם מוחמד דחאלן ועם מנגנון הביטחון המסכל לשעבר, לארגן חוליות חמושות שמטרתן לפגוע ביעדים של החמאס. התנועה, ששלטה עד לפני כחודשיים ברצועה, החלה לפעול במחתרת, בניסיון להחזיר את הכבוד הנרמס.

 

ל-ynet נודע כי מספר חוליות בנות חמישה עד עשרה אנשים החלו לפעול בינתיים בעיר עזה ובדרום הרצועה. חוליות אלה פועלות תחת השם "גדודי חללי אל אקצה - חוליות סמיך אל מדהון". החוליות נקראות על שמו של מפקד הארגון בצפון הרצועה שנוא נפשם של אנשי החמאס, שהוצא להורג לעיני המצלמות ביום האחרון של הפיכת החמאס ברצועה.

 

אנשי החוליות כבר הספיקו להפעיל מטענים ליד המפקדה הראשית של הכוח הביטחוני המיוחד של החמאס, שהוקמה בבניין מפקדת הביטחון המסכל לשעבר בשכונת תל אל-הווא בעיר עזה. בנוסף הופעלו מטען חבלה ליד משרדי "פתח אל-יאסר" שהוקמה על-ידי קבוצת פעילים שהתפלגה מהפתח ונתמכת על ידי החמאס. חוליות אלה ביצעו גם כמה פיגועי ירי על מוצבים של הכוח הביטחוני המיוחד של החמאס ברצועה, פיגועים שאת קיומם מכחישים בתוקף בחמאס.

 

בכל המקרים האלה לא היו נפגעים, אולם ברצועה מעריכים כי פעילות החוליות תיגבר והצלחה אחת עשויה ללכד סביב ההתארגנות גם פעילי פתח ש"יושבים על הגדר". מרבית חברי חוליות אלה הם אנשי ביטחון מסכל לשעבר שהיו היריב המר של החמאס ברצועה. אותם פעילים החליטו לאחר ההפיכה להתארגן מחדש ולפעול כזרוע צבאית מחתרתית שתיאבק בחמאס ובשלטון שלו. את הנשק הם הצליחו להסתיר ולמנוע את החרמתו על-ידי אנשי החמאס. המימון לחוליות אלה מגיע ממספר אנשים אמידים, בני משפחות המזוהות עם הפתח המעוניינות להחזיר את המצב לקדמותו ברצועה.

 

יש לציין כי חוליות של גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, ממשיכות לפעול באופן חופשי יחסית נגד כוחות צה"ל. אותן חוליות יורות פצצות מרגמה ומניחות מטענים נגד חיילי צה"ל, אולם מדובר בחוליות שחבריהן לא השתתפו בקרבות של הפתח נגד החמאס במהלך ההשתלטות על הרצועה. עם חלק מהחמושים בגדודי חללי אל אקצה נמצא החמאס בקשר טוב.

 

בחמאס מודעים להתפתחות הזו בתוך הפתח ובנוסף לאיסוף הנשק המוגבר שמבצע הכוח הביטחוני המיוחד של התנועה בקרב מי שנחשדים כאנשי המחנה העוין בפתח, החל הכוח הביטחוני של התנועה בשורה של מעצרי מנע בקרב פעילי פתח.

 

נכון לעכשיו העימות עוד נמצא על "אש קטנה", אבל החרפת המתיחות בין הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לחמאס עלולה להביא להגברתו. "אנו נחושים להחזיר את השליטה לידי הרשות הפלסטינית. חמאס מדברים על אי של ביטחון ברצועה והאמת רחוקה מלהיות כזו. פתח עוד תנצח גם ברצועה", אומר פעיל פתח ל-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמוש מהפתח. פועלים בקבוצות קטנות
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פגיעה במוצבי החמאס. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים