שתף קטע נבחר

צל"ש ללוחמי הצניעות

דגל הצניעות הונף הקיץ גבוה-גבוה בראש המחנה החרדי: במאה שערים קיימו בסופ"ש תהלוכה בה נישאו על כפיים "האברכים הגיבורים" שנעצרו בקרב על השלטים שקראו לבנות ישראל ללכת בצניעות ברחובות בית שמש. והשלטים? חזרו כמובן לבית שמש, יום אחרי הפשיטה המשטרתית

מצעד הגאווה, החילוניות ההולכת ומתפרצת של הרחוב הישראלי, המודרניזציה החודרת מבין כל סדק אפשרי, אחיזת הרבנים המתרופפת, הפנייה של יותר ויותר חרדים לשוק העבודה והחשיפה ל"מה שקורה בחוץ", נגד כל אלו, הונף הקיץ דגל הצניעות גבוה-גבוה בראש המחנה החרדי. ככל שההשפעות מחוץ גוברות, כך המלחמה מבית מחריפה ונראה שבשנה החולפת, היא הגיעה לשיאה.

 

את נקודת הרתיחה במאבק על הצניעות, ניתן היה לחוש בשבוע שעבר. לקראת סוף השבוע נישאו על כפיים ברחובות מאה-שערים, בראש תהלוכה של מאות, חמישה אברכים צעירים. הם נעצרו לפני למעלה מחודש, בשל מעורבותם בפרשת שלטי הצניעות של בית שמש, עליה דווח ב-ynet


ההפגנות בבית שמש (צילום: משה הולצמן) 

 

במקביל לתהלוכת השיחרור והניצחון במאבק ואת המשטרה, אף חולקו לצועדים כאלפיים עלונים הנושאים את הכיתוב: "אנא אל תעברי בשכונתנו בלבוש לא צנוע - כולל שרוול ארוך, חצאית ארוכה ולא בבגד צר".  

 

הקרב בבית שמש

שלטי הצניעות בשכונת רמת בית שמש, הם למעשה הסיבה שבעטיה הכל התחיל. מאז יום מעצרם, ובמסגרת מאמציהם של פרנסי הציבור לשחררם, הם הפכו לגיבורי המחאה נגד הפריצות ולשומרי המחנה הטהור בעיני הציבור. עיריית בית שמש פעלה להורדת השלטים, זאת בשל הטענה כי נתלו שלא כחוק.

 

הציבור החרדי בשכונה, הטוען לרוב דמוגרפי, ראו בכך הכרזת מלחמה על טוהר המחנה. "הסיבה שבאו להוריד את השלטים, הייתה אך ורק כדי לקנטר ולהצר את רגלי הציבור החרדי בבית שמש. כל זה נעשה היה לעקור את הצניעות מבית שמש החרדית", אומר אברהם, אחד העצורים בפרשה.

 

המאבקו שלו ושל חבריו נובע מרצון התושבים החרדים להתאים את צביון השכונה לאורח חייהם ולאמונתם. "אנחנו בשכונה שלנו רוצים שיהיה שם רק צניעות", אומר אברהם, "אסור להסתכל על נשים פרוצות וגם כתוב בתורה שאם רוצים שהשכינה תשרה בשכונה אז המחנה צריך להיות קדוש. זה מביא קטרוגים גדולים וצרות שאין מספיק צניעות בשכונה". את הדרישה להציב את השלטים, ואת התנגדות הצד שכנגד לתלייתם, עיריית בית שמש, הוא רואה כהוכחה, "עד כמה אנחנו צריכים להילחם על זה".  


מפגינים מול חילונים ברמת בית שמש (צילום: משה הולצמן)

 

את הפיכתם לגיבורים, ניתן בעיקר לזקוף לזכותה של העדה החרדית והרבנים העומדים בראשה. שבוע קודם לשחרורם, הוחלט על קיום עצרת תפילה, בדמות של מפגן כוח, למען השבת העצורים. בראש העצרת ניצב ראש בית הדין של העדה החרדית ומנהיג קהילת היישוב הישן של ירושלים, הרב יצחק טוביה וייס. יחד עם הנוכחים בעצרת, שחלקם אף לבשו שק לאות אבל, הוא קרא פרקי תהילים.  


ככה מובילים מאבק. "עצרת הצניעות" (צילום: משה הולצמן)

 

במודעות הקוראות לציבור לבוא ולהשתתף בעצרת, קראה הנהלת העדה החרדית לציבור לראות את המאבק של המחנה כולו וכמלחמה של יראי ה' אל מול הרשעים עוקרי הצניעות. "כל מלחמה במחנה כאשר משנאי ה' נשאו ראש והכריזו מלחמה על התפשטות גבולי הקדושה", הכריזו המודעות, "להצר את צעדיהם של יראי ה' תושבי בית שמש אשר חטאם היחיד הוא רצונם לגור במקום חרדי. לחנך דור ישרים הרחק מן הכיעור והדומה לו ומובדלים משאון העיר הסואן. חובה מוטלת על כל אחד להשתתף ולהצטרף אל אחינו בשרנו אחים לדעה הנאנחים ונאנקים תחת עול הרשעים והצטרפו לעצרת המחאה".


המחאה למען העצורים. דקה לפני הניצחון (צילום: משה הולצמן) 

 

עם שיחרור העצורים ותלייתם של השלטים מחדש, ניתן לקבוע כי החרדים ניצחו במאבקם.

השלטים שהוסרו, הוחזרו אחר כבוד ביום שלמחרת, בנוכחות ציבור גדול ורבניה החרדים של השכונה. הפשרה שהושגה עם העירייה היא החלטה על ניסוח מעודן יותר לשלטי הצניעות.

  

מדוברו של ראש עיריית בית שמש, יהודה גור אריה נמסר ל-ynet: "הגענו להסכמה עם נציגי הציבור החרדי בבית שמש על ניסוח שיהיה מקובל גם על הרבנים, שלא כל אחד יכתוב ויתלה מה שהוא רוצה, כולל פירוט אורך שרוול. וגם שתהיה בקרה כלשהי שלא כל אחד יעשה בכל רגע נתון יתלה שלט. כרגע, הכי חשוב שיש שקט בגזרה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העצרת. "מלחמה של יראי ה' מול עוקרי הצניעות"
צילום: משה הולצמן
התהלוכה, עם שק ואפר
צילום: משה הולצמן
שלטי הצניעות יורדים, וחוזרים
צילום: יעקב לדרמן
מומלצים