שתף קטע נבחר

קסאמים ופצמ"רים קיבלו את פני וילנאי בנגב

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, נאם בכנס מחזור של פלוגת צנחנים, בהשתתפות סגן שר הביטחון וילנאי. שוסטר סיפר למשתתפים על המצוקה שבה שרויים התושבים ולפתע זכו הנוכחים להמחשה בשידור חי: אזעקת "צבע אדום" נשמעה ורקטה נחתה סמוך למקום. לא היו נפגעים

חמושים פלסטינים ירו אמש (יום ו') שלוש רקטות קסאם מצפון רצועת עזה לעבר שטחי ישראל ו-13 פצצות מרגמה לעבר הנגב המערבי. פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, נטלה אחריות לירי הקסאמים.

 

סמוך לשעה 18:00 נורו שתי רקטות קסאם מצפון הרצועה לעבר הנגב. רקטה אחת נחתה סמוך לשדרות, אך לא גרמה לנפגעים או לנזק. רקטה נוספת נחתה בשטחו של קיבוץ, מדרום לאשקלון וקסאם אחר נחת סמוך ליישוב בשטחי המועצה האזורית שער הנגב. גם במקרים אלה לא דווח על נפגעים או על נזק.

 

סמוך למקום שבו נחתה הרקטה השלישית, התקיים באותו העת כנס מחזור של פלוגת צנחנים מאוגוסט 62'. בין המשתתפים בכנס היה גם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ששימש כמפקד כיתה בפלוגה. ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, שאירח את הכנס, סיפר למשתתפים על המצב באזור, כאשר לפתע נשמעה אזעקת "צבע אדום". כך הפכה ההרצאה על הקסאמים להדגמה חיה. הרקטה נחתה לא הרחק מהיישוב שבו נערך הכינוס, אך לא גרמה לנפגעים או לנזק.

  

לאחר נחיתת הקסאם אמר שוסטר למשתתפים כי זו המציאות שבה הם חיים מדי יום. הוא גם ניצל את המפגש כדי לשוחח עם סגן השר וילנאי. "אמרתי לוילנאי שלצערנו הרב שבענו מהבטחות והממשלה חייבת להחליט - או שהיא מצליחה להפסיק את הירי הזה או שממגנים את כל הבתים של התושבים פה, כי אני שומע כל מיני תירוצים.

 

"הרי הייתה לנו התחיבות מפורשת מראש הממשלה ואין לי ספק שהמצב הזה מחליש לאט-לאט את כושר העמידה שלנו, כי אם הממשלה חושבת שאנשים יחיו לאורך שנים בלי מיגון הם פשוט טועים. המצב הוא בלתי נסבל. זה סיר לחץ שעוד מעט יתפרץ ואנשים יעשו מעשים שאני אפילו לא רוצה לחשוב עליהם".

 

13 פצצות מרגמה נחתו בנגב

שעה קלה לפני כן ירו חמושים פלסטינים מטח של שש פצצות מרגמה לעבר הנגב המערבי, אך לא גרמו לנפגעים או לנזק. בערב ירו פעילי הארגונים הפלסטינים שבע פצצות נוספות לעבר ישראל. הפצצות נחתו בשטחים פתוחים.

 

השבוע דווח ב-ynet כי בעקבות מחסור בדשן, חומר המשמש לייצור רקטות קסאם, חלה בימים האחרונים ירידה משמעותית בירי הרקטות הרצועה לעבר שדרות והנגב המערבי. מבדיקת ynet עולה כי הארגונים הפלסטינים מעדיפים לשמור את הקסאמים שברשותם לזמנים קשים יותר. ירי הרקטות מגיע אמנם, אך בטפטופים איטיים.

  

המחסור בדשן נוצר עקב הפיקוח של המצרים על ההברחות דרך המנהרות ברפיח וגם בשל אי הכנסת סחורות לרצועה מישראל. חלק מהדשן, שהובא לרצועה לצרכי חקלאות, הועבר בסופו של דבר ליצרני רקטות הקסאם. בשל המחסור עלה מחירו של קילו דשן מ-20 דולר ל-50 ובמקרים מסויימים הגיע המחיר גם ל-60 דולר.

 

פעילים מכל הארגונים ברצועת עזה אישרו ל-ynet את דבר המחסור, אולם הם ציינו כי מלאי רקטות הקסאם שברשותם עדיין גדול מאוד. פעיל באחת הזרועות הצבאיות ברצועה אמר: "בנוסף להברחות, אנשינו ייצרו את החומר גם בעצמם או חומר חלופי דומה. אבל המחסור כולל גם את הרכיבים שמהם היינו מייצרים את הדשן או את החומר החלופי ולכן יש מצוקה ומחסור קשה".


פורסם לראשונה 17/08/2007 18:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
וילנאי. המחשה בשידור חי
צילום: גיל יוחנן
פגיעת קסאם. ארכיון
צילום: אמיר כהן
מומלצים