שתף קטע נבחר

צה"ל: חציית הגדר ברצועה - עבודה מקצועית

מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, אל"מ מוני כץ, אומר כי המחבלים שחדרו לישראל חצו את הגדר באמצעות מתקן מקצועי ומשוכלל, שייתכן כי נבנה בעזרת מידע שהגיע מחוץ לרצועה. מבדיקת התקרית עולה כי שני פלסטינים סייעו למחבלים, שהיו מצויידים באמצעי לחימה רבים. בתוך כך, עצר צה"ל שני חשודים בסיוע לשני המחבלים

"מתקן החבלים שבו השתמשו שני המחבלים לחציית החומה בין השטח הפלסטיני לישראל הוא מתקן מקצועי ומשוכלל וייתכן שהמתקן הזה נבנה בסיוע מידע שהגיע מחוץ לרצועת עזה" - כך תיאר מפקד החטיבה הצפונית ברצועה, אלוף משנה מוני כץ, את התקרית שאירעה אתמול (שבת) בעקבות חדירת שני מחבלים. בהמשך היום עצר צה"ל בצפון הרצועה שני פלסטינים החשודים כי סייעו לשני חמושים לטפס מעל החומה המפרידה בין השטח הפלסטיני לשטח הישראלי.

 

אל"מ כץ העריך כי לשני המחבלים שחדרו לישראל סייעו שני אנשים נוספים לחצות את הגדר, המתנשאת לגובה תשעה מטרים. לאחר מכן, שבו שני המסייעים לעומק הרצועה, בזמן ששני חבריהם, שהיו חמושים באמצעי לחימה רבים, החלו לנוע צפונה לעבר מנהלת התיאום והקישור בארז. השניים היו מצויידים באמצעי לחימה רבים - אפודים, נשק, רימונים, מחסניות ומטעני רסס.


חיילים באזור נתיב העשרה, היום (צילום: AFP)

 

"הם פתחו באש מטווח קצר לעבר הש'ג וזרקו למקום רימון. לאחר מכן, המשיכו השניים צפונה לכיוון היישובים ארז ונתיב העשרה. למעשה, ברגע שהם פתחו באש הבנו שמדובר בחדירת מחבלים. עד אותו רגע, בגלל הערפל הכבד היה קשה מאוד לראות מה מתרחש. הקפצנו כוחות לעבר האזור, ובמקביל שלחנו כוחות לבדוק את גדר המערכת ואת החומה כדי להבין כמה מחבלים חדרו לישראל", אמר כץ.

 

אל"מ כץ ציין כי לא היתה התרעה על כוונת המחבלים לבצע פיגוע, אך במהלך הלילה, כאשר ערפל כבד החל לכסות את האזור, עברה הגיזרה לנוהל מיוחד של סיורים לאורך הגדר. זאת, בשל העובדה כי מדובר בנקודת תורפה לביצוע פיגועים. "כוחות שפתחו בסריקות החלו לספוג אש, וכך זוהו המחבלים", אמר.

 

משלב זה ועד סיום התקרית בהריגת שני המחבלים, עבר זמן קצר בלבד. הכוחות מיהרו להקיף את המחבלים, הסתערו לעברם והרגו אותם. בסך הכל, חלפו כ-80 דקות מהרגע שבו נשמעו היריות בארז ועד להרג המחבלים במרחק של קילומטר אחד בעומק ישראל. גם לאחר מותם של שני מחבלים, המשיכו כוחות צה"ל לסרוק את האזור בניסיון לוודא שאין עוד מחבלים נוספים בשטח. לאחר מספר שעות הוסרה הכוננות המיוחדת והאירוע הסתיים.

 

"המערכת עובדת היטב"

למרות העובדה שהמחבלים הצליחו לחדור לשטחי ישראל, סיכם המח"ט כץ את האירוע באופן חיובי. "ברור שחציית החומה אינה טובה, אך זה אירוע שלא הפתיע אותנו. זה היה לילה של ערפל כבד מאוד, ודבר כזה יכול לקרות. אי אפשר לשים חייל על כל מטר בחומה ובגדר. בדיוק בגלל זה יש את הכוחות שנמצאים כאן ושיודעים לטפל באירוע כזה, גם לאחר שמחבלים כבר חוצים", הדגיש כץ.

 

"בסופו של דבר, אפשר לראות שהמערכת עובדת היטב: לילה קודם לכן סיכלנו פיגוע בצפון הרצועה שנועד לפגוע בחיילי צה"ל, וגם כעת סוכל פיגוע שתכליתו לפגוע ביעדים ישראלים", ציין כץ והוסיף כי ניתן להבחין בעליית מדרגה מצד ארגוני הטרור בכל הנוגע להוצאת פיגועים. לטענתו, המרכיב האידיאולוגי בתפיסת החמושים התחזק אף הוא מאז השתלטות חמאס על עזה.

 

לדברי כץ, תהליך ההתעצמות שעוברים ארגוני הטרור ברצועה בא לידי ביטוי גם בנסיונות פיגוע מסוג זה, וניתן לראות כי מתחולל תהליך רצוף של הסלמה עם יכולות שהולכות ומשתפרות. "עם זאת, אנחנו נערכים היטב למה שקורה, ורק בחודש האחרון סיכלנו שישה פיגועים באזור גדר המערכת וצפון הרצועה. בסופו של דבר, בשנתיים האחרונות, מלבד האירוע בסמוך לכרם שלום שבו נחטף גלעד שליט, ניתן לומר שסיכלנו את כל הניסיונות הרבים של ארגוני הטרור", סיכם. 


פורסם לראשונה 25/08/2007 17:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גופת אחד המחבלים
צילום: איי פי
המקום שבו חצו המחבלים את הגדר
צילום: איי אף פי
מומלצים