שתף קטע נבחר

"הרימון התפוצץ מטר ממני"

ערפל כבד כיסה הבוקר את עמדת ה-ש.ג במינהלת התאום והקשור בארז, כשלפתע נפתחה אש לעבר העמדה. החייל שניצב במשמרת שיחזר בשיחה עם ynet את קורות הבוקר שבו נהרגו שני מחבלים שחדרו לשטח ישראל. במערכת הביטחון אמרו בצהריים: "זאת לא הפעם הראשונה שאירגוני הטרור בוחרים להם ליעד את המקומות שתפקידם לדאוג לרווחת העם הפלסטיני"

"היה ערפל כבד. שמעתי קול ירי וכדורים פגעו בזכוכית של ביתן השמירה, למרות ההפתעה התעשתי והשבתי אש לעבר מקור הירי" - כך סיפר בצהריים (שבת) ל-ynet החייל שאיבטח הבוקר את עמדת ה-ש.ג המרכזי של מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) בארז, היעד הראשון של שני המחבלים שחצו הבוקר את החומה המפרידה בין השטח הפלסטיני לישראל.

 

"בשלב הראשון השטחתי על הרצפה", המשיך החייל בתיאורו. "האש נמשכה. ירו בסך הכל שישה כדורים לעבר ה-ש.ג. חמישה מהם פגעו בחלון, ואחד בדופן המבנה. פתאום היה קול נפץ אדיר. זה היה רימון שהתפוצץ מטר או שניים לידי. הצלחתי לכוון את הנשק לעבר האזור שממנו נשמעו היריות, ולירות כמה כדורים".

 


חיילי צה"ל מצפון לגבול הרצועה, הבוקר (צילום: שולה מרגלית)

 

החייל סיפר כי הערפל הכבד ששרר ב-7:00 בבוקר היקשה מאוד על הראות במקום, אבל כאשר שמע את קולות הנפץ היה ברור לו שמדובר בניסיון של מחבלים לפגוע בבסיס הקרוב ביותר לרצועת עזה. בעקבות התקרית ב-ש.ג נערך הבסיס בנוהל מיוחד והעביר הודעה על האירוע לכל הכוחות בשטח.

 

"פעולת החייל בש.ג וההערכות הנכונה בבסיס הבריחה את המחבלים צפונה", הסביר מקור צבאי. "עידכנו את כל הכוחות כי ישנם מחבלים בגזרה, מה שתרם לכולם להתמודד היטב עם האירוע ולסיים אותו בדרך שבה הסתיים".

 

בעקבות הירי לעבר ש.ג המת"ק מעריכים בצה"ל כי המחבלים התכוונו תחילה לבצע פיגוע במקום, ולפגוע בחיילים המוצבים בעמדות השמירה של הבסיס. באחרונה נהפך מת"ק ארז ליעד מועדף על ידי אירגוני הטרור לביצוע פיגועים. לפני שבועות ספורים נורה מטח פצצות מרגמה לעבר מפקדת הבסיס, וכמה חיילים נפצעו קל עד בינוני.

 

ואכן, ההערכות קיבלו אישור מצדה השני של גדר המערכת. "פעולת התאבדות כוּונה נגד היישות הציונית", אמר דובר מטעם ועדות ההתנגדות העממית, שאחד מאנשיו השתתף באירוע. הדובר ציין כי מטרת החמושים הייתה להיכנס ליישוב נתיב-העשרה שנמצא סמוך לגדר הגבול.

  

ירי פצצות המרגמה לעבר הבסיס נמשך גם בימים האחרונים. לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות לפני שנתיים, הוחלט להקים סביב הבסיס חומות גבוהות, בשל קרבתו לרצועה, והחשש כי יהפוך ליעד לטרור.

 

תפקידו של מת"ק ארז לתאם את כל הנושאים ההומניטריים בין ישראל לרשות הפלסטינית, לרבות העברת סחורות, יציאת חולים פלסטינים לטיפול רפואי בישראל וסיוע בתחומים כלכליים פלסטינים.

 

רק באחרונה דווח כי לפני שחמאס השתלט על הרצועה ביוני השנה, הצליח המת"ק במבצע מורכב להגביר באופן ניכר את ייצוא התותים והפרחים מרצועת עזה, דבר שגרם לירידה באבטלה הפלסטינית.

 

"זאת לא הפעם הראשונה שאירגוני הטרור בוחרים להם ליעד את המקומות שתפקידם לדאוג לרווחת העם הפלסטיני", אומרים במערכת הביטחון, "ראינו פיגועים ונסיונות לפיגועים כאלה בכל מעבר או נקודה שהוקמה בעבור האזרחים הפלסטינים. חשוב שהאזרחים הפלסטינים ידעו כי אירגוני הטרור הם אלה שמונעים מהם את רווחתם, וראוי שיתנו על כך את הדעת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שולה  מרגלית
חיילים נערכים בשער נתיב-העשרה
צילום: שולה מרגלית
מומלצים