שתף קטע נבחר

כבאי ישראלי ביוון: לא רואים את סוף השריפה

"הצוותים עובדים במשמרות ללא הפסקה במטרה להשלים את המשימה ולעבור לבאה. ככל שידינו תוכל, כך נסייע", אומר ל-ynet חבר במשלחת הכיבוי הישראלית שיצאה לסייע ליוון. "אני מקווה שביומיים-שלושה הקרובים נצליח להשתלט על האש ולמנוע את ההתקרבות שלה לכפר עליו אנו מופקדים. אך השריפה גדולה מכדי שהעין תראה אותה"

משלחת הסיוע הישראלית, המונה 51 כבאים, הגיעה אל אזור הכפר ללאס, צפון-מזרחית לאתר ההיסטורי באולימפיה, מולדת המשחקים האולימפיים. חבר המשלחת, רשף-משנה אמיר לוי, אמר אמש (יום ב') ל-ynet כי הצוותים החלו בעבודה "מסביב לשעון" במטרה למנוע מהאש להגיע אל הכפר. השריפות ברחבי יוון גרמו בארבעת הימים האחרונים למותם של 63 בני אדם וכילו את כל אשר עמד בדרכן.

 

"הגענו לאתונה, שם חיכו לנו נציגי השגרירות ושירותי הכיבוי המקומיים. קיבלנו סקירה מקיפה על השריפות ומאפייני השטח. נמסר לנו על 29 מוקדים של שריפות גדולות ברחבי המדינה. לאחר מכן קיבלנו ציוד ויצאנו לאתר שבו אנו פועלים", סיפר לוי. "הפעילות מתבצעת כך שכעת פועל כוח של 25 כבאים, שיפעל עד הבוקר ובבוקר יוחלף ב-25 כבאים אחרים".

 

עוד על השריפות ביוון:

 

לפחות 89 מוקדי שריפה חדשים התלקחו ביממה האחרונה בחצי האי פלופונז, דרומית-מזרחית לאתונה וגם באי אוויה, צפונית-מזרחית לבירה, עוד בטרם הצליו הכבאים לכבות את השריפות הקודמות. מלבד ישראל, 18 מדינות שלחו כבאים, מטוסים ומסוקים כדי לסייע במאבק באש. שריפות יער הם תופעה שכיחה ביוון בחודשי הקיץ החמים, אולם השריפות הפעם הן הגדולות ביותר במדינה מזה 150 שנה.


הריסות הכפר לידווקי שביוון (צילום: AP)

 

"הצוותים יעבדו במשמרות ללא הפסקה מסביב לשעון בגזרה שקיבלנו. המטרה היא להשלים את המשימה ולעבור לבאה, ככל שידינו תוכל, ככה נסייע", אמר לוי, שהוסיף כי "מקבלים אותנו בברכה, אהבה ורצון מכל הכיוונים. המשימה שלנו היא לטפל באש הרחוקה מהכפר, על מנת שלא תגיע לכפר עם אור ראשון".

 

"מהתרשמות ראשונית שלנו, משום שלא ניתן לראות את כל השטח העצום, מדובר בנזק עצום, בשריפה שאני חושב שלפחות באזור הים התיכון - אין לה אח ורע", סיפר לוי. "אני רוצה להאמין שביומיים-שלושה הקרובים נצליח להשתלט על האש ולמנוע את ההתקרבות שלה לכפר. זו המשימה שלנו. אך האש משתרעת על פני קילומטרים רבים, השריפה גדולה מכדי שהעין תראה אותה".

 

האש ביוון שרפה עשרות כפרים עד היסוד ומאות אלפי תושבים שהצליחו בקושי להימלט נותרו כעת חסרי כל וללא קורת גג. בחלק מהכפרים המבודדים נאלצו הרשויות לפנות את התושבים באמצעות מסוקים לאחר שהאש חסמה את הכבישים. התושבים שוכנו בבתי ספר, כנסיות, מלונות ומרפאות אזוריות. משרד הבריאות שיגר לאזורים המועדים אוהלים, מזון ובקבוקי מים.

 


השריפות כפי שנראו בתמונת לוויין, שלשום (צילום: AFP)

 

המספר הגדול של מוקדי האש גם מעורר את החשד שמא מדובר בהצתות מכוונות - ולא רק בתנאים הקשים של החום הרב והרוחות העזות. עד כה נעצרו מספר בני אדם לחקירה ואמש הודיעה הממשלה על פרס של עד מיליון אירו למי שימסור מידע שיסייע ללכוד את המציתים. בין העצורים גם חשוד בהצתה באזור אראופוליס שבדרום, שביום שישי גרמה למותם של שישה בני אדם.

  

ההשתפות במבצע הכיבוי האדיר עוררה את דאגתם של הכבאים הישראלים מפני גל שריפות דומה, ואפילו קטן בהרבה, שעלול לפרוץ בישראל. "עדיף שמדינת ישראל תעשה מעשה ותפעל להכנת מערך הכבאות, הן בעיבוי כוח האדם והן בשדרוג האמצעים", אמר. "צריך להיערך, כי אם יקרה משהו כזה - ישובים בגליל וישובים באזור ההר עלולים פשוט להימחק. צריך לשבת, לעשות עבודת מטה, ולהתחיל להזרים תקציבים. אם זה קרה ביוון שיש לה 6,000 כבאים, זה יכול בנקל לקרות בארץ, שיש לה 1,400 בלבד".


פורסם לראשונה 27/08/2007 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השתקפות האש במשקפת כבאי
צילום: איי אף פי
אישה ותינוקה בורחים מהאש
צילום: איי אף פי
השריפה בקרבת אולימפיה
צילום: איי פי
מומלצים