שתף קטע נבחר

"משפטית - אין למנוע ממשתמטים להופיע"

היועצת המשפטית של ראש הממשלה אמרה בוועדת השרים לענייני חגיגות ה-60, כי פסילת אמנים שהשתמטו משירות צבאי תפגע בזכויות השוויון. עם זאת הדגישה: "קיים חשש כי לאומנים ידועי שם הנחשבים כאושיות תרבות, אשר השתמטו מצה"ל, תהא השפעה על הנוער הישראלי ביחס לגיוס"

היועצת המשפטית של לשכת ראש הממשלה קובעת היום (ב') שאין למנוע מאמנים להופיע בחגיגות ה-60 לישראל בתואנה שהשתמטו משירות בצה"ל. היועצת, שלומית ברנע-פרגו, קובעת שאין אפשרות להרכיב רשימה כזאת ומההיבט המשפטי יש בכך משום פגיעה בזכות השיוויון ובחופש העיסוק שהינם חוקי יסוד.

 

 

ועדת השרים לחגיגות ה-60, שהתכנסה אחר הצהריים, תמתין לחוות דעת של צה"ל בסוגיית האמנים המשתמטים בטרם תקבל את החלטתה אם לאפשר להם לקחת חלק בחגיגות הממלכתיות.

 

שרת החינוך יולי תמיר, החברה בוועדת השרים, לא השתתפה היום בדיון אולם כבר אמש התבטאה נחרצות על כך שאין לאפשר לאמנים משתמטים להופיע בחגיגות אלה. בשיחה עם ynet אמרה כי על החברה להוקיע אמנים כאלה. 

 

חברים אחרים בוועדת השרים סירבו להביע בשלב זה את דעתם בפומבי בסוגייה זאת, עד שישמעו את חוות הדעת של צה"ל. בדיון שנערך היום בוועדה אמרה נציגת היועצת המשפטית של אולמרט: "יש לעשות הבחנה בין הגישה של צה"ל לבין הגישה של מדינת ישראל. מה שצה"ל מחליט לגבי אמנים (קרי: שמשתמטים לא יופיעו בפני חיילים –ר.ס) זה מובן, אולם המדינה לא יכולה לעשות זאת.


הלוגו הרשמי שנבחר. "זרימה וחדשנות"

 

"הסיבות לכך הן שתיים: הראשונה היא הקביעה מיהו משתמט - אין אפשרות להרכיב רשימה של משתמטים על פי הגדרתם בחוק הביטחון. הגדרה שכזאת קובעת שמשתמט הוא המצהיר באופן פומבי שלא יתייצב לשירות או מי שבוחר לקבל פטור מצה"ל בדרכים לא חוקיות כמו הצהרת שקר על מצב בריאותו, נישואים פיקטיביים וכיוצא באלה. למדינה אין דרך לדעת מי משתמט, אלא דרך הכרעה בדין . על כך יש כבר סנקציה עונשית. ספק אם אפשר להרכיב רשימה כזאת של משתמטים".

 

"כיום, לדאבון הלב, ההשתמטות משירות חובה היא חיזיון נפרץ בחברה הישראלית עד כדי הפיכתה לבעיה ציבורית רחבה, וזאת לנוכח התרבות מקרי ההשתמטות משירות חובה בשנים האחרונות", הוסיפה נציגת היועצת בדבריה. "קיים חשש כי לאמנים ידועי שם הנחשבים כאושיות תרבות, אשר השתמטו מצה"ל, תהא השפעה על הנוער הישראלי ביחס לגיוס".

 

צה"ל לא יהיה במקום בו יופיעו משתמטים

היועצת הדגישה שקיים פן נוסף לבעיה והוא הפן החוקתי. הרכבת רשימה שכזאת, כאמור, יש בה משום פגיעה בזכות השוויון ובחופש העיסוק המוגדרים כחוקי יסוד. "כדי לעקוף זאת", אמרה נציגת היועצת, "יש לחוקק חוק מיוחד בכנסת אשר יקבע הגדרות למשתמטים. כמו כן יש בעצם מניעת הופעתם של משתמטים אשר יוכחו ככאלה, ענישה כפולה, שהרי אם מדובר במשתמט שמורשע על פי דין צבאי, כבר ננקטה נגדו סנקציה. בנוסף יש אפליה כלפי אלה שהשתמטו אם תמנע מהם זכות ההופעה, לעומת עבריינים אחרים, כמו מי שבכליו עבירת סמים או שהכה את אשתו (כלפיהם אין מניעה להופיע - ר.ס)".

 

קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסר, אמר בדיון בוועדת השרים שהמדיניות הכוללת של צה"ל בסוגיית מיהו משתמט וכיצד נוהגים בו, תגובש ותוגש בקרוב לוועדה בראשותה של השרה רוחמה אברהם. עם זאת טען שרמייסר כי על פי עמדת הצבא, צה"ל לא יהיה במקום בו יופיעו אמנים משתמטים. "אני בדעה שמי שמשתמט אין לתת לו להופיע", הדגיש שרמייסר. הוא הוסיף בפני השרים כי צה"ל בנה מסלול עוקף עבור אלה שלא יכלו לשרת שירות חובה מלא.

 

יושבת ראש הוועדה, רוחמה אברהם-בלילא, אמרה במהלך הדיון שהיא רואה חשיבות רבה בגיוס לצה"ל. עם זאת, הבהירה שכרגע אין הוועדה מקבלת את החלטתה, עד לקבלת נייר העמדה המסודר של צה"ל בסוגיה הבעייתית הזאת.

 

בתוך כך בחרו היום חברי ועדת השרים את הסמל הרשמי שילווה את חגיגות ה- 60 למדינה. הלוגו שנבחר עוצב על ידי משרד הפרסום "ארד תקשורת" ועיצב אותו רמו סינטס (46), עובד החברה. לדברי נירה שניידרמן, שותפה ומנהלת חטיבת הפרסום, "בחרנו בעיצוב המשלב זרימה וחדשנות. זהו לוגו ישראלי המבטא אופטימיות הנובעת מתקווה ואמונה גדולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השרה אברהם-בלילא. ממתינה עם ההחלטה
צילום: חיים צח
תמיר. מתנגדת נחרצות
צילום: ששון תירם
מומלצים