שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ספר: כך רייס האיצה בשרון ליזום את ההתנתקות
  ספר ביוגרפי על מזכירת המדינה האמריקנית שיצא היום לחנויות הספרים מגולל את האופן שבו השתלטה קונדוליזה רייס בחשאי על הנושא הישראלי-פלסטיני עוד כשכיהנה כיועצת לביטחון לאומי ב-2002. מחבר הספר טוען כי רייס יצרה ערוץ הידברות ישיר עם יועצו של שרון דב וייסגלס, לחצה על ישראל להפסיק לכתר את המוקטעה, ודירבנה את שרון להגות את תוכנית ההתנתקות

  בקדנציה הראשונה של ממשל בוש ניסתה קונדוליזה רייס - שכיהנה אז כיועצת לביטחון לאומי של הנשיא ג'ורג' בוש - לבלום בשם הנשיא כל יוזמה של מזכיר המדינה קולין פאוול בנושא ישראל והפלסטינים. היא פעלה מאחורי הקלעים ובכל פעם כשפאוול עמד לשאת נאום חשוב בנושא הישראלי-פלסטיני פנתה אליו רייס בשמו של הנשיא ושאלה אותו האם הנאום באמת נחוץ. 

   

  בספרו "אשת אמון", שיצא היום (ג') לחנויות הספרים בארצות הברית, קובע המחבר גלן קסלר, הכתב הדיפלומטי של "וושינגטון פוסט", כי רייס השתלטה בחשאי על הנושא הישראלי-פלסטיני בשנת 2002 - ויצרה ערוץ הידברות ישיר בין בוש ושרון באמצעותה ובאמצעות דב וייסגלס, שליחו המיוחד של שרון.

   

  בספר נכתב כי לאורך כל הקדנציה הראשונה של ממשל בוש, קולין פאוול ומחלקת המדינה כולה היו לא רלוונטים לחלוטין בכל הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני .

   

  הספר מגלה כי רייס היתה זו שלחצה על ישראל להפסיק את הכיתור על ערפאת במוקטעה. היא הזעיקה לוושינגטון את וייסגלס, והבהירה לו שהפעילות של ישראל במוקטעה פוגעת בקואליציה שארה"ב מנסה לגבש למלחמה בעיראק. על המלחמה הצפויה בעיראק היא אמרה לבן שיחה הישראלי: "זו תהיה הקלה אסטרטגית לישראל. זה יותר חשוב מערפאת. מה שאתם עושים עכשיו הוא מכשול".

   

  קסלר כתב כי רייס טענה שבוש הוא קרוב לוודאי הנשיא הידידותי ביותר של ישראל מאז הקמתה ו"עכשיו אתם יוצרים בעיות". היא הדגישה בפני וייסגלס כי ארה"ב לעולם לא תמנע מישראל מלבצע פעולה הדרושה להגנה על העם היהודי ולבלימת הטרור- גם בנסיבות המדיניות הקשות ביותר, אך הוסיפה: "זהו אינו המקרה. ערפאת אינו פצצה מתקתקת". קסלר כתב כי בתום הפגישה, צלצל וייסגלס לשרון, וכעבור יום סיים שרון את כיתור המוקטעה.

   

  "מפת הדרכים היא תוכנית שולית"

  מחבר "אשת אמון" טוען כי הנשיא בוש הבטיח לרייס כי הוא מוכן לתמוך במאמץ עקבי להקים מדינה פלסטינית. זו היתה אחת הסיבות העיקריות שרייס ניאותה לקבל על עצמה את תפקיד מזכירת המדינה. בוש עצמו גילה עניין מועט בפרטים המסובכים שבמחלוקת ולא רצה להיות מעורב בתהליך המשא ומתן. מדי פעם הוא הגיב בצורה שלילית כשאנשיו ניסו להיכנס לעומק סוגיית גבולות הקבע או סוגיית ירושלים. בפועל התרחק בוש מהנושא - אבל הותיר מרחב פעולה לרייס שהיתה כוח מרכזי בתוכנית ההתנתקות מרצועת עזה.

   

  מחבר הספר ציין כי באחת הפגישות בין רייס לוייסגלס, אמרה לו ש"מפת הדרכים היא במקרה הטוב תוכנית שולית. זה לא עובד". היא הציעה לוייסגלס לחזור הביתה ולחשוב על מהלך משמעותי שבעקבותיו יאמרו בעולם, "תראו מה ישראל עשתה, עכשיו הפלסטינים צריכים לעשות משהו".

   

  כך נולדה תוכנית ההתנתקות. וייסגלס חזר אליה עם רעיון לסגת משלוש עד חמש התנחלויות. רייס השיבה שארה"ב תשבח את המהלך, אבל הוסיפה ש"זוהי אינה פריצת דרך. אם אתם רוצים מציאות שונה, זו צריכה להיות עזה כולה. אז אנחנו נוכל להגיב בקול ובצורה ברורה".

   

  "תזיין אותם", אמר וולש לאבו מאזן

  מחבר הספר מציין כי לאחר ניסיון כושל לחסל את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) בעזה, טלפן אליו דייויד וולש עוזר מזכירת המדינה האמריקנית למזרח התיכון ואמר לו שעליו להראות שהוא הבוס. "התפקיד שלך הוא לירות בהם. כמה שיותר מתים - יותר טוב", הבהיר הדיפלומט האמריקני הבכיר והוסיף בערבית "תזיין אותם".

   

  הספר גם מתעד את חוסר האונים של אבו מאזן נוכח התחזקות חמאס - ואת הייאוש הגובר של רייס ואנשיה מהמנהיג הפלסטיני, שלמרות הירי לעברו וחרף ההמלצה האמריקנית הבוטה להגיב בכוח, נמנע מלהתעמת באופן ישיר עם חמאס.

    

  בפרק אחר של הספר מתוארים המאמצים של רייס כמזכירת המדינה למנוע הכרזה על הפסקת אש במלחמת לבנון השנייה, למרות הלחץ הבינלאומי שהוטל עליה בפסגת רומא. מחבר הספר מציין כי בפגישתה עם שר החוץ האיטלקי מאסימו ד'אלמה, פנתה אליו בלשון ישירה ובלתי דיפלומטית. היא הזהירה אותו שלא ללחוץ לכינון הפסקת אש. "אם תפעיל לחץ הפסגה תתפוצץ. זה יהיה רע בשבילך, רע לראש הממשלה שלך ורע לשלום", סיכמה רייס ושר החוץ האיטלקי השתכנע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הספר "אשת אמון"
  עטיפת הספר
  רייס. השתלטה בחשאי
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  פאוול. יוזמותיו נבלמו
  צילום: רויטרס
  צילום: שאול גולן
  וייסגלס. טלפן לשרון
  צילום: שאול גולן
  בוש. לא רצה להיות מעורב
  צילום: איי פי
  מומלצים