שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רייס: הוועידה תכלול יותר מהצהרות

  "זו לא תהיה הזדמנות צילום עם נשיא ארצות-הברית", אמרה מזכירת המדינה, בהתייחסה לוועידת השלום שמתוכננת לנובמבר. בדרכה לישראל, הוסיפה: "אי-אפשר להצהיר שוב ושוב על תמיכה בפיתרון שתי המדינות - דרושים צעדים ממשיים בדרך ליעד הזה". על סוריה: "לא מזהים שינוי בהתנהגותה הלא-יציבה באזור"

  "סוגיות קריטיות" יעלו על שולחן הדיונים בוועידת השלום האזורית, שמתכננת וושינגטון לנובמבר הקרוב - כך הבהירה הלילה (יום ד') מזכירת המדינה האמריקנית. בשיחה עם כתבים בדרכה למזרח התיכון, הביעה קונדוליזה רייס תקווה שביקורה הקצר בישראל וברשות הפלסטינית יצור "מומנטום חיובי", שיסייע לגשר על המחלוקות בין הצדדים בדרך לוועידה.

   

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ניסה לאחרונה להנמיך ציפיות לקראת הוועידה, והבהיר - אולי נוכח הביקורת מימין וגם במפלגתו שלו - שלא צפויה שם חתימה כלשהי על הסכם עקרונות. לדבריו, המדובר בעיקר בהצהרה כללית משותפת. ייתכן שבוושינגטון רואים את הדברים מעט אחרת.    

   

  "אנחנו לא יכולים להמשיך ולהצהיר שוב ושוב שאנחנו תומכים בפיתרון שתי

  המדינות - עלינו לנקוט צעדים ממשיים כדי להגיע ליעד הזה", אמרה רייס במהלך נחיתת ביניים בבריטניה. היא הבהירה: "ועידת השלום הולכת לעשות בדיוק את זה - זה יהיה יותר מעוד הצהרה על חזון שתי המדינות".

   

  "כפי שכבר אמרתי פעמים רבות בעבר, הפלסטינים המתינו זמן רב מדי למדינה משלהם, ואילו הישראלים המתינו זמן רב לביטחון - שיבוא הודות להימצאותה של מדינה דמוקרטית ושוחרת שלום לצדם", אמרה מזכירת המדינה לכתבים.  

   

  למרות האופטימיות ששידרה, סירבה רייס גם הפעם למסור פרטים אודות סדר היום לוועידה, הצדדים שישתתפו בה, או היכן ומתי בדיוק היא תתקיים. "אני סבורה שכולם רוצים שהיא תהיה רצינית ותיגע בסוגיות המהותיות - אנחנו לא רוצים פחות מכך", אמרה. בכל מקרה, הוסיפה, זו לא תהיה רק "הזדמנות צילום" לצדו של נשיא ארצות-הברית.

   

  רייס לא התייחסה לפעולה שביצע - לפי פרסום זרים - חיל-האוויר

  הישראלי בשמי סוריה. היא הסתפקה באומרה שארצות-הברית "לא הבחינה בשינוי כלשהו בהתנהגותה הלא-יציבה של דמשק במזרח התיכון". אשר לצפון-קוריאה, שדווח כי סיפקה לסורים ציוד גרעיני, העירה השרה האמריקנית: "אין לנו אשליות לגבי פעילותה להפצת נשק".  

   

  בעניין האיראני הבהירה מזכירת המדינה, שהיא עדיין סבורה שיש לטפל בנושא במישור הדיפלומטי - אולם מתחה ביקורת מרומזת על מדיניותה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: "אנחנו מאמינים שהנתיב הדיפלומטי יכול להניב תוצאות, אבל הוא צריך לפעול גם עם תמריצים וגם 'עם שיניים". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים