שתף קטע נבחר

עימות ישראלי-איראני בסוכנות לאנרגיה אטומית

הנציג האיראני, עלי אסגר סולטנייה, הזכיר את פליטת הפה של רה"מ בסוגיית הגרעין בדצמבר אשתקד ודרש מהסוכנות הבינלאומית לשלוח את פקחיה למתקני האטום הישראלים. נציג משרד החוץ, ישראל מיכאלי, לא שתק - והשיב כי איראן ממשיכה לשקר וכי "לאלה הקוראים להשמדת ישראל אין זכות למתוח ביקורת"

עימות מילולי חריף התרחש אתמול (יום ו') במהלך אסיפת נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בווינה בין הנציג האיראני, עלי אסגר סולטנייה, לנציג ישראל, ישראל מיכאלי. זאת, לאחר שסולטנייה הזכיר את פליטת הפה שהיתה לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפני כתשעה חודשים כשאמר כי "איראן רוצה נשק גרעיני כמו שיש לישראל".

 

גורמים בסוכנות הגרעין  אמרו כי אינם זוכרים עימות מילולי ישיר בין נציגי שתי המדינות וציינו כי הטונים הצורמים של הדברים, הבאים עקב ההסלמה האחרונה במתיחות במזרח התיכון בסוגיית הגרעין האיראני ועל רקע תקרית המטוס בסוריה. 

 

בתום נאומיהם של כמה נציגים ערביים, עלה סולטנייה ופתח בביקורת חריפה על "מדיניות הגרעין הישראלית". הוא גם ביקר גם את שתיקתה המתמשכת של ארה"ב בסוגייה לנוכח הזוועות, התוקפנות והפרות החלטות האו"ם במהלך 30 השנים האחרונות. "זוהי בושה ונקודה אפלה בתולדות האו"ם וסוכנות הגרעין במאה האחרונה", אמר. 

 

בתגובה אמר הנציג הישראלי כי "כמה מהדוברים הקודמים ממשיכים לשקר ביחס לדבריו של ראש הממשלה" וכי "לאלה הקוראים להשמדתה של ישראל אין כל זכות לבקר את מדיניותה, שמטרתה להגן על עצם קיומה של ישראל". סולטנייה הגיב לתשובה ואמר: "זה מוזר, אולמרט הודה בקיום תוכנית הגרעין וכעת אנו שומעים שזהו שקר". בנוסף, קרא סולטנייה לסוכנות הגרעין לשלוח את פקחיה לישראל כדי "לוודא מי אומר את האמת בסוגייה".

 

שלשום מתחה סוכנות הגרעין ביקורת על ישראל "בשל סירובה לאפשר הטלת מגבלות בינלאומיות על תוכנית הגרעין שלה". 53 מדינות הצביעו בעד ההחלטה הביקורתית, 47 נמנעו ורק ארצות הברית וישראל הצביעו נגד.

 

האסיפה הכללית של סוכנות הגרעין הינו גוף שבו חברות 144 מדינות, המתכנסת אחת לשנה כדי לאשר תקציבים, תוכניות ואת הנושאים שיועלו לסדר יומם של מועצת הנגידים וראש הארגון. השנה יציינו המדינות החברות את יום השנה ה-50 לייסוד סוכנות הגרעין.

 

בתוך כך, מתחה אתמול מצרים ביקורת על החלטת האיחוד האירופי להימנע בהצבעה בסוכנות הגרעין על הצעתה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, דבר שהוביל לטירפודה. שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, אמר הדבר עלול להוביל למירוץ חימוש גרעיני באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. האיראנים לא שכחו
צילום: איי פי
מומלצים