שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הסליחה השתלמה: ירידה בזיהום האוויר ביום כיפור

ביום הכיפורים נרשמה איכות אוויר טובה מאוד בכל תחנות הניטור התחבורתיות ברחבי הארץ - עדות להשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות

למצוות בקשת הסליחה הקולקטיבית ביום הכיפורים היה שכר סביבתי נאה: בכל תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה נרשמה ביום הכיפורים איכות אוויר טובה מאוד.

 

על פי הודעת המשרד, עם כניסת החג ירדו באופן ניכר ריכוזי תחמוצות החנקן באוויר - ריכוזים שהם הסמן לזיהום אוויר מכלי רכב. הניטור בוצע בתחנות התחבורתיות בגוש דן ובירושלים, שהן תחנות המוצבת בגובה הקרקע בסמוך לצירי תנועה ראשיים. באזור גוש דן יש כשש תחנות, בירושלים שתיים ובחיפה והקריות תחנה אחת.

 

 

מנתוני המשרד להגנת הסביבה עולה כי ריכוזי תחמוצות החנקן בגוש דן עמדו על ערכים שבין 2 ל-12 חלקים למיליארד. לשם השוואה, בצאת החג עלו הריכוזים עד ל-205 חלקים למיליארד. גם בעיר הבירה צנחו הריכוזים במהלך החג, ובדומה לאזור גוש דן עם כניסת החג נמדדו 2 עד 12 חלקים למיליארד, זאת לעומת 250 חלקים למיליארד שנמדדו בשעות הצהרים של ערב יום הכיפורים (שישי).

 

המנהלת המדעית של מרכז ניטור אוויר של המשרד להגנת הסביבה, ד"ר לבנה קורדובה, ציינה כי התופעה הזו של אוויר נקי ביום הכיפורים ייחודית רק בישראל, ומורגשת בעיקר בגוש דן ובירושלים, אזורים המושפעים מזיהום אוויר מכלי רכב בימות השנה האחרים. 

 

לדברי קורדובה, השיפור הרב באיכות האוויר ביום הכיפורים מדגים בצורה טובה את ההשפעה של התחבורה כמקור העיקרי לזיהום האוויר בערים הגדולות. "צריך לעודד את השימוש באופניים והפחתה, או הגבלה מסוימת, של השימוש בתחבורה פרטית, כך תהיה הפחתה ניכרת של המזהמים, ואנחנו ננשום אוויר נקי יותר", הוסיפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרעילים. פקק באיילון. ארכיון
צילום: ניב קלדרון
מומלצים