שתף קטע נבחר

אשכנזי לרבני המכינות: יש מפקד אחד לצה"ל

הרמטכ"ל הופיע בכנס סגור של ראשי המכינות הקדם צבאיות, ולא אהב את הביקורת על שילוב הבנות ביחידות הלוחמות, כך נודע ל-ynet. ועוד בכנס: ח"כ וילנאי לקח על עצמו את השבת התקציבים, וגם: איך עצבן יו"ר ארגון המורים את ראשי המכינות?

"אל תתבלבלו! יש מפקד אחד לצה"ל, והוא קובע בעצמו את המדיניות, גם בנושא שילוב בנות במערך הלוחם!" – כך הבהיר אמש (א') הרמטכ"ל גבי אשכנזי לרבני המכינות הקדם-צבאיות בכינוס ראשי המכינות הדתיות והחילוניות שנערך בתל-אביב.

 

ראש המכינה "בני דוד" בעלי, הרב אלי סדן, הזהיר בכנס מפני כוונת צה"ל להרחיב את שילוב הבנות ביחידות הלוחמות. הרמטכ"ל אשכנזי לא אהב את הדברים, וביקש להעמיד את רבני המכינות במקום. "מה בדיוק השאלה?", הוא עקץ, ומיהר להבהיר: "יש מפקד אחד בצה"ל!".

 

כזכור, בשנים האחרונות החל צה"ל לשלב בנות ביחידות הלוחמות וכתוצאה מכך התלוננו חיילים דתיים רבים על דילמות קשות בתקופת השירות. בהמשך ניסחה ועדה צבאית, בהתייעצות עם רבנים, את "קוד השילוב הראוי" של בנות בצה"ל, אך באחרונה פורסם כי בצה"ל הוחלט להרחיב עוד את שיבוץ הבנות "בכל היחידות".  

הרב אלי סדן, הרב רפי פרץ וחבריהם בכנס המכינות (צילום: ירון ברנר) 

 

גורם שנכח במפגש תקף בשיחה עם ynet את הרב סדן שלטענתו "מתבלבל בתפקידו כמחנך, ומחלק הוראות לרמטכ"ל", וסיפר כי אשכנזי "נתן הופעה מרשימה ביותר ועלה על כל קודמיו בתפקיד".

 

המתח הסמוי בין המכינות

לטענת הגורם, השייך למכינות החילוניות, חילופי הדברים בין הרמטכ"ל לרבנים מבטאים מתח סמוי בין המכינות הדתיות לחילוניות. "ברמת האיגוד יש שיתוף פעולה מלא ומבורך, אבל הגידול המתמיד אצל החילוניות מול מיצוי הפוטנציאל של הדתיות עושה משהו". לדבריו, רוב המכינות הקד"צ כיום הן חילוניות, ולא פחות מ-15,000 צעירים מילאו טפסי הרשמה לקראת השנה שנפתחה. "זהו נתון עוצמתי שהושג בתוך עשר שנים, ועוד לא נגענו באחוזון מהנוער, לעומת המצב במכינות הדתיות, שכבר אין להן מהיכן לקחת תלמידים", אמר. ואיך מ-15,000 יצאו רק 800? "זה בגלל שרת החינוך, שלא מבינה את הפוטנציאל".

 

ראש המכינה החילונית "מיצר", אביה רוזן, לשעבר רב במכינת "קשת", ניסה להסביר בשיחה עם ynet את המגמה לגייס עוד לוחמות, וסיפר כי לצבא לא נותרה אלא לשבץ אותן במערך הלוחם בגלל מחסור בסד"כ. "ברור לכל שרבני המכינות הדתיות לא יאהבו כניסת חיילות ליחידות חי"ר ושיריון", הוא אמר, "אבל גם הם יודעים כי לצה"ל חסרים היום 2,000 לוחמים גברים בשנה, וזה הפיתרון היחיד שלו". עם זאת הדגיש רוזן כי בניגוד לפרסומים - מסקנות הוועדה הצבאית עוד לא גובשו והן רחוקות מיישום, ולכן הנושא לא מעסיק אותם במיוחד.

 

סגן שר הביטחון ח"כ מתן וילנאי הופיע אף הוא בפני ראשי המכינות. אלה טענו כי "למרות ההבטחות – עוד לא ראינו שקל אחד מכספי הקיצוץ שבוטל", וסגן השר התחייב חד משמעית: "אני לוקח על עצמי לדאוג בכל מחיר להשבת 10 המיליון".

 

טקס הפרידה מגיבור ישראל אביגדור קהלני, שיסיים בקרוב את תפקידו כראש האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, סיפק גם הוא סחורה קצת שונה. קהלני סיפר על פרויקט מיוחד במסגרתו יצאו אחרי חג הסוכות 45 אלף בני נוער ל"מסע בעקבות לוחמים".

 

"כמעט נאלצתי לבטל את התוכנית בגלל שנרשמו אליה 90 אלף צעירים", המחיש ראש האגף הפורש את מימדי ההצלחה. על ה"בעיה" הזו הצליחו במשרד הביטחון להתגבר, אבל ראשי המכינות חוששים מגורם אחר שעלול להביא לביטול המסע – ארגון המורים. לטענתם, "באיומיו להשבית את מערכת החינוך מקרקע יו"ר הארגון רן ארז את הפעילות המשמעותית ביותר של המדינה לעידוד השירות והעלאת המוטיבציה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל
צילום: דודי ועקנין
ידיד המחלקה. קהלני
צילום: ירון ברנר
מכינות קדם צבאיות כנס
צילום: ירון ברנר
מכינות קדם צבאיות כנס
צילום: ירון ברנר
מומלצים