שתף קטע נבחר

עד לגיבוש הסדר: קק"ל תמכור קרקעות לערבים

המדינה השיבה הבוקר לבג"ץ על העתירה הדורשת לחייב את קק"ל למכור אדמות גם לערבים. מהתשובה עולה כי בקק"ל מבקשים לגבש הסדר חילופי קרקעות שיאפשר למכור גם לערבים. עד לגיבוש ההסדר - בעוד שלושה חודשים - תימכר קרקע ללא הבחנה בין יהודים לערבים

מנהל מקרקעי ישראל ישווק את אדמות הקרן הקיימת גם לערבים בשלושת החודשים הקרובים. זו הבשורה שעולה הבוקר (יום ב') מתשובת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהוגשה לבג"ץ, במסגרת העתירות של ארגון עדאלה, מוסאווא וארגונים נוספים. העתירות דורשות לחייב את המנהל ואת קק"ל לקיים את עיקרון השוויון ולמכור קרקעות גם לערבים.

 

עמדתו של היועץ המשפטי היא כי מנהל מקרקעי ישראל מחוייב לקיים את עקרון השוויון ואסור לו להפלות על רקע השתייכות לאומית גם בפעילותו כמנהל אדמות עבור קק"ל. בעקבות פניה של קק"ל ליועץ המשפטי לממשלה בעניין, התקיים לפני מספר ימים דיון אצל היועץ, שבו סוכם כי הסדר עקרוני לחילופי קרקעות יושג בעתיד, ברוח המלצות הוועדה הציבורית שעסקה בנושא (ועדת גדיש). ההסדר אמור לאפשר למנהל לקיים את חובתו לשוויון, אך יעשה זאת תוך הבנה והסכמה עם קרן קיימת לישראל ותוך שמירה על מטרותיה המקוריות. מדובר בפעול בהסדר חילופי קרקעות שהציע היועץ המשפטי כבר בעבר.

 

בהודעה שנמסרה הבוקר לבג"ץ נמסר כי נחוצה למדינה ולקק"ל תקופה של שלושה חודשים על-מנת להגיע להסדר חילופי קרקעות, כאמור. עד לגיבוש ההסדר, בתקופת הביניים, תקויים חובת השוויון של המנהל, ואדמות קק"ל ישווקו ללא כל הגבלה על זהות הרוכש.

 

יצויין כי לפני ימים מספר הגישו הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון ושורה של אישי ציבור נוספים בקשה לבג"ץ באמצעות עורך הדין משה בלטר, להצטרף כמשיבים לעתירות וטענו כי קבלת העתירות "תפגע במפעל הציוני ותגרום להפחתה משמעותית לתרומות בקרן הקיימת לישראל". עוד נטען כי לא ניתן כיום, לאחר חלוף עשרות שנים במהלכן תרמו מאות יהודים מנכסיהם לקרן הקיימת לישראל במטרה לרכוש קרקעות כקניין העם היהודי, לעשות שימוש בקרקעות אלה שלא למטרה לשמה נתרמו הכספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיון בלשכתו. מזוז
צילום: גיל יוחנן
יער קק"ל. גם לערבים
צילום: אלעד פלאטין
הבג"ץ. דיון נפיץ
צילום: חיים צח
מומלצים