שתף קטע נבחר

עשרות מחו מול שגרירות מיאנמר: "אסור לשתוק"

כמאה איש, מחציתם חברי קהילת הפליטים הבורמזית בישראל, הפגינו במחאה על דיכוי המאבק העממי במיאנמר. "נילחם על הזכות לדמוקרטיה גם אם המחיר הוא סיכון חיינו", הם מכריזים. במקביל, עשרות הפגנות דומות מתקיימות בכל רחבי העולם

 

 

"לא ייתכן שהעולם ישתוק כשבמיאנמר נרמסות זכויות אדם ומפגינים נורים למוות", הכריזו למעלה ממאה איש שהפגינו הבוקר (ב') מול שגרירות מיאנמר בתל-אביב. המפגינים, בהם כ-50 פליטים בורמזיים החיים בישראל ולצדם פעילים בארגוני זכויות אדם, נשאו שלטים הקוראים לשחרור האסירים הפוליטיים, מנהיגי הסטודנטים וראש האופוזיציה הנערצת אונג סן סו צ'י, השוהה במעצר בית זה עשור.

 

כמאה פליטים בורמזיים שנמלטו ממולדתם בעשור האחרון חיים כיום בישראל. כולם מוכרים על-ידי נציבות הפליטים של האו"ם, כמעט לכל-אחד מהם קרובים שנהרגו או נאסרו בידי החונטה השולטת במדינה - וכולם מסרבים לקרוא למולדתם 'מיאנמר', השם שניתן לבורמה בידי השלטון הצבאי. לבושים בחולצות שעליהן הודפס דיוקנה של מנהיגת האופוזיציה, כמחצית מחברי הקהילה הבורמזית

הקטנה התייצבו להפגנה. את פניהם הם הותירו גלויות, צעד הנחשב חריג כיוון ששלטונות מיאנמר עלולים לפגוע בבני משפחותיהם שנותרו מאחור.

 

"אנחנו מוכנים להילחם על הזכות לדמוקרטיה גם אם פירוש הדבר הופעה בפנים חשופות וסיכון עצמי", אומר אנג ניאנג    (32), פליט בורמזי השוהה בישראל זה עשר שנים. "זה הזמן להיאבק ולהזדהות עם אחינו המפגינים בבורמה מול אש חיה. אנו פונים לציבור הישראלי ולממשלת ישראל בבקשה לתמוך במאבקנו". לדברי פליטה נוספת, השוהה בארץ כחמש שנים, "העולם צריך להבין מה קורה בבורמה מזה עשרות שנים - ולהפסיק לשתוק. זה הסיכוי היחיד שלנו לשינוי".

 

ההפגנה נערכה במקביל לעשרות הפגנות דומות המתקיימות בכל רחבי העולם, ויוצאות נגד דיכוי מאבקם של הבורמזים כנגד החונטה הצבאית, שעל-פי דיווחים גבה עד כה את חייהם של כ-200 בני אדם. את ההפגנה בתל-אביב ארגנה קהילת פליטי בורמה, אליה הצטרפו פעילי "אמנסטי ישראל" ועמותת "יטיב" (ידידי טיבט בישראל). מ"אמנסטי" נמסר כי מנכ"ל הארגון בישראל אמנון וידן ביקש לפגוש את שגריר מיאנמר, במטרה להביע את מחאתו על הנעשה במדינה, אולם בקשתו נדחתה. בקשות דומות של עיתונאים ופעילים נענו בשלילה אף הן. 

 

  • לחתימה על עצומת תמיכה בינלאומית במאבקו של העם הבורמזי לחצו כאן 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפן
צילום: איי פי
הפיליפינים
צילום: רויטרס
מלזיה
צילום: איי אף פי
ספרד
צילום: רויטרס
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים