שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גלאון לוינוגרד: רק מסקנות אישיות ימנעו אסונות
  במכתב חריף לשופט אליהו וינוגרד מזכירה הח"כית ממרצ את התקדים של ועדת כהן לאירועי סברה ושתילה, ופוסקת: "עליכם מוטלת חובה מוסרית ומשפטית למצות את הדין עם הדרג המדיני הכושל". הרקע למכתב: הפרסום ב-ynet, לפיו לא צפויות המלצות אישיות בעקבות מלחמת לבנון השנייה

  "אני פונה אליך בבקשה לבדוק אם נכונים הפרסומים בכלי התקשרות שהוועדה בראשותך קיבלה החלטה לפרסם דו"ח סופי ללא המלצות אישיות" - כך כתבה היום (ג') חברת הכנסת זהבה גלאון במכתב ששלחה לשופט אליהו וינוגרד, בהתייחסה לפרסום ב-ynet לפיו לא יכללו המלצות אישיות בדו"ח הוועדה לבדיקת כשלי מלחמת לבנון השנייה.

   

  "על פי ההדלפות, כנראה שיהיה מדובר בדו"ח קשה עם ביקורת נוקבת על ראש הממשלה, על הדרג המדיני והצבאי, אך לא יינתנו בו המלצות להדחה. ועדת כהן לבדיקת נסיבות הטבח בסברה ושתילה קבעה שוועדת חקירה מועלת בחובתה אם היא אינה ממצה את הדין עם האחראים. למיטב הבנתי, הדברים שנאמרו בדו"ח מטילים עליכם חובה מוסרית ומשפטית למצות את הדין עם הדרג המדיני כושל", כתבה גלאון.

   

  ועדת וינוגרד צפויה לפרסם בתוך שבועות אחדים - עד סוף 2007 - את הדו"ח הסופי אודות המלחמה. הוא יכלול ניתוח מקיף של מהלכי המלחמה ומערך השיקולים שהנחה את הדרג המדיני והצבאי. חברי הוועדה לא צפויים לחסוך את שבט ביקורתם מהתנהלות הרשויות בזמן המלחמה, אולם ל-ynet נודע כי המלצות אישיות נגד מי מהבכירים בממשלה או בצבא ככל הנראה לא יהיו בדו"ח.

   

  "גם אם הדו"ח הסופי יהיה חמור ותהיה בו ביקורת נוקבת וחריפה - כמו בדו"ח הביניים על תהליכי קבלת ההחלטות של הדרג המדיני שהובילו, בין היתר, למבצע האחרון במלחמה, בו נהרגו 33 חיילים - וגם אם יהיו בו אמירות קשות כלפי האחראים, עדיין ללא מסקנות אופרטיביות כלפי מי שאחראי לכישלון - הביקורת הזו הופכת להיות חשובה, אך בוודאי שאינה מספקת", כותבת גלאון.

   

  "גם אם הממצאים יהיו מזעזעים והמסקנות שליליות, רק להמלצות אישיות יש תוקף מעשי של צו גירוש. אמנם מסקנות אישיות אינן חזות הכול אך לטעמי הן תנאי הכרחי. ללא מסקנות אישות לא נוכל למנוע ממי שאחראי לכישלונות להמשיך ולחולל אסונות בעתיד".

   

  גלאון הוסיפה כי "ההורים השכולים, הפצועים המצולקים בגופם ובנפשם, מיליון האזרחים שישבו במקלטים בעורף, והציבור בישראל מצפים להודעה רשמית של הוועדה בראשותך שתזים את הפרסומים בכלי התקשורת ותודיע שהיא אכן מתכוונת להמליץ המלצות אישיות בדו"ח הסופי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלאון. דורשת הבהרות
  צילום: דודי ועקנין
  וינוגרד. חובה מוסרית
  צילום: תומריקו
  אולמרט. אחראי לכשלים
  צילום: רויטרס
  מומלצים