שתף קטע נבחר

זירת הקניות

שופט בריטי: סרטו של גור "פוליטי ולוקה בטעויות"

שופט בבריטניה אישר להקרין את הסרט בפני תלמידים בבריטניה אך טען כי הוא זורע בהלה, מציג עמדה פוליטית וכולל לפחות תשע טעויות עובדתיות. מורים שיציגו את הסרט בבתי הספר יחוייבו ללוות את ההקרנה בהשמעת הסברים ביקורתיים

ימים ספורים לפני שהוכתר כחתן פרס נובל לשלום לשנת 2007 ספג אל גור ביקורת מכיוונו של שופט בריטי, שטען כי הסרט "אמת מטרידה" לוקה בהגזמות, זורע בהלה, מציג עמדה פוליטית וכולל לפחות תשע טעויות עובדתיות.

 

בשבוע שעבר דן השופט בעתירה נגד האישור שניתן בחודש שעבר להציג את סרטו של גור לתלמידי חטיבות הביניים בבריטניה. השופט החליט להשאיר את האישור על כנו ולהתיר את ההקרנות בבתי הספר, אך קבע כי למורים יינתן חומר מלווה, המבקר את הטענות המוצגות בסרט, והם מחוייבים להציג את הביקורת הזו בפני התלמידים לאחר ההקרנה.

 

עוד בנושא:

 

השופט הודה כי אין ספק שהטענות שמועלות בסרט על הסיבות וההשלכות של שינוי האקלים הם באופן כללי נכונות, אולם הוסיף ואמר כי הוא מצא שהן מוצגות בסרט באופן "מוגזם וזורע בהלה". השופט אמר כי סרטו של גור "מבוסס על מחקר מדעי ועובדות, אולם העובדות המדעיות מנוצלות על ידי פוליטיקאי מנוסה ותקשורתן מחונן כדי להציג עמדה פוליטית ולתמוך בתוכנית פוליטית".

 

לדבריו, החלטת ממשלת בריטניה להציג את הסרט לכל תלמידי חטיבות הביניים מפרה את החוק האוסר לקדם בבתי הספר עמדות מפלגתיות ופוליטיות. עם זאת הוא ציין כי ניתן בכל זאת להקרין את הסרט בפני תלמידים אם המורים יוודאו שעמדותיו של גור לא יוצגו כחלק מחומר הלימוד או מדיניות בית הספר ובהקשר ביקורתי.

 

כמו כן טען השופט כי בסרט מוצגות לפחות תשע טענות עובדתיות שגויות, כמו הטענה לפיה מפלס הימים יעלה ב-7 מטר בעתיד הקרוב - שעליה אמר השופט שהיא "מוגזמת וזורעת בהלה". עוד נאמר בסרט שהוריקן "קתרינה" אידה את רוב מימיו של אגם צ'אד ושהשלגים בפסגת הר קילימנג'רו הפשירו בשל התחממות כדור הארץ - טענות שלדברי השופט אינן נתמכות בעובדות מדעיות מספיקות.

 

דוברת מטעמו של גור ציינה שהחלטת השופט תמכה בנקודות העיקריות שמעלה הסרט. "... ובקונצנזוס אודות התחממות כדור הארץ כתופעה אמיתית שמקורה בפעילות האדם. מתוך אלפי העובדות שמציג הסרט השופט התייחס לכמה אחדות, שגם לגביהן יש לנו מחקרים תומכים".

 

פעילי סביבה: גור צבוע

זו אינה הביקורת היחידה שהופנתה לאחרונה נגד גור וסרטו. רק לפני כמה שבועות האשימו ארגוני הפועלים למען זכויות בעלי החיים את גור בצביעות, וטענו כי ההעדפה שלו להמשיך ולאכול בשר מרוקנת מתוכן את כל מאמציו להביא להפחתה בפליטת גזי החממה לאטמוספירה.

 

הפעילים ציטטו נתונים של האו"ם לפיהם תעשיית הבשר מזיקה יותר לסביבה מאשר הזיהום שיוצרים כלי רכב ומטוסים. על פי נתונים של ארגון החקלאות והמזון של האו"ם, תעשיית המזון מן החי תורמת 18 אחוז מכמות גזי החממה הנפלטים לאטמוספירה - יותר מאשר 13.5 האחוזים שמקורם בפליטת הגזים של כל סוגי התחבורה.

 

הפעילים, מארגון "אנשים למען יחס הוגן לבעלי חיים" (PETA), תהו לפיכך כיצד יכול גור לקרוא לאנשים להפחית בנסיעות ברכב או בטיסות, בעוד שהוא ממשיך לאכול בשר ולתרום בעקיפין להתחממות כדור הארץ. הם גם אמרו כי מנהיגי האכילה שלו הם שמונעים ממנו להדגיש בקמפיין שלו את התרומה הגדולה של תעשיית הבשר להתחממות כדור הארץ. "עבור אל גור, העובדה שהוא ממשיך לאכול בשר הופכת אותו לתורם מוביל להתחממות כדור הארץ וזוהי אמת מטרידה מאוד...", אמר דובר PETA מט פרסקוט לעיתון הבריטי "סאנדיי טלגרף".

 

ביקורת זו באה חודשים ספורים לאחר מתקפה נוספת, הפעם מצד ארגון ירוק ממדינת טנסי, מחוז הבחירה של גור. המרכז למחקר מדיניות של טנסי בדק את חשבונות החשמל והשירותים שנשלחו לגור, ומצא כי אחוזתו בנשוויל - בית הכולל 20 חדרים ובריכת שחיה - צרך כ-221 אלף קילוואט-שעה ב-2006, בהשוואה לממוצע השנתי של 10,656 לבית. גם במקרה זה תהו הפעילים כיצד יכול גור להמשיך ולקרוא לאמריקנים לחסוך באנרגיה בבתיהם, כשביתו שלו והתנהלותו אינה חסכונית כלל. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טעויות והאשמות בצביעות. גור
צילום: רויטרס
מומלצים