שתף קטע נבחר

פוטרה ועדת השמיטה ברבנות הראשית

15 עובדי ועדת השמיטה ברבנות הראשית פוטרו בשבוע שעבר במפתיע, בהם שני הרבנים שבראשה. במשרד ראש הממשלה לא חותמים על הסכם חדש מול חברת כוח האדם, למרות שהתקציב אושר. יו"ר הועדה: "אם זה לא יסתדר – תהיה פה קטסטרופה". והאם גם זה קשור לפולמוס היתר המכירה?

שנת השמיטה רק נפתחה, עבודה לרבנים ולחקלאים כנראה לא חסרה, אבל ועדת השמיטה ברבנות הראשית לישראל כבר סיימה את תפקידה. ל-ynet נודע כי בשבוע שעבר פוטרו במפתיע כל עובדי הוועדה, 15 במספר, לאחר שאזל התקציב להעסקתם. המפוטרים הם הרבנים זאב וייטמן ואברהם יוסף שעמדו בראשה ו-13 עובדי שטח נוספים. העובדים, שהועסקו על ידי חברת כוח האדם דנאל, קיבלו הודעה על סיום העסקתם, והתבקשו להחזיר לאלתר את כלי הרכב ומכשירי הטלפון שניתנו להם. המשמעות היא כי כיום, חודש וחצי בלבד אחרי שנכנסה שנת השמיטה, אין כל גוף רבני-ממלכתי המטפל בענייני הכשרות הנגזרים ממנה.

 

הרב זאב וייטמן סיפר ל-ynet על העבודה הרבה שעוד נותרה לוועדה שבראשותו: "אנחנו צריכים לדאוג לחקלאים ולצרכנים, לפקח על פעולות שנעשות על פי היתר המכירה, להמשיך את הטיפול באוצר בית דין, להיענות לפניות הסיטונאים ויש עוד המון המון עבודה". לדבריו, הוא עצמו כבר החל בתפקידו 4 חודשים לפני שנחתם חוזה - "אני יכול לדרוש מעצמי גם עכשיו לעבוד בהתנדבות, אבל לא מאף אחד אחר שצריך לפרנס משפחה ועכשיו הפך למובטל".

 

הרב וייטמן טוען כי התקציב קיים ואושר על יד הממשלה, אך הוא "תקוע ולא מועבר". "לא נחתמו חוזים כמו שצריך מול החברה שצריכה לשלם לנו את המשכורות", הוא אומר, "ואחרי התראות והארכות לא הייתה לה ברירה אלא לפטר אותנו". יו"ר הוועדה אמר עוד כי העניין בטיפול והוא מצפה לתוצאות בימים הקרובים. "אם זה לא יסתדר - תהיה פה קטסטרופה".

 

"ברבנות הבטיחו שיהיה בסדר"

שלמה בלהוסקי, סמנכ"ל חברת דנאל כוח אדם, סיפר כי ב-15.9 פג ההסכם שנחתם מול משרד ראש הממשלה והתקציב נוצל במלואו. מנהלי החברה הבינו שפרויקט השמיטה ייארך עוד שנה לפחות, ולכן פנו לרבנות הראשית כדי שזו תדאג לחידוש ההסכם. ברבנות הבטיחו "יהיה בסדר" וב"דנאל" המשיכו להעסיק את 15 העובדים ללא חוזה בתקווה שהדבר יסתדר.

 

בהמשך נעשתה פנייה גם למשרד ראש הממשלה, שם הציגו פרוטוקול חתום המאשר את הארכת ההסכם עד סוף שנת 2007. חברת כוח האדם הסכימה שוב לחרוג ממנהגה ולהמשיך בהתקשרות, עד שהבינה כי החוזה לא ייחתם בקרוב. בלהוסקי מספר כי בסך הכל הועסקו העובדים למעלה מחודש ללא הסכם מטעם המדינה. "מדובר בסכומים בסדר גודל של עשרות אלפי שקלים", הוא אמר, "אני לא יודע איך אני מקבל אותו בחזרה". לדבריו, עד היום אף גורם לקח על עצמו אחריות על המשך ההפעלה. "כשאקבל התחייבות בשמחה אעסיק אותם שוב. עם כל הצער, בינתיים רק מורחים אותי על ימין ועל שמאל".

 

גורם המעורב במאמצים המרתונים המתקיימים בימים אלה ברבנות הראשית ובמשרד ראש הממשלה למציאת פיתרון בסוגיה, קשר את העניין דווקא למשבר מתוקשר אחר. "הכסף אושר, הוא שוכב במשרד ראש הממשלה, לוועדת השמיטה יש פעילות לפנות לעוד שנה, ולפתע הכל הופסק", הוא סיפר. "המצב הוא שאין עם מי לדבר במשרד ראש הממשלה, ויכול מאוד להיות שמדובר בכוחות חרדים שפועלים מלמעלה לחיסול הוועדה, שעיקר עיסוקה בטיפול בהיתר המכירה שאינו מקובל עליהם".

 

את תגובת הרשות הארצית לשרותי דת שבמשרד ראש הממשלה לא ניתן היה להשיג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גידולים בשמיטה. הרבנות סיימה את תפקידה?
צילום: דלית שחם
צילום: איי פי
הרבנים הראשיים
צילום: איי פי
מומלצים