שתף קטע נבחר

כל זה בגלל אנטנה?

העימותים האלימים שפרצו בפקיעין אינם רק תוצאה של הצבת אותה אנטנה בלול התרנגולות. יש להתנהגות התושבים וזעמם סיבות אחרות

העימותים בכפר פקיעין בין התושבים לשוטרים מוכיחים שוב את יחסו של הממסד הישראלי למיעוטים שחיים בישראל - יחס הרואה בכל מיעוט אויב למדינה. יחס זה אינו חדש וזכור לנו היטב מעימותי אוקטובר 2000 בין השוטרים למיעוט הערבי, בהם נהרגו 13 אזרחים - אחד מהם יהודי . המשטרה נלחצת מאוד בכל פעם שאנשיה באים במגע עם המיעוט - במקרה זה בני העדה הדרוזית, שחיים במדינה ורבים מצעיריה משרתים בכוחות הביטחון לצדם של אותם שוטרים שהתעמתו עם התושבים בפקיעין.

 

איני בא להצדיק את פורעי החוק, יהיו אשר יהיו, ואין אני מסכים עם שימוש מופרז בכוח מצד המשטרה. אני מנסה להבין למה כל מגע בין שוטרים לבני מיעוטים בכפר זה או אחר נגמר באלימות? האם זה בגלל אופיו האלים של המיעוט, או בגלל היחס המתנשא שרואה בכל מיעוט אויב מצד השוטרים ומפקדיהם?

 

הדרוזים הם עדה שקטה, שבדרך כלל לא נוהגת באלימות וגם מחשיבה את עצמה חלק מהחברה הישראלית. מתוך בחירה משרתים רוב בניה בזרועות הביטחון, ומכאן שאין מקום לחשוד בכוונות לחתירה תחת אושיות המדינה. מן העבר השני, ולפי מה שראיתי במקרים קודמים, השוטרים מתייחסים לדרוזים כאל מיעוט עוין שצריך ללמד אותו לקח. דבר דומה קרה לפני שנים מספר בכפר הדרוזי עוספייה – גם אז היה זה על אותו רקע הצבת אנטנות סלולריות על גגות בתים וריבוי החולים בסרטן ביישוב, שיוחס לקרינה מאותן אנטנות.

 

איני יכול להיות משוכנע שהעימותים האלימים בפקיעין הם תוצאה של הצבת אותה אנטנה בלול התרנגולות. יש להתנהגות התושבים וזעמם סיבות אחרות. כבר תקופה ארוכה מתריעים גורמים שונים על יחסה של המדינה ליישובים הדרוזיים. הממסד רואה בהם מיעוט מוזנח שלא צריך להתקדם או להתפתח, וסוגר עסקאות עם שייחים ומנהיגים כאילו העדה, המונה יותר ממאה אלף איש, היא עדר שנוהר אחריהם. המדינה לא מצליחה לעכל את העובדה שהצעירים הדרוזים כבר אינם נאיבים, והם דורשים את הזכויות שמגיעות להם על-פי חוק - ולא כטובה ממשרד ממשלתי זה או אחר. העימותים בפקיעין הם הסנונית הראשונה למה שעלול להתרחש ביישובים דרוזיים אחרים כתוצאה מהזנחה ויחס מפלה - אם בענייני קרקעות ושטחי שיפוט או בענייני תקציבי רשויות ופיתוח היישובים.

 

הכפרים הדרוזיים יושבים על חבית חומר נפץ, שעלולה להתפוצץ בפני קברניטי המדינה שמסתפקים בהצהרות בלבד ולא עושים דבר כדי לשלב את העדה הדרוזית הנאמנה במוסדותיה. הפקעת קרקעות בעיר הכרמל ובכפר ינוח וג'ת וכפר סמיע ,למשל, והחרמת אדמות הדרוזים לצורכי פיתוח יישובים יהודיים עשויות לגרום להתלקחות; אי-סיווגה של עיר הכרמל כאזור עדיפות א' כמו שכנתה יקנעם עלול לגרום לצעירים רבים להרהר בחובתם לשרת בצה"ל. ואגב, אחת הסיבות העיקריות להתנגדות ערביי ישראל לשירות לאומי היא אי-השוויון של המתגייסים הדרוזים והמשך קיפוחם.

 

איני מסכים עם אלימות מכל סוג שהוא, ודורש שהמדינה תאכוף את החוק בכל מקום, באותו אופן וללא שימוש בכוח מופרז. איני זוכר שימוש בכוח בעת שריפת אנטנות סלולריות בעיר נשר שליד חיפה, או בפתח-תקווה או בבת-ים או במקומות אחרים.

 

למאמר באנגלית - לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים