שתף קטע נבחר

עימות בפקיעין: עשרות שוטרים ואזרחים נפצעו

מתקן סלולרי שהוקם לאחרונה בפקיעין החדשה עורר גל הצתות ומהומות ביישוב. בעימותים הלילה נפצעו כ-27 שוטרים ועוד 10 אזרחים ואנשי מד"א, שניים מהם באורח קשה. אחד הפצועים קשה הוא תושב שנפגע מירי שוטר. תושב המקום: "השוטרים נכנסו ללחץ והתחילו לירות". שוטרת שנקלעה לכפר הוחזקה בידי התושבים וחולצה בתיאום עם אנשי דת

האנטנה הסלולרית הציתה מהומה. 27 שוטרים ועוד כ-10 אזרחים ואנשי מד"א נפצעו לפנות בוקר (ג') בעימותים שפרצו בכפר פקיעין שבגליל העליון, על רקע הצבת אנטנה סלולרית ביישוב הסמוך, פקיעין החדשה. אחד המפגינים נורה בבטנו בידי שוטר.

 

בשעות הבוקר נרגעו המהומות, אך ברחובות הכפר עדיין נראים צעירים רעולי פנים עם מקלות, וכמה מהם הציתו צמיגים בכניסות. שוטרת שמצאה עצמה מבודדת בכפר מצאה מקלט בביתו של קצין משטרה בדימוס המתגורר במקום וכוח שוטרים נכנס ליישוב בתיאום עם אנשי דת, כדי להוציאה.

 

לבתי החולים בנהריה ובצפת פונו מעל 30 פצועים, בהם אזרח ושוטר שנפצעו קשה. שלושה מהפצועים

הם אנשי מד"א שרכבם הותקף בידי עשרות מתפרעים שהשליכו לעברו אבנים. שמשות של שני אמבולנסים נופצו בעימותים.

 

בנוסף להתנגשויות עם כוחות המשטרה - המתפרעים הציתו בית ששייך למשפחה יהודית, אך לא היו נפגעים בנפש.

 

עבדאללה חיר, תושב פקיעין, סיפר ל-ynet כי התושבים ממתינים לשחרור העצורים וטען כי השוטרת הוחזקה עד שהדבר יקרה: "מחכים לראות אם משחררים את העצורים שלנו, ואז אנחנו נשחרר את העצורה שלהם. אולי איזה מאה נשים שומרות עליה בבית התפילה שלנו". כאמור, אנשי דת ושוטרים הוציאה את השוטרת מהכפר.

 

חיר מספר כי כוחות המשטרה שנכנסו בלילה לכפר התגרו בתושבים. לדבריו, הם ירו רימוני גז לעבר הבתים. "היס"מ נכנס ללחץ והתחיל לירות בכדורים חיים על האנשים", סיפר.

 

"השוטרים נכנסו לבית התפילה - הקו האדום נחצה"

תושב אחר, איאד מוהנא, סיפר: "מה שקרה כאן היום זה טימטום אחד גדול של משטרת ישראל, שהחליטה להעצים את העבירה ולהשליט סדר באמצעות כוח רב בתוך הכפר. לא צריך להסביר לציבור בישראל מי אלו תושבי פקיעין, אנו תושבים נורמטיביים, שומרי חוק, אין לנו דבר נגד משטרת ישראל ורוב תושבי פקיעין נמנים על כוחות הביטחון".

 

מוהנא טוען כי "כאשר המשטרה נכנסה לתוך הח'לווה, שהוא בית התפילה של הדרוזים, נחצה קו אדום ומאותו רגע - כל התושבים מכל שכבות האוכלוסייה התלכדו והחלה מהומה גדולה".

 

בשעות הבוקר קיימה המשטרה הערכת מצב באשר לנעשה ביישוב ולמקום הגיעו מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, וקצינים נוספים. השוטרים ערכו התייעצויות עם ראשי היישוב ונכבדים דרוזים, בניסיון להביא לרגיעה. "הגיעו איתם להבנות על הפסקת ההתפרעויות ועל כך שכל הצעירים הדרושים לחקירה יגיעו להיחקר", אמר גורם משטרתי.

 

לפנות בוקר הגיעו ליישוב כ-200 שוטרים, אנשי מג"ב וכוחות יס"מ, בפיקודו של מפקד מרחב גליל, תת-ניצב ניר מריאש. עם כניסתם של השוטרים - הם נתקלו באלימות מצד מאות צעירים במקום.

 

המהומות החלו לפני שלושה ימים

רק לפני שלושה ימים הוצת לול בפקיעין בידי כמה עשרות צעירים, לאחר התקנת מגבר של אנטנה סלולרית. במהלך המהומות אף הושלך רימון יד לעבר בית ביישוב. המשטרה פתחה בחקירה. יומיים קודם לכן נעצרו במקום שבעה צעירים שהתפרעו במחאה על התקנת המגבר.

  

תופעת הצתת האנטנות הסלולריות מוכרת היטב באזור הצפון. לפני מעט יותר משנה הוצתה אנטנה שהוצבה על גג מרכז מסחרי בשכונת דניה בחיפה. שירותי הכיבוי מסרו כי מדובר באנטנה שכבר הוצתה בעבר. לפני כשנתיים, במהלך יום הכיפורים הוצתו שתי אנטנות ליד הכפר מע'אר שבגליל התחתון. שבועיים קודם לכן הוצתו אנטנות בכפר עילבון הסמוך.

 

ברמת הגולן שרפו לפני כשלוש שנים תושבים זועמים כמה אנטנות ביישוב בוקעתה, לאחר שנודע ביישוב על מותו של אחד התושבים ממחלת הסרטן. ביישוב טענו כי בשנים האחרונות גדל מאוד מספר חולי הסרטן במקום כתוצאה ממיקומן של האנטנות הסלולריות.

 

במאי 2004 נרצח אדם ביישוב אעבלין, בשל ויכוח עם שכניו על הקמת אנטנה סלולרית. על רקע הקמת המתקן - פרצה קטטה בין משפחות יריבות ותוצאותיה היו קשות ביותר. המתיחות בין המשפחות החלה לאחר שאחת המשפחות השכירה שטח ששייך לה לאחת החברות הסלולריות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו לירון מילשטיין ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פקיעין, הבוקר. עשן מיתמר
השוטרת דואדי, בתחנת המשטרה מעונה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים