שתף קטע נבחר

בג"ץ: לשריין קרקע לערבים בישוב רקפת

בני זוג ערבים ישראלים עתרו לבג"ץ, לאחר שנדחו בידי ועדת הקבלה של הישוב רקפת בנימוק של "אי-התאמה חברתית". צו ביניים של בג"ץ יחייב את ועד הישוב לשריין להם מגרש

שופטת בג"ץ, מרים נאור, הוציאה הערב (ד') צו ביניים המורה למנהל מקרקעי ישראל ולישוב הקהילתי רקפת שבגליל לשריין מגרש לפאתנה ואחמד זבידאת, בני זוג ערבים ישראליים. השניים נדחו בידי אנשי הישוב, בגלל "אי-התאמה חברתית".

 

בני הזוג עתרו יחד עם ארגונים "עדאללה", "הקשת הדמוקרטית המזרחית" ו"הבית הפתוח בירושלים"

לבג"צ בעניין. משפחת זבידאת ביקשה לבנות את ביתה בישוב רקפת, הסמוך לכרמיאל ולדברי הזוג - הישוב נמצא בשלבי הרחבה ומתאים לדרישותיהם ולאווירה המתאימה להם לגדל את ילדיהם.

 

כמקובל, נדרשו בני הזוג לעבור ועדת קבלה ומבחן מיון פסיכואנליטי שיקבעו האם הם זכאים להתקבל כחברים בישוב. בסיום תהליך המיון נאמר להם כי הם נדחים בשל מה שהוגדר כ"אי-התאמה חברתית".

 

בני הזוג זבידאת טענו בעתירה, כי המבחנים הראו שהם אינטליגנטיים ובעלי רמה אישית גבוהה, אולם ציינו לגבי האישה כי היא אינדיבידואליסטית ולא תהיה מחויבת לקהילה, והבעל "חסר מידה מספקת של תחכום בינאישי ומתקשה להשתלב בטבעיות בחברה". בנוסף ציינו כי סגן ראש המועצה, ברק רוזן, אמר להם שהישוב אינו מקבל ערבים.

 

השניים טענו עוד בעתירתם כי נימוקי הוועדה לפסילתם פוגעים בזכויות היסוד שלהם לכבוד, חירות ושוויון: "לא ייתכן להגביל אזרח ישראלי לבנות ביתו על קרקע ציבורית, שכללי המשפט הציבוריים מחייבים את חלוקתה באופן שוויוני ועל-פי קוד הצדק החלוקתי. זו אפליה מנימוקים הקשורים בתכונות אישיות, מעמד חברתי ואישי, השקפות פוליטיות, צבע עור, ומוצא עדתי או לאומי".

 

החלטת בג"ץ בעניין הישוב רקפת נסמכת על התקדים שניתן בהחלטה קודמת ממארס 2000. אז קבע הרכב של חמישה שופטים בראשות הנשיא דאז, אהרון ברק, את אחת ההחלטות החשובות ביותר, שכונתה "בג"ץ קעדאן". בני זוג תושבי ואדי ערה, שביקשו להצטרף לישוב קציר, עתרו לאחר שבקשתם נדחתה. השופטים קבעו בשעתו כי דווקא מפני שמדינת ישראל יהודית עליה לקדש את ערך השוויון ומכאן שהתרת התיישבות ליהודים בלבד היא בגדר הפרה של החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בג"ץ הוציא צו. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים