שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועדת השרים אישרה: הרשות תפצה על ירי קסאם
  ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק, שתובא לקריאה טרומית, לפיה ישראל תתבע מהרשות הפלסטינית פיצוי בגין הנזקים שנגרמים מירי הרקטות מעזה. הפיצוי יהיה על נזקי רכוש ישירים, כיסוי טיפולים רפואיים ופסיכולוגיים ואובדן חיי אדם

  ישראל תתבע מהרשות הפלסטינית כל נזק שייגרם בגין ירי רקטות הקסאם מעזה. הכסף ייגבה דרך תשלומי המיסים שגובה ישראל עבור הרשות ומועברים אליה באופן תדיר. כך עולה מהצעת חוק שאישרה היום (א') ועדת השרים לחקיקה. מסתמן כי הצעת החוק תובא לקריאה טרומית כבר השבוע.

   

  ועדת השרים, בראשות שר המשפטים דניאל פרידמן אישרה ההצעה, ובכך הביעה למעשה

  ממשלת ישראל את תמיכתה בהצעת החוק. מי שיזם את החוק היה ח"כ ישראל חסון מ"ישראל ביתנו". בין החותמים על ההצעה שהובאה לשרים היה גם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי מ"העבודה".

   

  בהצעת החוק נטען כי הרשות הפלסטינית נושאת באחריות לירי הקסאם מהרצועה. כמו כן טוענת הצעת החוק שירי הקסאם מומן על ידי הרשות הפלסטינית או שלוחיה. החוק קובע עוד שהסמכות לדון בחוק זה תהיה נתונה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים. שר האוצר יהיה ממונה על ביצוע החוק ויתקין תקנות לביצועו. אנשי האוצר יערכו את חישובי העלויות בנזקים ברכוש. החוק מכסה גם מימון הטיפול בנזקים נפשיים ורפואיים - ואובדן חיי אדם.

    

  ח"כ חסון, שעמד מאחורי הצעת החוק, תקף היום את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על כך שגרם לדחיית הטלת ההגבלות על תושבי הרצועה - ובכלל זה גם קיצוב החשמל: "החוק הזה הוא תשובה למזוז. אם היועץ המשפטי לא יאפשר לנתק את החשמל לאלו היורים עלינו קסאמים, אנו נאלצים לפעול באמצעות חקיקה אחרת". הנחיית מזוז הביאה כזכור גם לשיחה קשה של שר הביטחון, אהוד ברק, עימו.

   

  חסון אמר עוד כי ישראל לא תוכל להסכים לכך שמעל שני מיליארד שקלים מועברים כל שנה לרשות הפלסטינית. "אני לא מכיר תקדים לכך שהנידון למוות מספק את חבל התלייה לתליין", אמר ח"כ חסון.

    

  בדברי ההסבר לחוק נאמר בין היתר שישראל משלמת מחיר כלכלי כבד בגין ירי רקטות הקסאם וה"אל-קודס". "בניגוד להסכמים בין מדינית ישראל לרשות הפלסטינית - לא עומדת הרשות בהתחייבויותיה. לא זו בלבד שהיא אינה נאבקת בטרור, היא אף מעודדת אותו, תומכת בו ולעיתים אף מבצעת אותו באמצעות נושאי משרה. אין כל היגיון שמדינת ישראל תישא בעלויות של ירי הקסאם שהרשות הפלסטינית נושאת באחריות לביצועו", נאמר בהסברים לחוק.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פגיעת קסאם, הבוקר
  צילום: צפריר אביוב
  ח"כ חסון. יש מחיר
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים