שתף קטע נבחר

הח"כ שהסתבך במועדון מציע להגביל בילויי קטינים

ועדת הפנים של הכנסת דנה בהצעת חוק להגבלת שעות הבילוי במועדונים עד חצות. המגיש: לא אחר מאשר ח"כ יורם מרציאנו, שהסתבך בעצמו בתגרה במועדון. מרציאנו: דווקא כעת אני נחוש לקדם את ההצעה

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (ב') בהצעת חוק להגבלת שעות הבילוי של קטינים במועדונים עד חצות. הצעת החוק הזו לא היתה זוכה לתשומת לב רבה כל-כך, אלמלא היה זה ח"כ יורם מרציאנו (עבודה) שהגיש אותה. מרציאנו היה זה שהסתבך לפני כמה חודשים בפרשייה מביכה במועדון הריו בהרצליה.

 

התקרית האלימה התרחשה במרס השנה במסיבה של העוזר הפרלמנטרי של ח"כ יואל חסון. מרציאנו, שהשתתף במסיבה, ביקש בשלב מסוים לצאת החוצה, אך מאבטחי המועדון סירבו לאפשר לו לצאת מהדלת שבה נכנס. בוויכוח שהתפתח דחפו הנוכחים זה את זה ומאוחר יותר הגישו תלונות הדדיות למשטרה. בסופו של דבר הוחלט לסגור את תיק החקירה, אך הדבר לא מנע את הסיקור הנרחב בכלי התקשורת, בין היתר, מכיוון שמרציאנו שימש אז כיו"ר סיעת העבודה בכנסת.

 

מרציאנו הגיש את הצעת החוק לפני ההסתבכות במועדון, והיא אושרה בקריאה טרומית כבר לפני כשנה. כעת מגיעה הצעת החוק להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הפנים של הכנסת. על פי הצעת החוק, תוגבל שהותם של קטינים במועדונים עד לחצות. "לאחרונה אנו עדים למקרי אלימות של בני נוער בסופי שבוע", כתב מרציאנו בדברי ההסבר להצעת החוק, "מקרי אלימות אלו קורים במיוחד במועדונים ובדיסקוטקים. הילדים יוצאים לבלות וחוזרים חבולים ופוצועים. הקטינים הללו משתכרים במקומות הבילוי ו'מאבדים את הראש'".

 

התלמידים: החוק לא יפתור את הבעיה

במהלך הדיון בוועדה לא יכול היה מרציאנו להתעלם מהאירועים שחווה על בשרו. "לי באופן אישי הדיון הזה אינו קל, אבל דווקא בגלל האירועים שלי אני נחוש יותר לקדם את הצעת החוק", אמר, "אנחנו רואים שאלימות בני הנוער אינה יורדת מסדר היום. בכל סוף שבוע יש אירועי אלימות קשים נוספים".

 

מרציאנו אמר עוד, כי "אין היום מועדוני נוער משום שלא משתלם לפתוח מועדונים כאלה, כי הרווח הגדול מגיע ממכירת אלכוהול. מטרת הצעת החוק היא בראש ובראשונה לקיים דיון בנושא. המצב כמו שהוא כיום לא יכול להימשך, בכל שבוע נפגעים עוד ועוד בני נוער מאירועי אלימות במועדונים. גם אני הייתי פעם נער, אבל אני לא זוכר את עצמי חוזר לפנות בוקר. היינו יוצאים לבלות חוזרים בחצות".

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, המתנגד להצעת החוק, אמר בדיון כי היא אינה טובה ואף מסוכנת. לדבריו, לפי ההצעה הנוכחית, בשעה חצות ייצאו בני הנוער ממקום מוגן לרחובות.

 

גם נציגי התלמידים מתנגדים להצעת החוק. לדבריהם, ההצעה "מתמודדת עם תסמין ולא עם הבעיה עצמה. רוב מקרי האלימות הם מחוץ למועדון והם לא נגרמים על-ידי קטינים". התלמידים פנו למרציאנו ואמרו: "אם תסגור את המועדון לקטינים ללא חלופה אחרת זה לא יפתור את הבעיה".

 

הדיון בוועדה נסב גם סביב בעיית מיעוט השוטרים לאבטחת מועדונים. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס אמר: "חובה להגיע למצב שבו כל בעל מועדון שרוצה לקיים אירוע יהיה חייב לקבל אישור מבצעי מהמשטרה וזו תגדיר בדיוק מהי כמות השוטרים והאבטחה הנדרשת לקיום האירוע. כל זאת, באופן הנהוג כיום באירועים כגון משחקי כדורגל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
מרציאנו, ביום התקיפה. נחוש
צילום: דלית שחם
מומלצים