שתף קטע נבחר

גם קיבוצניק הוא יהודי

המערכת המשפטית הצהירה אמש כי הקיבוצים אינם חלק מהעם היהודי, החייב בחוק שעות העבודה והמנוחה. ח"כ זבולון אורלב קובע כי מדובר בפגיעה אנושה בזהותה היהודית של מדינת ישראל ותוהה: איפה ש"ס?

החלטת הפרקליטות להתקפל מההגנה על שמירת השבת בקיבוצים על-פי חוק "שעות העבודה והמנוחה", היא חוליה נוספת במהלכיה של המערכת המשפטית - הכוללת בראש ובראשונה את בג"ץ - לרוקן את השבת מכל תוכנה היהודי. המערכת המשפטית מצהירה בעצם כי הקיבוצים אינם חלק מן העם היהודי – רק בגלל שהם מאורגנים כאגודה שיתופית. וכי יש קיבוץ מוסלמי? וכי יש קיבוץ נוצרי? הרי כל העולם יודע ש"קיבוץ" הוא מסגרת ייחודית שכל חבריה הם בני העם היהודי.

 

כניעת הפרקליטות משקפת פגיעה אנושה בזהותה היהודית של מדינת ישראל, והמצב המשפטי שיצרה הפרקליטות הוא בלתי נסבל: יהודי עירוני חייב לכבד את חוק שעות עבודה ומנוחה, ואילו יהודי חבר קיבוץ פטור מחובת החוק. יש כאן התנכרות בוטה של המערכת המשפטית כלפי אחד מהיסודות המובהקים של תרבות ישראל – השבת. הקיבוצים שהוקמו על בסיס סוציאלי מובהק הופכים להיות ראש החץ הקפיטילסטי, המעדיף רווחים כספיים על פני יום מנוחה לאומי וקיבוצי בשבת.

 

החלטת הפרקליטות היא עוד סיבה טובה לקדם את הצעות החוק שהנחתי על שולחן הכנסת, שנועדו להבטיח שהשבת תהיה יום המנוחה הלאומי של בני העם היהודי בישראל. על-פי הצעות החוק ייאסר המסחר בשבת ללא כל יוצא דופן והוא יועבר ליום ראשון שייהפך להיות היום החופשי הנוסף, במקום יום שישי. כולם ירוויחו מכך: בראש ובראשונה השבת וזהותה היהודית של מדינת ישראל. בנוסף ירוויחו הסוחרים כיוון שביום ראשון תפעל התחבורה הציבורית במלואה ותגדיל את נגישות הלקוחות למרכזי המסחר. כך גם ציבור שומרי השבת – למעלה משלושים אחוז מהאוכלוסייה – יוכל אף הוא להשתתף ב"חגיגת הקניות".

 

שרי ש"ס, שאחראים על חוק שעות עבודה ומנוחה זה שנים רבות, גילו רפיסות ורפיון מדהימים באכיפת שעות עבודה ומנוחה – ארבעה חצאי תקנים של מפקחים בלבד. אין זה פלא שמחדל חמור זה הוא שגרם לפריצת כל הסכרים ופתיחת המסחר בשבת בכל עוצמתו – עד כדי אישור הפרקליטות שהשבת לא חלה על המסחר בשבת בקיבוצים.

 

צר לי שעד היום ש"ס נכשלה במבחנים החשובים לשמירת אופייה היהודי של מדינת ישראל כיוון שהעדיפה את מנעמי השלטון. די שאזכיר את מחיקת הלאום היהודי מתעודות הזהות, את תמיכתה - רק לפני כשבועיים - ב"חוק השרימפס" ואת תמיכתה בתקציב המדינה חרף הקיצוץ האכזרי בתקציבי הישיבות.

 

אם חרף החלטת הפרקליטות יגלה ראש ש"ס אדישות וחוסר מעש – יהיה לזה רק פירוש אחד: שהדבקות בכסא עור הצבי בממשלה חשובה יותר מהדבקות בערך השבת. היה ראוי ששר התמ"ת, השר אלי ישי, יפעל בדחיפות כדי לתקן בנוהל זריז את חוק שעות עבודה ומנוחה המסור לאחריותו הישירה, כך שהחוק יחול על כל יהודי באשר הוא, גם אם הוא קיבוצניק. אולם הניסיון מלמד שאין לסמוך על כך - ולכן תגיש המפד"ל הצעה לתיקון החוק.

 

• ח"כ זבולון אורלב - יו"ר המפד"ל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זבולון אורלב
צילום: ודים דניאל
המרכז בשפיים. שבת
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים