שתף קטע נבחר

איסור עבודה בשבת לא חל יותר בחנויות הקיבוצים

בתום 10 שנות מאבק הודיעה פרקליטות המדינה בתגובה לערעור של קיבוץ צרעה כי קיבוצים שיפעילו חנויות בקיבוץ בשבת, באמצעות חברי קיבוץ, לא עוברים על חוק שעות עבודה ומנוחה ולא יועמדו לדין

בתום 10 שנות מאבק הודיעה פרקליטות המדינה כי קיבוצים שיפעילו חנויות בקיבוץ בשבת באמצעות חברי קיבוץ, לא עוברים על חוק שעות עבודה ומנוחה ולא יועמדו לדין. 

 

בזמנו, הגישה המדינה כתב אישום נגד קיבוץ צרעה ו-6 מחברותיו על שהועסקו בחנות הקיבוץ בשבת. הקיבוץ וחברותיו טענו באמצעות עו"ד אפרים ברק ממשרד ד. מירקין ושות', כי חוק שעות עבודה ומנוחה אינו חל על חנויות שבבעלות אגודות שיתופיות כשחברי הקיבוץ הם שמפעילים אותן ועל כן פתיחת החנויות בשבת אפשרית.

 

בית הדין האזורי לעבודה קיבל את הטענה וקבע שמכיוון ולא ניתן להגדיר מהי דתה של אגודה שיתופית, לא ניתן להגדיר מהו יום המנוחה הקבוע לה בחוק וממילא הסעיף האוסר על חברי קיבוץ לעבוד בשבת אינו מתייחס למסחר, הרי שהמסחר בשבת על ידי חברי קיבוץ מותר.

 

בהמשך, ערערה המדינה על הקביעה ובית הדין הארצי שקיבל את הערעור קבע כי הרציונל העומד מאחורי חוק שעות עבודה ומנוחה הוא שמירה על יום המנוחה השבועי ומכאן שהדבר חל גם על חברי אגודה שיתופית.

 

אולם הקיבוץ לא ויתר וביקש מבית המשפט העליון רשות לערער על ההחלטה. פרקליטות המדינה שנדרשה להגיש עיקרי טיעון בערעור שינתה את עמדתה, קיבלה על עצמה את טענותיו של בא כוח הקיבוץ והסכימה לבטל את כתב האישום תוך שהיא קובעת כי לא ניתן להאשים את הקיבוץ בעבירה של עבודה בשבת. זאת משום שהסעיף הרלוונטי בחוק שעות עבודה ומנוחה אינו חל על תאגיד. בית הדין האזורי קיבל את העמדה וביטל את כתב האישום.

 

מדובר בניצחון גדול לקיבוצים שיוכלו מהיום להמשיך ולקיים את המסחר בתוך הקיבוצים בשבת מבלי לחשוש מהעמדה לדין. עם זאת, לא בטוח שאי ההעמדה לדין תחול בכל מקרה גם על קיבוצים המפעילים חנויות מסחריות מחוץ לקיבוץ וממילא היא לא תחול על מי שמעסיק עובדים חיצוניים ולא חברי קיבוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מורן בועזסון, באדיבות אתר הקיבוצים
קיבוץ צרעה. מהיום עובדים גם בשבת
צילום: מורן בועזסון, באדיבות אתר הקיבוצים
עו"ד אפרים ברק
מומלצים