שתף קטע נבחר

חייל מילואים נהרג בתאונת אימונים ברמת הגולן

נגמ"ש התהפך במהלך תמרון בגולן ושישה חיילים נפגעו. צוותי הרפואה טיפלו בחמישה חיילים שנפצעו קל-בינוני, אך לא הצליחו להציל את חייו של השישי, שנפגע קשה מאחר שפלג גופו העליון היה מחוץ לכלי המשוריין

חייל מילואים נהרג הבוקר (יום ב') ועוד חמישה נפצעו באורח קל-בינוני בהתהפכות נגמ"ש צה"לי, במהלך אימון ברמת הגולן. צוות כבאים מתחנת קצרין הוזעק על מנת לסייע בחילוץ אחד החיילים שנלכד בכלי המשוריין. צוותי רפואה אזרחיים וצבאיים החלו לטפל בפצועים האחרים. 

 

זו תאונת מבצעית מספר 13 השנה, חלל שני ב-2007. בצה"ל מציינים כי למרות העלייה בהיקף האימונים, לא נרשמה עלייה בשיעור התאונות.

 

ההרוג בתאונה הוא נהג הנגמ"ש, סמ"ר אסף וקסמן, בן 28 מראשון לציון. הודעה נמסרה למשפחתו. הצוותים הרפואיים ניסו ממושכות להחיות את וקסמן, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותו. מתחקיר ראשוני עלה שככל הנראה, פלג גופו העליון של וקסמן היה מחוץ לנגמ"ש בעת ההתהפכות - מה שגרם לפציעתו הקטלנית. שניים מהפצועים פונו במסוק להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים פוריה בטבריה, שאר הפצועים פונו באמבולנס. 


הנגמ"ש שהתהפך (צילום: אביהו שפירא) 

 

מנהל מד"א אזור ירדן, אלי פרץ, סיפר ל-ynet: "סמוך לשעה 06:35 התקבלה קריאה על התהפכות נגמ"ש עם לכודים בשטח אימונים של צה"ל באזור צומת בית ציידא. אמבולנסים ומסוק של מד"א הוקפצו למקום".

 

מעבר לתחקיר המבצעי שייערך על ידי גורמי פיקוד צפון, גם מצ"ח תחקור את האירוע. נציגים של צה"ל גבו מאז הבוקר עדויות מהחיילים הפצועים ומחיילים נוספים שהיו עדי ראייה להתהפכות. נבדקת אפשרות כי החיילים לא ביצעו "נוהל התהפכות".

 

התמרון שבמהלכו אירעה התאונה נערך על ידי חטיבת שיריון מילואים, שנעה בטנקי מרכבה סימן 3. האימון הינו חלק מסדרת האימונים שעורך צה"ל לאחר מלחמת לבנון השנייה, הן במערך הסדיר והן במערך המילואים. אימונים אלו אף הובילו למתיחות מול הסורים, שראו בהם איום ישראלי לקראת מערכה עתידית מולם.

 

היסטוריה של תאונות

מדובר בתאונה המבצעית ה-13 בשנת 2007 בצה"ל ובחלל שני. לפני פחות משבוע נהרג יריב אמיתי, חייל גולני, בתאונה מבצעית בגבול רצועת עזה, סמוך למחסום כיסופים. אמיתי נפצע

קשה בהתהפכות רכב האמר במהלך סיור שגרתי לאורך הגדר, ומת מפצעיו כעבור זמן קצר.

 

תאונות בהן מעורב נגמ"ש הפכו לשכיחות בצה"ל, וחלקן גבו חללים. בשנת 2001 נהרגו חמישה חיילים בהתהפכות נגמ"ש בנסיעה מבצעית באזור פני חבר. בינואר 2002 נהרג חניך בקורס תצפיתנים שנהג בנגמ"ש שהתהפך בעת ניסיון לעלות למסוע העמסה. ב-2006 נהרג חייל צה"ל בתאונת נגמ"ש בשבטה, גם כן בשל התהפכות של הכלי הכבד. בעקבות האירוע הקשה הודחו חמישה קצינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמ"ר אסף וקסמן
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
הטנקים בתמרון בגולן
צילום: אביהו שפירא
אמבולנס פינה את הפצועים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים