שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  5 חיילים נהרגו בהתהפכות נגמ"ש
  תאונה מבצעית קשה: במהלך פעילות באזור ההתנחלות "פני חבר" התהפך נגמ"ש. 5 חיילים נהרגו וחייל נוסף נפצע קשה. גורם צבאי בכיר: "כואב הלב שבגלל טעות רגעית וקטנה קיפדו את חייהם חמישה חיילים צעירים"

  חמישה חיילי צה"ל נהרגו אתמול בצהריים (יום ד') וחייל נוסף נפצע באורח קשה מאוד בהתהפכות נגמ"ש באזור ההתנחלות "פני חבר", בדרום מזרח הר חברון. החייל הפצוע מאושפז בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

  ההרוגים הם:

  סמל יעקב (יקי) ברדוגו, בן 19 מחדרה. הוא יובא למנוחות בשעה 14:00 אחר הצהריים בחלקה הצבאית בבית העלמין בחדרה.
  רב"ט בורוש אליסף, בן 18 מרעננה, ייטמן בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי ברעננה.
  סמל עידו קרני, בן 20 מקיבוץ עמיר בצפון, יובא למנוחות בשעה 16:30 בקיבוצו.
  סמ"ר אידן ברודי, בן 20 מראשון לציון, יובא למנוחות בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בראשון לציון.
  סמל עידו קליין, בן 19 מיהוד, שהיה נהג הנגמ"ש, יובא למנוחות בשעה 14:30 בבית העלמין הצבאי ביהוד.
  מפקד הנגמ"ש, סמ"ר אביעד קוליץ, נפצע באורח קשה מאוד (מימין: ידיעה נפרדת על ההרוגים ועל הפצוע ומצבו).
  הנגמ"ש התהפך, ככל הנראה כתוצאה מבלימה פתאומית, בעת שנסע סמוך להתנחלות פני חבר בדרום הר חברון במשימת אבטחה, לקראת נחיתת מסוקו של שר הביטחון שביקר באיזור. מסיבה שאינה ידועה, נסע הנגמ"ש בכביש צדדי שאינו מוביל למנחת המסוקים.
  מממצאי החקירה הראשונים עולה כי במהלך הנסיעה במדרון, כשהתקרב לסיבוב, ככל הנראה במהירות גדולה מדי, בלם נהג הנגמ"ש, סמל קליין, את כלי הרכב הכבד והחליק. הנגמ"ש התהפך שלוש פעמים לפנים ולצד ימין ונחת על צידו, במרחק של כמה עשרות מטרים ממקום הבלימה. דלתות הסיפון העליון של הנגמ"ש נפתחו והחיילים שישבו בו הושלכו החוצה ונמעכו תחת הנגמ"ש.
  החיילים נחבלו קשות הן מהקרקע, בעקבות ההתהפכות, והן ממכשירי קשר וציוד שנפל עליהם מתוך הנגמ"ש. צוותי החילוץ שהגיעו למקום נזקקו לסיוע מצד הכבאים כדי לחלץ את שני החיילים שנותרו בחיים תחת הנגמ"ש. החילוץ נמשך כשעה. שני הפצועים הועברו במסוקים לבית החולים הדסה עין כרם לקבלת טיפול, אולם אחד מהם, סמל עידו קליין, נפטר בבית החולים לאחר שהגיע במצב אנוש.
  מפקד צוות הכבאות והצלה, שהגיע למקום, סיפר ל-ynet: "ראינו פצוע ליד הנגמ"ש שהיה הפוך על הצד. היה לכוד נוסף מתחת לנגמ"ש, עם היד תפוסה. הרמנו את הנגמ"ש מספר סנטימטרים ושיחררנו את היד. כל ההרוגים היו מוטלים מחוץ לנגמ"ש".
  אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, מינה ועדת חקירה בראשות תא"ל גרשון (ג'רי) יצחק, מפקד עוצבת האש, לבדיקת נסיבות האירוע.

  כלי יציב

  "הנגמ"ש הוא כלי יציב מאוד" הסביר קצין בכיר שהגיע למקום לאחר התאונה, אולם השליטה בו מסובכת מאוד, בייחוד כאשר הנהג והמפקד אינם מנוסים ונוהגים מעט מאוד בכלי - כפי שקרה במקרה זה. מדובר בחיילי תותחנים שאינם מורגלים בנסיעה בנגמ"ש ונמצאים בגזרת חברון בסך הכל שבוע.
  "בינתיים גם לא ברור מדוע נסע הנגמ"ש למקום. ייתכן שהחיילים התכוונו לבדוק את זהותם של כמה תושבים מקומיים ששהו באזור וייתכן שנסעו באזור כדי לראות מה קורה מסביב כמו שחיילים עושים לפעמים, אנחנו מקווים שמפקד הכלי יחלים מפציעתו ואז גם יוכל לספר לנו פרטים נוספים על נסיבות התאונה".
  חוקרים מן המשטרה הצבאית וקציני בטיחות ממפקדת זרוע היבשה ומפיקוד מרכז הגיעו למקום והיו עסוקים במהלך אחר הצהרים בבחינת נסיבות התאונה. מחקירתם מתברר כי החיילים לא הספיקו לדווח במכשיר הקשר על תרגולת ההתהפכות. האדם הראשון שראה את הנגמ"ש ההפוך הוא רכז הביטחון של היישוב פני חבר, שהזעיק את כוחות הביטחון.
  "החיילים היו מוטלים מתחת לנגמ"ש ומצדדיו כשמצבם החיצוני קשה מאוד. חלקם מרוסקים וחבולים מן החבטות הקשות שספגו במהלך ההתהפכות", סיפר גורם צבאי שהגיע במהירות למקום. "כואב הלב שבגלל טעות רגעית וקטנה קיפדו את חייהם חמישה חיילים צעירים ומפקדם נפצע באורח כל כך קשה. בייחוד שמדובר במצב לחימה בשטחים אנחנו אמורים לשים לב ולהקפיד על כל הפרטים הקטנים ולא לאפשר לעצמנו טעויות כאלה".
  אולם עדיין לא ברור אם מדובר בטעות אנוש: הנגמ"ש נסע על כביש אספלט, הפוגע במידה מסויימת באחיזת הכביש שלו. מערכת ההיגוי של הנגמ"ש, המבוססת על האטת אחד הזחלים, עלולה לגרום לו לאיבוד שיווי משקל. הזחל הימני של הנגמ"ש נמצא כשהוא מפורק ממקומו, והוא עשוי להצביע על סיבת ההתהפכות - יתכן כי התפרק בשל פניה או בלימה במהירות גבוהה מדי, ויתכן כי דווקא הקרע בזחל גרם להתהפכות.
  שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הביע צער עמוק בעקבות התאונה: "מדובר באירוע קשה ומחריד שתוצאותיו- אובדן של חיים צעירים. נסיבות האירוע יחקרו עד תום". השר שלח את תנחומיו למשפחות החיילים ואיחל החלמה מהירה לחייל הפצוע.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום ערוץ 1
  הנגמ"ש שהתהפך
  צילום ערוץ 1
  צילום ערוץ 1
  סמל עידו קרני
  צילום ערוץ 1
  צילום דובר צה ל
  סמל יקי ברדוגו
  צילום דובר צה ל
  צילום דובר צה ל
  סמל אידן ברודי
  צילום דובר צה ל
  צילום דובר צה ל
  רב"ט בורוש אליסף
  צילום דובר צה ל
  צילום דובר צה ל
  סמל עידו קליין
  צילום דובר צה ל
  מומלצים