שתף קטע נבחר

המאבק בעישון: בעלי עסקים מתחילים לשלם

בשני פסקי דין שניתנו בבית המשפט לתביעות קטנות, נדרשו בעלי המסעדה "מול ים" והפאב "בוקובסקי" לשלם אלפי שקלים בגין התרת עישון בתוך בית העסק. במקרה של "מול ים" נתבעה המסעדה לאחר שמנהל משמרת סרב לבקש משולחן בו ישבה גם הזמרת אורנה דץ - לכבות את הסיגרים

הולכות ונערמות התביעות נגד עישון במקומות ציבוריים. בית המשפט לתביעות קטנות פסק שלשום (יום א') פעמיים נגד בתי עסק, שהתירו עישון בתחומם. מסעדת "מול ים" שבנמל תל אביב, נדרשה לשלם סכום בסך 17,500 שקלים ללקוחות, לאחר שלא מנעה ממבלים במקום לעשן סיגרים להנאתם. גם בעלי הפאב "בוקובסקי" בתל אביב נדרשו לשלם 5,000 שקלים לעמותת "אוויר נקי", לאחר שחבריה ערכו סיור אכיפה במקום ומצאו בו מעשנים, בניגוד לחוק. "אם הרשויות לא יאכפו את החוק, נעשה זאת במקומם", אמרו התובעים ל-ynet.

 

שתי התביעות הנוכחיות הוגשו קודם התיקון בחוק שנכנס לתוקפו השבוע, לפיו הוגדלו באופן משמעותי הקנסות למעשנים ולבתי העסק המתירים עישון בתחומם. פסקי הדין מצביעים כי המאבק כנגד עישון במקומות ציבוריים מתחיל לשאת פרי, וכי המתנגדים לעישון נחושים לפגוע בכיסם של המעשנים ובתי העסק העוברים על החוק, עד ליישום מלא של החוק ומניעה גורפת של עישון בבתי עסק.

 

בהתאם לתיקון בחוק, שנכנס לתוקפו ברביעי שעבר, לקוח או בליין שיעשן במקום ציבורי, צפוי לקנס של 1,000 שקלים. בעל העסק, המעוניין להימנע במצב שכזה מלשלם קנס בעצמו - נדרש לבקש מהמעשן לכבות את הסיגריה. אם הלקוח מסרב, על בעל העסק להזמין פקח שיגיע למקום ויקנוס את המעשן. בנוסף, על בעל העסק לדרוש מהמעשן לעזוב את המקום ולסרב לתת לו שירות. בעל עסק שלא ינהג כך, צפוי לקנס של 5,000 שקלים. גם מנהל תאגיד שיאפשר עישון במשרדים שבבעלותו, עתיד להיפרד מ-1,000 שקלים.

  

התביעה נגד מסעדת "מול ים", אחת מהמסעדות היוקרתיות בישראל, הוגשה בגין אירוע שהתרחש בחודש אפריל השנה. על-פי פסק הדין, התובעים, בני המשפחות סבירסקי ודרורי, אשר הגיעו לחגוג יום הולדת במקום, התלוננו בפני מנהלי המקום כי בשולחן לידם - בו ישבו מספר אנשים, בהם הזמרת אורנה דץ - מעשנים סיגרים המפריעים את מנוחתם ופוגעים בבריאותם.

 

על פי התביעה, סירבו מנהלי המקום לגשת לשולחן המעשנים ולהורות להם לחדול ממעשיהם, והוסיפו כי 'זו מדיניותה של המסעדה - לאפשר לעשן'. בני המשפחה עזבו את המסעדה בטרם סיימו את ארוחתם, לא לפני ששילמו על מלוא הארוחה - 2,250 השקלים בעבורה. כאמור, בעקבות תביעה שהגישו בני המשפחה נגד בעלי המסעדה, הסירוב להפסיק את עישון הלקוחות בתחומה עלה לבעלים יותר וכעת הם נדרשים לשלם לתובעים סך של 17,500 שקלים.  

 

בפסק דין נוסף שניתן שלשום, נתן בית המשפט לתביעות קטנות את אישורו להסכם פשרה בין עמותת "אוויר נקי" לבין בעלי הפאב "בוקובסקי" בתל אביב, לפיו הפאב יפצה את התובעים ב-5,500 שקלים בגין התרת עישון בתחומו. התביעה נגד בעלי הפאב הוגשה בעקבות פעילות אכיפה אזרחית שביצעו 31 חברים בעמותה, שהגיעו למקום ומצאו כי הלקוחות מעשנים בו ללא הפרעה.

 

עמותת "אוויר נקי": נמשיך לסייר ולתבוע

לדברי עו"ד גיא אופיר, נציג התובעים וחבר בעמותת "אוויר נקי", הסכם הפשרה ניתן לאחר שבעלי המקום שינו את מדיניותם, וקבעו כי הם אוסרים עישון במקום. בעקבות שינוי המדיניות הסכימו התובעים להגיע לפשרה, שלא תסב למקום נזק כלכלי של ממש. "התביעה המקורית עמדה על סכום של 17,800 אבל מאחר ואיננו מעוניינים לדרוס את המקום אלא רק ליישם את החוק, החלטנו להתפשר וגם הוכחנו שאיננו מתכוונים 'לעשות עליהם קופה', כשהצהרנו שהכסף מיועד לצרכי העמותה בלבד", אומר אופיר.

 

לדבריו, בית המשפט נתן בהחלטתו גושפנקא של ממש לכלי האכיפה האזרחי בישראל. "בעלי המקום ניסו לטעון שמי שמגיע לפאב, לוקח מראש סיכון - והוכחו על טעותם. מהחלטת בית המשפט השתמע שסיורי האכיפה הללו שאנו עושים, הם כלי אכיפה אזרחי לגיטימי. בית המשפט אומר בעצם - אם אין אכיפה של הרשויות, יש אכיפה של אזרחים ושל העמותה".

 

לדברי מירי אלעזר, חברת העמותה ושותפה בסיורי האכיפה במקומות הבילוי, "לא הותירו לנו ברירה אחרת. הרשויות לא אוכפות את החוק וגם לא המשטרה. אם אנחנו רוצים להביא שינוי, אנחנו צריכים לצאת לפעולה. התיקון האחרון לחוק הוא אך ורק בזכות הרעש שעשינו מהפעולות הללו. עשינו שירות לציבור והעלנו את הנושא לתודעה. אנחנו לא מתיימרים להוות תחליף לרשויות, אבל אם אין לנו ברירה - נעשה זאת".

 

לדברי עו"ד אופיר, חברי העמותה ימשיכו לסייר בתקופה הקרובה בין בתי עסק, ויבדקו מקרוב האם הם אוכפים את חוק העישון. במידה וימצאו מעשנים, יתבעו את הבעלים. "נמשיך לסייר ולאכוף את החוק, רק שבפעמים הבאות נדרוש סכום כואב מאד לכיס. אנחנו לא עושים את זה כדי לרמוס את בעלי עסקים אלא בגלל חוסר האכיפה של הרשויות. זה חשוב מאד למען הציבור ולמעננו שנוכל לצאת לבלות".

 

שלום מחרובסקי, בעלי מסעדת "מול ים" מסר בתגובה כי הוא אינו יודע דבר אודות התביעה שהוגשה. הוא ציין כי יוגש ערעור על החלטת בית המשפט. כמו כן, המסעדה ממלאת לדבריו את כל החוקים כלשונם, מזה זמן רב. עוד נמסר מ"מול ים" כי במסעדה ישנו חדר נפרד וסגור, עם מערכת אוורור נפרדת, בו מותר לעשן בהתאם להוראת החוק.

 

הפאב "בוקובסקי" מסר בתגובה כי מעתה העישון בתחום המסעדה אסור, בהתאם לחוק.


פורסם לראשונה 12/11/2007 22:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האזרחים אכפו
צילום: רויטרס
צילום: יהונתן צור
סרבו לבקש. אורנה דץ
צילום: יהונתן צור
מומלצים