שתף קטע נבחר

תביעה נגד עיריית ת"א: "מעודדת את העישון"

חבר בארגון אוויר נקי תובע 25 אלף שקלים מעיריית תל אביב, בטענה שהיא מעודדת את העישון בבנייניה ובנוסף "מתעקשת בנחישות רבה להימנע מאכיפת חוק הגבלת העישון"

רבות דובר ונכתב על כך שהעיריות אינן טורחות לשלוח פקחים ולאכוף את החוק האוסר עישון במקומות ציבוריים כמו קניונים, בתי קפה ומסעדות. הן טוענות למחסור בתקציבים ובפקחים, אבל מסתבר שגם אצלן, או לפחות אצל חלקן, לא טורחים לשמור על החוק גם בבניין העירייה עצמו.

 

היום (ד') נכנס לתוקפו התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, שמחמיר עם בעלי מקום שנתפסו בו מעשנים וגם עם המעשנים עצמם. הבוקר גם הוגשה תביעה בסך 25 אלף שקלים נגד עיריית תל אביב, בטענה  שאינה מקיימת את האיסור לעשן בבנייניה, ואף מעודדת את העישון על-ידי הצבת מאפרות במקומות האסורים לעישון. בכך, נטען בתביעה, "מסבה הנתבעת נזק לאזרחים רבים ובהם התובע".

 

התובע, גיא אופיר שהוא גם חבר בארגון אוויר נקי, טוען בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב, כי  "הנתבעת מתעקשת בנחישות רבה להימנע מאכיפת חוק הגבלת העישון, וזאת עוד כאשר החוק מקנה בידה תמריץ תקציבי לאוכפו".

  

בכתב התביעה נטען עוד, כי למרות שנזקו של התובע נגרם בשל העישון בבניין העירייה בעת שנפגש עם אנשים שם, הוא גם ירחיב על התעקשותה הנחרצת של הנתבעת, לא לאכוף את חוק הגבלת העישון בעיר ת"א בכלל ובבנייניה בפרט.

 

אופיר טוען בתביעתו, כי "במשך שנים פונים אזרחים אל העירייה ומבקשים כי תעשה שימוש ולו במקצת ממאתיים הפקחים שעומדים לרשותה, לצורך אכיפת החוק, אך ללא הועיל". לטענתו, גם ראש העירייה, רון חולדאי, אמר לו בעבר כי "החוק הוא ללא שיניים". 

 

אופיר טוען כי כי העירייה התעלמה בכל השנים מחוק הגבלת העישון, ורק במחצית הראשונה של 2007, אחרי כל הלחץ מצד הציבור ופניות התובע, הסתפקה הנתבעת במתן 227 דו"חות בגין עישון במקומות ציבוריים ו-0 דו"חות בגין אי התקנת שלט האוסר את העישון. לצורך השוואה יובהר, שבאותה מחצית ראשונה של השנה, נתנה הנתבעת 618,688 דוחות חניה ו- 1,896 דוחות בשל פתיחת עסקים בשבת.

 

התובע דורש מהעירייה פיצוי של 25 אלף שקלים, אך עם זאת, הוא כתב כי "אם הנתבעת תחל לקנוס מעשנים במקומות ציבוריים, בשקידה נאותה ובאופן ממשי לאורך זמן, ישקול בחיוב התובע למשוך את תביעתו".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "עיריית תל-אביב-יפו פועלת בשלושה מישורים למניעת העישון בבניין העירייה:

הצבת שילוט ברור האוסר עישון ברחבי הבניין, הקצאת מקומות מיוחדים לעישון ופעולות אכיפה. בנוסף לכך, מקיימת העירייה פעולות מניעה על ידי העלאת מודעות העובדים לחוק ולנזקי העישון. התביעה המוזכרת בפנייתכם לא מוכרת לנו".

 

לכתב התביעה המלא - לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיריית תל אביב. לא אוכפת
צילום: שאול גולן
סיגריות.חופשי בעיר
צילום: רויטרס
מומלצים