שתף קטע נבחר

תקלה מבצעית: חייל שיגר טיל נ"ט בגבול לבנון

ל-ynet נודע כי לוחם נח"ל, שככל הנראה התאמן על מערכת נ"ט מסוג "גיל" - שיגר טיל למרחק של כמה קילומטרים. הטיל נפל בשטח ישראל ולא גרם לנפגעים. גורם צבאי מתריע כי הדבר עלול היה לגרום למתיחות אזורית, אם הטיל היה פוגע בשטח לבנון: זה ארוע חמור שאסור שיקרה. צה"ל חוקר את נסיבות הארוע. הרמטכ"ל הכריז על "עוצר אימונים" ביום חמישי הקרוב

תקלה חמורה בגבול הצפון. במהלך פעילות מבצעית של לוחמי חטיבת הנח"ל בגזרת הר דב נורה הבוקר (ב') טיל מסוג "גיל", המיועד לפגוע בטנקים, כך נודע ל-ynet.

 

הטיל נפל למרבה המזל בשטח ישראל ולא גרם לנפגעים או לנזק. גורמים בצה"ל ציינו כי מדובר

באירוע חמור שאסור שיקרה ואלמלא היה כאן מזל - האירוע עלול היה להיגמר עם נפגעים, או אפילו עם פגיעה בצד הלבנוני, מה שהיה גורם למתיחות בגיזרה.

  

מתחקיר ראשוני של התקלה המבצעית עולה כי בעת  פעילות מבצעית שעשו חיילי הפלוגה המסייעת בגדוד "גרניט" של הנח"ל - התאמן אחד החיילים על המערכת, ככל הנראה הוא ניסה "לנעול" את הטיל על המטרה לצורך תירגול. מסיבה בלתי מובנת לחץ החייל על כפתור השיגור, מה שגרם לטיל לצאת ממקומו ולנחות כמה קילומטרים מנקודת השיגור.

 

לוחמי צה"ל עושים שימוש רחב בטילים מסוגים שונים המיועדים לפגוע בכלים משוריינים של האויב. בעקבות מלחמת לבנון השנייה אף תוגבר והורחב נושא זה, כך שחיילים הנמצאים בגזרות הלחימה יוכלו להפעיל טילים מסוגים אלה בזמן אמת ברמת המחלקה.

 

ה"גיל" הינו טיל אישי מתוצרת רפא"ל, המשוגר בשיטת "שגר ושכח" ויעיל גם בתנאי מזג אוויר קשים. הטיל פותח בשנות ה-90 בשיתוף צה"ל ועל פי דרישותיו המבצעיות. ראש הביות של הטיל הינו מונחה-טלוויזיה - דבר המאפשר יכולת עקיבה ופגיעה מדוייקת במטרה. הטיל מונחה באמצעות סיב אופטי, המאפשר גם איסוף מודיעין חיוני על המטרות. משקל הטיל הוא כ-13 ק"ג וטווח הירי המוצהר שלו נע בין 400-4,000 מטרים.

 

"אסור שזה יקרה ללוחמים מיומנים"

גורם צבאי שמעורב בתחקיר האירוע ציין כי "אסור שדבר כזה יקרה ללוחמים מיומנים. לא מדובר כאן בפליטת כדור אלא בטיל עם יכולת פגיעה קשה". הגורם הבטיח כי יבוצע תחקיר מלא של האירוע, כדי להסיק את המסקנות ולוודא שהן מיושמות בכל היחידות שמחזיקות טילים שכאלה.

 

מדובר צה"ל נמסר כי האירוע מוכר ומתוחקר. 

 

הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, הורה בשעות הצהריים על עוצר אימונים למשך שעתיים ביום חמישי הקרוב. זמן קצר לפני תקרית ה"גיל" התרחשה תאונת אימונים קשה ברמת הגולן, שבה נהרג חייל מילואים, סמ"ר אסף וקסמן.

החייל נפגע אנושות בהתהפכות נגמ"ש צה"לי וחמישה מחבריו נפצעו קל עד בינוני. זו הייתה התאונה המבצעית ה-13 השנה. בצה"ל ציינו כי למרות העלייה בהיקף האימונים, לא נרשמה עלייה בשיעור התאונות.

 

דודו של החייל שנהרג, אמר ל-ynet לאחר קבלת הבשורה הקשה: "חבל ששלחנו את אסף למילואים. כל הזמן יש תאונות בצה"ל, אבל בצבא לא מפיקים לקחים מכך. בסוף עוד יקדמו איזה גנרל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר צה"ל
מתקן שיגור "גיל"
באדיבות אתר צה"ל
מומלצים